Ptaki wędrowne wspinają się na rekordowe wysokości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Eksperci z Uniwersytetu w Lund w Szwecji ustalili maksymalną wysokość, na jaką mogą się wspinać ptaki wędrowne. Badania wykazały, że ptak wędrowny bekas dubelt (Gallinago media) wznosi się w niebo podczas migracji aż na 8686 metrów.

Ptaki te rozmnażają się w Szwecji, ale zimują w Afryce, bliżej równika. Aby dotrzeć do wymarzonego miejsca, muszą pokonać prawie sześć tysięcy kilometrów w 2-4 dni.

 

Autorzy badania dołączyli miniaturowe rejestratory wzrostu kilku ptakom. Dane wykazały, że jeden z ptaków doświadczalnych spędził pięć godzin wznosząc się na wysokości ponad ośmiu tysięcy metrów podczas jesiennej migracji do Afryki. Maksymalna wysokość, jaką osiągnął, wynosiła niemal 8700 metrów. To najwyższa wysokość, jaką kiedykolwiek zarejestrowano dla ptaka wędrownego.

 

Naukowcy zauważyli również, że wielkie klucze ptaków w ciągu dnia latają na dużych wysokościach, a nocą schodzą niżej. Różnica okazała się znacząca: odpowiednio od 6000 do 2000 metrów. Eksperci zasugerowali, że podobny wzór można prześledzić również u innych gatunków, ale wymaga to dodatkowych badań.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Nie no, ZADZIWIAJĄCE jest na

Nie no, ZADZIWIAJĄCE jest na na jaką wyskość. Też bym tak chciał, poczuć ten powiew wiatru ciszy i wolności.Popatarzeć na małość problemów i nieważność z wyskości, tego świata. Ale złuda to wszystko bo i te ptaki, tam w górze wysoko, to one mają swoje problemy tylko że na 8 kilometrach.  

Portret użytkownika Karolina

Maja dosyć Truman Show, i

Maja dosyć Truman Show, i wspinają się coraz bliżej, ku firmamentu, ucieczka z piekła, z matrixa. To naturalna reakcja, to instynkt samozachowawczy u zwierząt jeszcze obserwowalny, u ludzi wykastrowany.

Skomentuj