USA zapłaciły za wojnę w Afganistanie ponad 2 biliony dolarów i udowodniły, że był to bezsensowny wydatek

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Trudno o bardziej idiotyczną sytuację niż ta, gdy przez 20 lat niszczy się jakiś kraj, wydaje biliony dolarów z pieniędzy podatników, a potem zostawia ów państwo na pastwę losu i ucieka z podkulonym ogonem. A tej „sztuki” dokonały właśnie Stany Zjednoczone. To koniec mitu „naczelnego żandarma świata”.

USA weszły ze swoimi wojskami do Afganistanu w 2001 roku. Przez dwadzieścia lat tej wojny, wydały 2,26 biliona dolarów.

Chyba nikt już nie ma złudzeń, że ta inwestycja przyniosła jakiekolwiek rezultaty poza chaosem.

Prawie bilion dolarów pochłonęły „zagraniczne operacje wojskowe”. 530 miliardów dolarów mają wynosić odsetki od pieniędzy, które rząd USA pożyczył na sfinansowanie tej wojny.

Co w kontekście samego Afganistanu jeszcze istotniejsze, Amerykanie wydali ponad 88 miliardów dolarów na szkolenie i wyposażenie armii oraz policji tego kraju.

To, że talibowie tak szybko zdmuchnęli wspomnienia o działaniu wojsk USA, dowodzi wieloletniego ukrywania przez Waszyngton skali korupcji, faktycznego braku gotowości bojowej i niskiego morale u afgańskich oddziałów, które miały walczyć z islamskimi fanatykami.

Cała masa amerykańskiego sprzętu dostała się teraz w ręce talibów. Agencja Reutera donosi, że przejęli oni między innymi ponad 2000 Humvee, około 40 statków powietrznych, w tym prawdopodobnie śmigłowce UH-60 Black Hawk, śmigłowce szturmowe, drony rozpoznawcze ScanEagle, a także około 20 samolotów szturmowych A-29 Tucano.

Zapewne jest tego więcej, bo Biały Dom po prostu nie do końca wie, gdzie są jego zabawki. Za dziesiątki miliardów dolarów dozbrojono kraj, który teraz ma u władzy ludzi, którzy użyją tego samego sprzętu, aby walczyć ze Stanami Zjednoczonymi oraz ich sojusznikami
i wszystkimi niewiernymi.

Biorąc pod uwagę finalne skutki tej operacji, można zadać pytanie, za co podatnicy płacą tym „wojakom” w Pentagonie?

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Każdy wydatek napędza

Każdy wydatek napędza gospodarkę, im większy wydatek tym bardziej napędza ruch w interesie. Gospodarka USA prawdziwe pieniądze zarabiała na wojnach : WWI ,WWII , Korea, Vietnam. Później tęgie głowy w USA wdrożyły bardziej humanitarną wersję wojny pod nazwą misji stabilizacyjnych. Liczba trupów znacznie mniejszą a biznes znacznie większy bo jeszcze dostawy humanitarne (za grube pieniądze) programy szkoleniowe , infrastrukturalne , to takie same biznesy dla bogatych krajów jak tzw. środki unijne i dopłaty do rolnictwa gdzie 4/5 kawioru wydanej przez bogatych wraca im do kasy robiąc ruch w interesie. Mechanizm jest banalnie prosty: dla prowadzenia biznesu idealne są produkty okropnie drogie i szybko zużywające się. Takiej definicji najlepiej odpowiadają produkty na cele militarne bo zwykle cena jest drugi lub trzeciorzędna , a żywotność produktu potrafi być całkowicie minimalna. Do tego Armie zatrudniają dalej w obecnych czasach masy ludzi też przecież nie za najniższą krajową. Zdaje się że nawet polscy żołnierze i pracownicy cywilni wojska na misjach zagranicznych mieli na okazję do nabicia sakiewek. Coś tam w Krakowie była jakaś afera łapówkarska w sferach wojskowych gdzie delikwenci dali koperty a na misje już nie pojechali . Generalnie socjalistyczna administracja Bidena zwiększa bezpośrednie wydatki krajowe więc pierwszą ofiarą w takich okolicznościach podają wydatki militarne zwłaszcza zagraniczne. Nie ma tu kompletnie żadnego zaskoczenia. A w ogóle jeśli chodzi o sam Afganistan to prawdopodobnie sprawa ma drugie dno. Na YT jest parę filmików (sprzed 5 lat)z dzienników telewizyjnych w rejonie Afganistanu o odkryciu w górach Afganistanu starożytnej Vimany czyli pojazdu starożytnej cywilizacji. Opracowanie takiego pojazdu od zera to kolosalne koszty a jeszcze trzeba w ogóle wiedzieć jak się do tego zabrać. Wydaje się że tylko poszukiwaniami tych pojazdów były spowodowane gigantyczne zaangażowania militarne Sowietów i Jankesów. Po prostu z innego punktu widzenia tak wielkie zaangażowanie w tak beznadziejnym kraju jest całkowicie niewytłumaczalne. Coś tam znaleźli , więcej się już nie dało nic wydobyć i to był kolejny powód do zakończenia imprezy.

