Które zdolności zwierząt, przydałyby się ludziom?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Może i człowiek jest najbardziej dominującym osobnikiem w przyrodzie, ale biorąc pod uwagę konkretne umiejętności, są na Ziemi gatunki, które zdecydowanie wyprzedzają nasze znane dotychczas możliwości. Czy kiedyś uda nam się zaimplementować najbardziej niesamowite cechy zwierząt?

Gdybyśmy mieli wybrać zestaw najbardziej niezwykłych cech innych organizmów żyjących na naszej planecie i wykorzystać edycję genów do tego, aby takie same cechy pojawiły się u ludzi, to co byśmy wybrali?

Oto subiektywny ranking:

Chyba każdy chciałby być tak wytrzymały jak niesporczaki. Te mikroskopijne stworzonka są w stanie przez jakiś czas przeżyć w temperaturach od -272 do +151 stopni Celsjusza. Są też w stanie znieść ciśnienie 6000 atmosfer, promieniowanie 1000 razy większe niż najbardziej zabójcze i żyć w odwodnieniu przez nawet 120 lat. Są też w stanie hibernować, a potem wracać do dawnej aktywności, jak gdyby nigdy nic.

Pchły odbijając się z miejsca, są w stanie pokonać dystans rzędu 200-300 długości swojego ciała. Wyobraźmy sobie rekordy sportowe przy takich umiejętnościach. Można by także w zasadzie zrezygnować z transportu lądowego.

Żuk gnojowy z gatunku Onthophagus Taurus, potrafi podnosić ciężary nawet 1141-krotnie większe od wagi swojego ciała.

Skóra golca piaskowego nie posiada występującego u innych ssaków neuroprzekaźnika, kluczowego dla przewodzenia bólu. W związku z tym, nie jest on zdolny do odczuwania bólu w żadnej formie.

Salamandra meksykańska posiada zdolność do regeneracji niemal każdej części ciała. Utrata kończyny, oka, części serca, a nawet kawałka mózgu nie stanowi problemu. Narządy i kończyny po prostu odrastają. Płazy te regenerują prawie wszystko po niemal każdym urazie, który ich nie zabija.

Meduza Turritopsis nutricula jest praktycznie nieśmiertelna. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej potrafi cofnąć się w rozwoju i ponownie dorastać. I tak bez końca. Konkretniej zaś rozpoczyna ona swój żywot jako wolno pływająca planula, która po pewnym czasie przekształca się w kolonię polipów, a następnie w rozwiniętą meduzę. Pod wpływem zagrożenia, stresu, choroby oraz starości, meduza ta jest w stanie powrócić do fazy polipów, formując ich nową kolonię. I tak w kółko.

Gdybyśmy jako ludzie posiadali wszystkie powyższe cechy, nasze życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Kto wie, może kiedyś będziemy w stanie zrozumieć te mechanizmy i uczynić je swoim atutem w coraz bardziej wymagającym środowisku.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Ziwk2

Wystarczyło by pochodzenie od

Wystarczyło by pochodzenie od drapieżników wyposażonych w skuteczną broń - kły, pazury, jad itp. Większość żyjących stadnie takich drapieżników ma w psychice bardzo mocne systemy hamowania agresji. Gdy podczas normalnego w stadzie ustalania porządku lub rozwiązania sporów wybucha konflikt, to najpierw następuje seria ostrzeżeń i demonstracji przy którym słabszy osobnik się wycofuje, a do piero gdy nie udaje się bezboleśnie załatwić sprawy wybucha walka. I tutaj, nawet gdy skaczą sobie do gardeł i jeden z walczących przegrywa to wystarczy, że wykona gest poddania się (np. u psowatych pokazanie brzucha) i agresja zwycięzcy ulega natychmiastowemu wyhamowaniu. Nie ma zbędnego okrucieństwa, bo jest zwycięzca i ŻYWY sprawny pokonany - a to dla stada jest korzystniejsze.
Niestety, nasza psychika pochodzi od szympansów, które nie mają naturalnej broni i w okrucieństwie wobec swoich nie mamy sobie równych.

Portret użytkownika Quark

Jedyna zdolność jakiej

Jedyna zdolność jakiej ludziom brak to bardzo dobra pamięć z silnie zarysowanym sumieniem aby doskonale wiedzieli komu i kiedy wyrządzili przykrość i jak tą krzywdę naprawić . Tylko tego ludziom brakuje ! 

Portret użytkownika Namaste

To byłby miecz obosieczny.

To byłby miecz obosieczny. Gdyby ktoś miał silne poczucie winy, gdzie faktyczna wina byłaby bardzo mała, albo nie byłoby jej wcale, to przy bardzo dobrej pamięci ta osoba byłaby w nieustannej depresji, z której ciężko byłoby jej wyjść.

Bóg we mnie pozdrawia Boga w Tobie. 

Portret użytkownika Quark

Źle to zrozumiałeś , nie

Źle to zrozumiałeś , nie chodziło mi o sumienie które dręczy za coś tam bezustannie ale o rozumienie , że się coś źle zrobiło z motywacją tego naprawienia . Bo teraz jest tak , że jak jakiś "gnuj" nogę komuś podstawi to się śmieje i cieszy z tego i natychmiast zapomina , a po takiej zmianie pamiętałby , poszedł natychmiast przeprosić i już nigdy więcej by tego nie robił . A przebaczenie winy natychmiast ją przecież "zeruje" . Czyli chodziło mi tu o świadomość wyrządzania zła - bo wielu ludzi wcale nie zdaje sobie z tego sprawy , że wyrządza komuś krzywdę - bo nie ma w nich empatii i zdolności do postawienia się w sytuacji owej ofiary . Nie czyń drugiemu co tobie nie miłe . Jak będzie wiedział co jest "nie miłe" to nie będzie tego robił .

Portret użytkownika Wers

Autor artykułu, uwiarygadnia

Autor artykułu, uwiarygadnia pewne sprawy aby potem prać ludziom łby i podawać im takie artykuły jak te? I co dalej Marcinie, mamy hybrydyzować nasze ludzkie dzieci z insektami, płazami i innymi ssakami? To już było i nie zdało egzaminu. Marcin czy ty masz tożsamość furry bo nazwisko się z kozami kojarzy. Może autor powinien postawić kilka innych pytań, cz ludzkość może używać kodu genetycznego dobrowolnie, czy są tego konsekwencje? 

Typie, myślisz że jak wstawisz se taki awatar to Cię to uwiarygodni? Od razu jesteś spalony. 

Portret użytkownika Ziwk2

Przeczytałem artykuł i autor

Przeczytałem artykuł i autor NIGDZIE nie nawołuje do zmian w człowieku. Jedyne co to podaje kilka przykładów na zadziwiające cechy u zwierząt, których my nie posiadamy.

Osobiście żal mi, że nie mamy rekiniego mechanizmu uzębienia, oraz sposobu na stres i konflikty szympansów karłowatych (Bonobo).

Portret użytkownika baca

nie to byłoby zbyt potworne,

nie to byłoby zbyt potworne, gdyby talinn i matiz nabrali cech meduzy, cofnęłi sie w rozwoju do formy polipów i jeszcze raz napisali te same legendarne artykuły o produktach ogrodowych i materacach...
nieprzygotowana zupełnie na coś takiego ludzkośc mogłaby tego nie wytrzymać i w odwecie na pewno zainstalowałaby talinowi i matizowi formę klausa schwaba

 

Skomentuj