Pierwszy praktyczny interfejs mózg-komputer w sprzedaży za 3 lata

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Z kwestią urządzeń łączących bezprzewodowo ludzkie mózgi z komputerami, najbardziej kojarzony jest Elon Musk i jego firma Neuralink. Jednak konkurencja nie daje za wygraną i właśnie wyprzedziła twórcę Tesli i SpaceX.

Firma Synchron, która opracowuje interfejs o nazwie Stentrode, otrzymała właśnie od Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków zgodę na rozpoczęcie testów swojej technologii na ludziach. Zaplanowane są testy na 6 osobach w szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku.

 

W odróżnieniu od technologii Neuralink, w której dokonuje są odwiertu w czaszce, Stentrode wprowadzany będzie do naczynia krwionośnego w szyi, po czym powędruje on do mózgu. Druga część interfejsu będzie instalowana w klatce piersiowej. Następnie oba elementy będą się komunikować ze sobą, po czym dojdzie do bezprzewodowego połączenia z komputerem.

 

Dotychczasowe eksperymenty wykazały, że za pomocą Stentrode, ludzie mogli obsługiwać komputery, korzystać z Internetu, pisać maile, konwersować na chatach i robić zakupy wyłącznie za pośrednictwem myśli. System Stentrode w sprzedaży pojawi się za około 3 lata. Do tego czasu zostanie jeszcze zapewne udoskonalony. Jeśli Elon Musk nie chce stracić szansy na bycie pionierem w tej dziedzinie, to musi wraz ze swoim zespołem zwiększyć wysiłki. Jedno nie ulega wątpliwości, przyszłość jest już dziś.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Strony

Skomentuj