Portret użytkownika Ruchomy Cel

"Skazali Ich Na Śmierć? - W

"Skazali Ich Na Śmierć? - W Brytyjskiej Ambasadzie w Kabulu Zostały Dane Afgańskich Pracowników" - (27-08-2021)

Personel brytyjskiej ambasady w Kabulu, opuszczając budynek po przejęciu władzy w Afganistanie przez talibów, pozostawił w nim dokumenty z danymi pracujących dla niej Afgańczyków oraz CV ubiegających się o pracę – ujawnił w piątkowym wydaniu „The Times”.
Rozrzucone na podłodze dokumenty z danymi kontaktowymi siedmiu Afgańczyków znalazł we wtorek korespondent „The Timesa”, który towarzyszył bojownikom talibskim, gdy ci patrolowali teren opuszczonej ambasady. Dokumenty zawierały nazwisko i adres czołowego członka personelu ambasady w Kabulu, nazwiska innych członków personelu i ich dane kontaktowe oraz życiorysy i adresy osób ubiegających się o pracę w charakterze tłumaczy.

https://nczas.com/2021/08/27/skazali-ich-na-smierc-w-brytyjskiej-ambasadzie-w-kabulu-zostaly-dane-afganskich-pracownikow/

Portret użytkownika Ruchomy Cel

PRZEGRANA BITWA O GODNOŚĆ -

PRZEGRANA BITWA O GODNOŚĆ - Niemiecka Prasa o Końcu Ewakuacji z Afganistanu - (27-08-2021)

Zdaniem „Frankfurter Allgemeine Zeitung” powrót talibów jest prawdopodobnie postrzegany przez wszystkie islamistyczne grupy terrorystyczne i dżihadystów jako wielkie zwycięstwo nad Zachodem. „Po druzgocącej klęsce «Państwa Islamskiego» (IS) w Iraku i Syrii zwycięstwo to, pomimo rywalizacji IS z talibami, może być wykorzystane do celów propagandowych. 

Eksperci wątpią wprawdzie w to, czy Al-Kaida jest jeszcze zdolna do wielkich ataków terrorystycznych. „Jednak po wielu błędnych ocenach, które legły u podstaw klęski wycofania, LEPIEJ NIE UWAŻAĆ NICZEGO ZA NIE MOŻLIWE” – pisze dziennik i zaznacza, że kiedy ostatni zachodni żołnierze opuszczą Afganistan, ci, którzy mieli jeszcze nadzieję na ewakuację, będą zdani na łaskę talibów...

Wielu z tych, którzy po zostali w Afganistanie, będzie musiało teraz obawiać się o swoje życie...

ZACHÓD PRZEGRAŁ BITWĘ O LUDZKĄ GODNOŚĆ...

Niezapewnienie na czas lokalnemu personelowi bezpieczeństwa pozostaje hańbą, za którą nikt nie chce wziąć odpowiedzialności – pisze „Badische Zeitung”. Niemiecki rząd mówi teraz o „drugiej fazie” ewakuacji – umożliwieniu kolejnym osobom opuszczenia kraju na dyplomatycznej ścieżce. Nie łudźmy się. „Jeśli talibowie na to pozwolą, będzie trzeba za to zapłacić.

https://m.dw.com/pl/niemiecka-prasa-o-ko%C5%84cu-ewakuacji-przegrana-bitwa-o-godno%C5%9B%C4%87/a-58996456

Portret użytkownika biedulka

Marcin może nie z pieniędzy

Marcin może nie z pieniędzy podatników tylko z dodruku. Każdy kraj którego walutę rozchwytywał by świat robił by to samo czyli przycisk drukuj i lecą miliardy a potem biliony. Myślisz, że tym długiem w USA ktoś się przejmuje? To jest zwykły pic dla gawiedzi.

Strony

Skomentuj