Przejęcie Afganistanu przez Talibów, może być początkiem gigantycznej wojny religijnej

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Chyba jeszcze nie do końca wszyscy zdają sobie sprawę z tego, czym może skutkować przejęcie władzy w Afganistanie przez Talibów. Prognozy geopolityczne są bardzo niepokojące, a chętnych by ten problem rozwiązać nie ma i raczej nie będzie. Czy właśnie rodzi się nowe Państwo Islamskie w wersji „turbo turbo”?

Richards Allen Landes - amerykański historyk z Boston University, sugeruje następujący scenariusz:

Kiedy Afganistan zostanie przejęty przez Talibów, świat stanie na krawędzi gigantycznej wojny religijnej. Nowy ISIS na terenie Afganistanu będzie inny niż ten w Syrii - sto razy bardziej agresywny, niebezpieczny, drapieżny. Upadek Afganistanu to będzie najważniejsze wydarzenie XXI wieku, które wpłynie na losy świata.

Obawy Landesa potwierdzają słowa dowódcy Talibów, wypowiedziane w CNN:

Jesteśmy przekonani, że pewnego dnia mudżahedini odniosą zwycięstwo, a prawo islamskie wejdzie nie tylko do Afganistanu, ale na cały świat. Nie spieszy nam się. Wierzymy, że pewnego dnia to nadejdzie. nie skończy się aż do ostatniego dnia.

Czy afgańscy dżihadyści dysponują wyłącznie swoim fanatyzmem i partyzanckimi metodami walki?

Nie, bo już w 2010 roku amerykańscy wojskowi i geolodzy ujawnili, że na terenie Afganistanu, znajdują się złoża mineralne o wartości prawie 1 biliona dolarów. Są tam ogromne skupiska żelaza, miedzi, złota, metali ziem rzadkich oraz jedno z największych na świecie niewykorzystanych złóż litu. Lit jest obecnie niezbędnym składnikiem baterii akumulatorowych i innych technologii, które wykorzystuje się do walki z kryzysem klimatycznym.

Zapotrzebowanie na metale, którymi dysponuje Afganistan bardzo mocno wzrasta, bo świat próbuje przestawić się na tzw. „czyste technologie”, żeby zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Jeżeli dostawy między innymi litu gwałtownie nie wzrosną, ludzkość nie będzie w stanie poradzić sobie z problemami klimatycznymi.

Jeśli Afganistan będzie miał kilka lat stabilizacji, to będzie możliwy rozwój eksploatacji jego zasobów mineralnych. Gdy to się stanie, w ciągu dekady państwo to stanie się jednym z najbogatszych w regionie.

Na ten moment wydobycie minerałów przynosi Afganistanowi tylko 1 miliard dolarów rocznie. Z czego od 30 proc. do 40 proc. jest marnowane na korupcję.

Jeśli jednak Talibowie wykorzystają swoją nową władzę do rozwoju sektora górniczego i znajdą sposób na to, by ten bilion dolarów ze sprzedaży surowców jakoś zdobyć, to będą mieli ogromne środki na zmasowane globalne akcje terrorystyczne, dzięki którym, zgodnie z zapowiedzią swojego dowódcy, kiedyś prawa islamu ogarnie cały świat.

Mając ciągle przed oczami bestialstwo członków Państwa Islamskiego oraz ich dalekosiężne plany podboju innych krajów, jeśli historyk Landes ma rację i faktycznie „nowy ISIS”, będzie o wiele bardziej agresywny, to potrzebna będzie globalna wojskowa koalicja największych mocarstw, aby powstrzymać napór tego nowego, wielkiego zagrożenia.

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Hathor

Zloza to tylko pewna skladowa

Zloza to tylko pewna skladowa, co to jest wartosc 1 bln $ przy ponad 2 bln $, ktore USA + ich slugusy umoczyly w ten niby konflikt - niektore zrodla szacuja na ponad 4bln $ - koszta wojny.
Moze chodzilo o wyhamowanie ekspansji jedwabnego szlaku - USA wiedzialy, ze ChRL bedzie dozyc do polaczenia Bliskiego Wschodu z panstwem Srodka droga ladowa z pominieciem kontrolowanych przez flote Brytyjska (USA+UK+Kanada+Oz+NZ) morskich szlakow handlowych.
Druga sprawa to kwestia ropociagow i gazociagow dla energozernej gospodarki Chin.
Ciekawe ile zarobilo CIA na szmuglowaniu heroiny.
Czyli glownie chodzilo raczej o blokade jedwabnego Szlaku, blokade energetyczna i blokade surowcowa i dalsza izolacja Persow.

Portret użytkownika StrasznaPrawda

Chyba jeszcze nie do końca

Chyba jeszcze nie do końca wszyscy zdają sobie sprawę z tego....... ile w islamistycznych bojówkach na całym bliskiem wschodzie jest agentów Mosadu i to nie pojedyńczych żołnierzyków tylko najwyższe dowódctwa są totalnie inwigilowane i podatne na USrAelskich agentów.

Którzy to agenci Izraelskich służb zgadnie ktoś?

Portret użytkownika Alvinos

Ja też Cię mogę przeszkolić z

Ja też Cię mogę przeszkolić z obsługi np. Excel'a, a potem wyłączę Ci prąd i zbombarduję elektrownię i zniszczę linie przesyłowe prądu, no, ale Excel'a będziesz znał.

To samo z tymi samochodzikami - masz w Afganie rafinerię ropy i stacje benzynowe?  Serwis ASO i punkt wymiany opon na zimówki jest na każdym rogu. 

Gratulacje. 

Strony

Skomentuj