Financial Times : Rosja jest gotowa do walki o Krym

Kategorie: 

Rosja jest gotowa do walki o Krym w celu obrony baz wojskowych i ochrony żyjących tam rosyjskich mniejszości etnicznych, pisze Financial Times.

 

Wojna domowa u granic Polski stałą się właściwie faktem i nagle z dnia na dzień nasi politycy również zaczęli o niej mówić jako jednym z możliwych scenariuszy rozwoju wypadków.

„Jeśli Ukraina jest podzielona, będzie wojna” - powiedział dziennikarzom FT jeden z wysokich urzędników. „Najpierw Ukraińcy utracą Krym, bo będziemy go bronić, tak jak to miało miejsce w przypadku Gruzji”.

W 2008 r. wojska rosyjskie weszły do Gruzji, bo armia gruzińska niespodziewanie zaatakowała separatystyczną republikę Osetii Południowej, przypomina FT. Następnie Rosja uznała niepodległość Osetii Południowej i Abchazji. Konflikt Kremla z Gruzją jest uważany za najbardziej poważną konfrontację między Rosją a Zachodem od czasów zakończenia zimnej wojny.


Ryzyko ponownego wystąpienia takiego scenariusza jest bardzo realne, ponieważ niepokoje na Ukrainie eskalują napięcia etniczne na Krymie. Na półwyspie żyje 60 % Rosjan. Pozostałe 40 % to Ukraińcy i Tatarzy Krymscy.


 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika sfax

Rosja podbila Krym w wyniku

Rosja podbila Krym w wyniku wojny turecko-rosyjskiej na przelomie 18 i 19 wieku i wojny krymskiej w 19 wieku.Ludnosc Krymu stanowili w 96% Tatarzy krymscy.Po wlaczeniu Krymu do terytorium Rosji dokonano mordow oraz czystek etnicznych i wypedzono praktycznie cala ludnosc.Mordy i wypedzenia trwaly do poczatku 20 wieku.Jak wiec widac do Krymu historycznie nie ma prawa ani Rosja ani Ukraina.Tatarzy krymscy nie posiadaja swojego panstwa ale wiekszosc z nich zyje w Turcji.Wedlug postanowien Traktatu paryskiego konczacego wojne krymska w wypadku oderwania  sie Krymu od Rosji ( co nastapilo juz po darowaniu go przez ZSRR Ukrainie) najwieksze prawa do niego posiada Turcja.Postanowienia te obowiazuja do dzisiaj.W wypadku prob odbicia Krymu przez Rosje Turcja napewno upomni sie o swoje prawa do Krymu .Obecnie zgodnie z prawem miedzynarodowym najwieksze prawa do Krymu ma wlasnie Turcja.Sytuacja robi sie ciekawa.

Portret użytkownika staryzenek20

No przecież Putin wcale nie

No przecież Putin wcale nie ukrywa że chce przejąć tą część Ukrainy gdzie mówi się w języku rosyjskim. A Krym to świetne miejsce do stacjonowania floty czarnomorskiej. Sowieci tam mieli jedną z najważniejszych jak nie najważniejszą bazę morską w ZSRR.

 
Przetrwać apokalipsę: Bunkier FEMA w Denton
http://youtu.be/ZzrYy2Nj00A
Schron przeciwatomowy w Kaliszu
http://youtu.be/wEv0Mq70kNY
 

Portret użytkownika charis

,,31 października 2010 roku w

,,31 października 2010 roku w wyborach samorządowych partia Ogólnoukraińskie Zjednoczenie Swoboda zwyciężyła na Ukrainie zachodniej, po czym lider tej partii - Ołeh Tiahnybok w swoim powyborczym wystąpieniu ogłosił, że będzie starał się o rozszerzenie granic państwa ukraińskiego, ponieważ obecne są "niesprawiedliwe" - http://pl.wikipedia.org/wiki/Og%C3%B3lnoukrai%C5%84skie_Zjednoczenie_Swoboda
 
 
równiez złe są pomysły niektórych ludzi w Polsce którzy nawołują do napaści na Ukrainę i do odebrania ziem, czy do zemsty - kto tych ludzi ustanowił sędziami i co winni są obecni Ukraińcy ? Poza tym nie wszyscy Ukraińcy w czasie 2 wojny światowej mordowało Polaków, wielu było takich którzy pomagali Polakom - a za to była kara śmierci. Wrzucanie do jednego worka czy przeezucanie na inne pokolenia zła to niesprawiedliwe postępowanie - to tak jakby ktoś powiedzieł : Wszyscy Polacy to złodzieje i pijacy albo oni na nas kiedyś najechali czy zrobili to albo tamto to wymordujmy ich teraz.
 
" Najmilsi! Nie mścijcie się sami, ale pozostawcie to gniewowi Bożemu, albowiem napisano: Pomsta do mnie należy, Ja odpłacę, mówi Pan. (20) Jeśli tedy łaknie nieprzyjaciel twój, nakarm go; jeśli pragnie, napój go; bo czyniąc to, węgle rozżarzone zgarniesz na jego głowę. (21) Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj." - Rzymian 12:19-21

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

"Pomsta do mnie należy, Ja

"Pomsta do mnie należy, Ja odpłacę,"... jak dotąd nie znam żadnego przypadku spełnienia tej obietnicy.. To pusta gadanina ... Zabijani niewinni pozostali bez pomsty, bogaci pozostali bogatymi, biedni biedakami a bezkarny morderca jest dalej bezkarny...
 to tylko żydowski bełkot dla zmulenia naiwnego goja

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

7777 napisał: Pomsta na

7777 wrote:

Pomsta na Sądzie ostatecznym - NIEROZUMNY CZŁOWIEKU 

 Bajki jak dla mnie, chociaz jestem kreacjonistą... Bóg nikogo sądzić nie będzie Dobry Człowieku... Każdy osądza siebie swoim życiem. Jeśli żyjesz tak, że Twoja dusza będzie strawna, wrócisz do źródła życia (Boga), jesli nie, posmakują ciebie upadłe anioły (Piekło)
 Sąd Ostateczny to bajka dla głupców, by się bali ziemskiej władzy.
 Rozumny Człowieku...
 Człowiek ma się bać siebie, nie Boga.. Swoich uczynków i myśli i często z NIM rozmawiac uczuciami, emocjami i dobrymi myślami oraz czynami...
 Osądzać siebie w każdej chwili i czynic "pokutę", by przebłagać samego siebie...

Portret użytkownika Xystos

tak jak Rosja Ameryce

tak jak Rosja Ameryce sprzedalo Alaske
nalezy sprzedac Rosji Podole i Wolyn
za 7,7 miljona US Dollarów sw zlocie
przypuszczam ze Rosja zaakceptuje cene
i calkiem legalnie wejdzie do w/wm bylych
prowincji Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Budzet III RP jest cienki i taki zastrzyk
gotowki moze ustabilizowac fundusz plac ministrów.

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem