Najjaśniejsza eksplozja supernowej w historii ludzkości

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Astronomowie nie wiedzą jeszcze dokładnie, co odkryli podczas badania obiektu ASASSN-15lh vel SN 2015L. Ale cokolwiek to jest wyglądało jak najjaśniejsza eksplozja supernowej, jaką kiedykolwiek zarejestrowano w historii ludzkości. I może też jedna z najdziwniejszych.<--break->

Według naukowców supernowa SN 2015L znajduje się w odległości 3,8 miliarda lat świetlnych od nas. Była dwa, a nawet trzy razy jaśniejsza niż wszystkie supernowe kiedykolwiek zarejestrowane w znanym wszechświecie.

 

Jak jasna była ta supernowa? Gdyby znajdowała się 1000 lat świetlnych od Ziemi, byłaby w stanie zniszczyć naszą warstwę ozonową. Gdyby była oddalona o 3000 lat świetlnych, byłaby jaśniejsza niż księżyc w pełni na nocnym niebie. Nawet gdyby znajdowała się na drugim końcu naszej galaktyki, nadal byłaby widoczna rownież w dzień.

Jak dotąd naukowcy nie rozumieją, co mogło spowodować tak jasny błysk, ale najbardziej prawdopodobnym winowajcą takiego zdarzenia jest gigantyczna gwiazda z potężnym polem magnetycznym 10-100 bilionów razy silniejszym niż Ziemia. Jest to tak zwany magnetar, superpotężny rodzaj gwiazdy neutronowej, która emituje intensywne pole magnetyczne.

 

Ale jest jeszcze jeden dziwny fakt. Ta niesamowicie jasna supernowa w chmurze gazu jaki po niej pozostał praktycznie nie ma śladów wodoru ani helu. Naukowcy twierdzą, że w widmie istnieją dowody sugerujące obecność tlenu, ale nie zostało to jeszcze potwierdzone. Jak mówią sami astronomowie, taka anomalia jest dość dziwna, a wcześniej praktycznie jej nie zaobserwowano.

 

Istnieje inny możliwy powód tego zjawiska - prawdopodobnie była to supermasywna czarna dziura w centrum galaktyki, dzięki której nastąpiła tak wielka eksplozja supernowej. Mogła ona wejść w kontakt z bardzo dużą gwiazdą i rozerwała ją, powodując kolosalną eksplozję. Ale ASASSN-15lh nie przypomina żadnego wcześniej zarejestrowanego przypadku zniszczenia gwiazdy przez czarną dziurę.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika dobra rada

"Jest to tak zwany magnetar,

"Jest to tak zwany magnetar, superpotężny rodzaj gwiazdy neutronowej, która emituje intensywne pole magnetyczne."

Och, jakże ten papier jest cierpliwy. Każdą brednię przyjmie.

"Gwiazda neutronowa emitująca pole magnetyczne. "

Przeczytajcie jeszcze raz, ze zrozumieniem:

"Gwiazda neutronowa emitująca pole magnetyczne. "

 

Gwiazda zbudowana z neutronów (które nie posiadają ładunku elektrycznego, więc nie wytwarzają pola magnetycznego), wytwarzająca pole magnetyczne. Dziw nad dziwy.

Ten co to wymyślił powinien dostać nobla za umiejętność wciskania kitu.

Portret użytkownika vv vv

... no właśnie zrozumienie,..

... no właśnie zrozumienie,.. twoje zrozumienie.. każda masywna wirująca masówka,.. powyżej gwiazdy,.., czyli takiej w której wnętrzu lub koronie tworzy się plazma,..nie potrzebując jej  emitować,.. vide tzw "czarna dziura".. tworzy potężne pole magnetyczne,... , i tzw dżety magnetyczne na kierunku osi wirowania,.. czyli nic innego jak zwykły magnes , a własciwiej  elektromagnes,.. strumienie uporządkowanych neutrin, czyli "odkurzacy" plazmy i czasoprzestrzeni, której sięgają  z ułamkowych ładunków elektrycznych .. tworząc po zasaniu ich strumienie prądowe,..elektryczne, .. mionów, elekronów, protonów, czy niezbilansowanych  elektrycznie mezonów wszelkiej maści..

Portret użytkownika emel

Sekcja komentarzy także jest

Sekcja komentarzy także jest tutaj cierpliwa.

dobra rada wrote:
Gwiazda zbudowana z neutronów
Gwiazda neutronowa nie jest zbudowana wyłącznie z neutronów. Może bardzo skomplikowaną strukturę wewnętrzną. Choć dokładna budowa i działanie tego typu gwiaz nie są zupełnie poznane i zrozumiane.

https://en.wikipedia.org/wiki/Neutron_star#/media/File:Neutron_star_cross_section.svg

dobra rada wrote:
nie posiadają ładunku elektrycznego, więc nie wytwarzają pola magnetycznego
Tak, neutrony nie posiadają ładunku eletrycznego. Istnieje magnetycznego momentu neutronów było jedną z poszlak wskazującą na to, że neutrony nie są cząstkami elementarnymi, ale składają się z innych cząstek, które dzisiaj nazywamy kwarkami. Owe kwarki już mają niezerowy spin oraz ładunek elektryczny, więc mogą wytwarzać pole magnetyczne.

W uproszczeniu możesz porównać neutron do magnesu sztabkowego: jako całość nie ma ładunku eletrycznego, ale jego składowe mają i te części kontrybuują do całego wywarzanego przez obiekt pola magnetycznego.

Tutaj dokładniej: https://en.wikipedia.org/wiki/Neutron_magnetic_moment

Skomentuj