Topnieje tak dużo lodu, że skorupa ziemska znalazła się w ruchu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Topniejący lód na Grenlandii i Antarktydzie przyczynia się do bocznego przesuwania się skorupy ziemskiej, nawet w miejscach oddalonych o ponad 1000 kilometrów od czap lodowych. W latach 2003-2018 topnienie lodu na Grenlandii i lodowcach arktycznych doprowadziło do poziomego przemieszczenia lądu na dużej części półkuli północnej.

W miarę rozpraszania się ciężaru zamrożonego w lodzie ziemia wypacza się – nie tylko w bezpośrednim sąsiedztwie lodowców, ale także w odległych miejscach. Utrata topniejącego lodu z mas lądowych, takich jak Grenlandia i Antarktyda, powoduje niewielkie zniekształcenie skorupy ziemskiej, nawet w miejscach oddalonych o ponad 1000 kilometrów od miejsca utraty lodu.

Topniejący lód usuwa masę z kontynentów Ziemi. Uwalniając się od ciężaru, ziemia, niegdyś pokryta lodem, unosi się w górę. Ta pionowa reakcja została wystarczająco dobrze zbadana, ale Sophie Coulson z Harvard University w Cambridge w stanie Massachusetts i jej koledzy chcieli przeanalizować, jak Ziemia przesuwa się w poziomie. Zawarli swoje wnioski w pracy badawczej opublikowanej w Geopsychical Research Letters.

 

 

Zdaniem naukowców na Ziemi w latach 1994-2017 utracono około 28 bilionów ton lodu , a obecnie topnieje on w tempie 1,2 biliona ton rocznie.  To więcej niż waga wszystkich żywych istot na ziemi. W zupełności wystarczy to, żeby skorupa ziemska poruszała się dodatkowo zarówno w pionie, jak i w poziomie. 

 

Jest to zjawisko znane jako odbicie polodowcowe skorupy ziemskiej, w którym masy lądowe pozbawione ogromnego ciężaru lądolodów są wypychane z powrotem przez lepkosprężysty płaszcz leżący u ich podstaw. Zdaniem badaczy topnienie lodu z lodowców Grenlandii i Arktyki spowodowało poziome przesunięcie gruntu na dużej części półkuli północnej. Postępuje ono do 3 cm na dekadę w Europie, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych i może się okazać dodatkowym czynnikiem wplywającym na zjawiska sejsmiczne na planecie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Ósmy Pasażer Nostromo

Właściwie to skorupa ziemska

Właściwie to skorupa ziemska wraca do swojego pierwotnego kształtu. Trzeba pamiętać, że przez większość dziejów Ziemi nie było lodu na biegunach, a ostatnie cykliczne zlodowacenia to ciekawa anomalia.

Po ostatnim zlodowaceniu (10 000 - 12 000 lat temu) obszar północnej Europy, w tym północnej Polski również się podniósł, a Skandynawia nadal się podnosi, co kiedyś skutkowało lokalnymi trzęsieniami ziemi nawet w naszym kraju. 

Jeśli lód będzie się topić, a Grenlandia z Antarktydą podnosić, to woda skumuluje się na równiku i najbardziej zaleje tropikalne kraje. I tyle.

Portret użytkownika BG-OG

DLA EKOTALIBÓW , DWA CYTATY

DLA EKOTALIBÓW , DWA CYTATY :

Grenlandia (której nazwa w językach staroskandynawskich oznacza zieloną ziemię) naprawdę była kiedyś zielona. Potwierdzają to wyniki nowego badania dowodzące, że południowe wyżyny wyspy porastała niegdyś bujna tajga. Wyniki badania, które zostało częściowo sfinansowane przez UE w ramach programu Marie Curie, opublikowane są na łamach najnowszego numeru czasopisma "Science".

„W CIĄGU OSTATNIEGO MILIONA LAT OBSZAR PÓŁNOCNEJ EUROPY KILKAKROTNIE POKRYWAŁ LĄDOLÓD , KTÓRY TWORZYŁ SIE NA OBSZARZE SKANDYNAWII…” , MUZEUM MORSKIE W GDYNI „JAK POWSTAŁ BAŁTYK”.
TYLE W TEMACIE

Portret użytkownika ARTUR

Naukowcy to ciekawe "

Naukowcy to ciekawe " stworzenia boże " , kiedyś mówiono że tama w Chinach zakłóciła rotację Ziemi , to samo było z niektórymi trzęsieniami ziemi , dlaczego więc takie przemieszczenie mas wody , lodu i kontynentów nie wpływa na rotację Ziemi ? Wobec tak sprzecznych opinii w sprawie faktów dokonanych a nie teorii należy domagać się prawdy o budowie Ziemi .

Portret użytkownika DarkTech

Biliony to Jankeskie

Biliony to Jankeskie jednostki miary. U nas są miliardy.

utracono około 28 bilionów ton lodu

28 miliardów ton lodu jest odpowiednikiem 28 miliardów ton wody... Chyba prawo zachowania masy nie zostało jeszcze upolitycznione... Wink

Ciekawszą zdaje się być geneza powstania lodowców.

Portret użytkownika ARTUR

Niestety , nie można liczyć

Niestety , nie można liczyć lodu w tonach gdyż 1m3 lodu ma różną wagę w zależności od jego porowatości która zazwyczaj jest duża , ilość wody z 1m3 lodu nigdy nie będzie miała 1m3 . Kontynenty się podnoszą więc poziom wody w oceanach opada i już niedługo mogą się wyłonić kominy wulkaniczne i szczyty podwodnych gór . Co na to prawo morskie , żeby nie było jak w Chinach że przez brak regulacji sytuacja jest dość niestabilna z powodu surowców w strefie wyłączności .

Strony

Skomentuj