Światowe dostawy żywności zostały dotknięte suszą, powodziami i mrozem

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Ekstremalne warunki pogodowe uderzają w uprawy na całym świecie, grożąc dalszą inflacją żywności w czasie, gdy ceny żywności są już najwyższe od dekady, a liczba głodujących rośnie.

 

Najgorszy od dwudziestu lat mróz w Brazylii zadał śmiertelny cios młodym kawowcom największego producenta kawy na świecie. Powódź w kluczowym regionie hodowli trzody chlewnej w Chinach zalała farmy i zwiększyła zagrożenie chorobami zwierząt. Upały i susza zniszczyły uprawy po obu stronach granicy amerykańsko-kanadyjskiej. A w Europie ulewne deszcze zwiększyły ryzyko chorób grzybowych upraw i spowodowały zatrzymanie pracy ciągników na podmokłych polach.

 

Kawa odnotowała ostatnie wzrosty, a ceny wzrosły w tym tygodniu o 17%, aby po raz pierwszy od 2014 r. przekroczyć 2 dolary za funt. Ale niedawny mróz w Brazylii to tylko najnowszy przykład nieszczęść, które w tym roku spotkały rolników. Brazylia również doświadcza tragicznej suszy, która wyczerpała zasoby potrzebne do nawadniania. Indeks cen żywności Organizacji Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa rósł przez 12 kolejnych miesięcy do maja, by w czerwcu wynieś 124,6 pkt., czyli o 34% więcej niż rok wcześniej. Indeks mierzy międzynarodowe ceny koszyka spożywczego.

 

Żadna inna branża nie jest bardziej uzależniona od słońca, deszczu i ciepła niż rolnictwo, w którym zmiany pogody mogą z dnia na dzień zmienić fortunę rolnika. Ponadto branża stała się niezwykle zglobalizowana i skoncentrowana, tworząc niebezpieczną sytuację, w której ekstremalne zdarzenie pogodowe w jednym miejscu z pewnością wywoła niepokoje wszędzie.

 

Na przykład Brazylia jest największym na świecie dostawcą cukru i soku pomarańczowego, a także głównym producentem kukurydzy i soi. Stanowi około 40% światowej produkcji kawy Arabica, tej samej odmiany sprzedawanej w Starbucks. Żaden inny kraj na świecie nie ma takiego wpływu na globalny rynek – to, co dzieje się w Brazylii, dotyczy wszystkich. Wyjątkowość sytuacji polega na tym, że ekstremalne warunki pogodowe wydają się uderzać niemal we wszystkie regiony globu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Lommo

Ekstremalne zjawiska pogodowe

Ekstremalne zjawiska pogodowe na świecie były zawsze ,ale nie było telewizji i internetu. W XVI wieku kiedy nie było globalnego ocieplenia lecz mała epoka lodowcowa to były choćby w Polsce takie susze iż Wisłę w każdym odcinku można było przejść po łachach. A bydło z głodu jadło piasek i kamyczki. W wielu rejonach świata były klęski suszowe czy powodziowe powtarzające się po kilka lat z rzędu. Jakieś tam ocieplenie napewno jest bo rzeczywiście o falach upałów jak były w USA, Kanadzie czy w Rosji , czy obecnie na bliskim wschodzie to kroniki nie mówią. Ale pamiętajmy że wzrost stężenia CO2 w powietrzu to jest również raj dla roślin (oczywiście pod warunkiem że nie mają wodę). Naprawdę nie pamiętam jeszcze tak wyrośniętych wysoko i szeroko krzaczków cukiniowych. Rzodkiewki w tym roku to były jak małe buraczki. Teraz jest znowu ogromny wysyp ogórków, taki ,że w hurtowni trzeba polować na słoje. Niektóre kraje jak Rosja to co roku powiększają znacznie areały rolne dzięki temu ocieplaniu klimatu. Rosja już jest największym na świecie eksporterem zboża. No jakby nie patrzeć to zima i mrozy są dla rolnictwa o wiele większym problemem.

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Jakby to ująć...

Jakby to ująć...

Znalazłem coś takiego :

https://www.youtube.com/watch?v=P3AVNHnJ3pg

Ogólnie z filmiku wynika, że jakiś mega Solar Flash ma dzisiaj o 1-szej w nocy u nas konkretnie pizgnąć aż do gruntu, i ma to nas przenieść całkowicie do 5D.

http://sosrff.tsu.ru/new/shm.jpg

Ponieważ Tama Trzech Przełomów wisi na włosku, to jak coś tak pizgnie, to ta tama się w końcu zawali, co zapoczątkuje całą lawinę wydarzeń. Krach na giełdzie i zacznie sięprawdziwy reset. Zresztą wszystkie większe tamy są w podobnej sytuacji, na Nilu, w Indiach, ... A pod wszystkimi jest kilkanaście (chiny 24) reaktorów atomowych, więc może być i blackout na dni kilka.

I oby to było to. Rozkręciłaby się imprezka na całego. *biggrin**biggrin*

Portret użytkownika prorocznia

Tu przypomina mi się umowa

Tu przypomina mi się umowa paryska  przeczytalem całą. TRZYSTA STRON!) Wyraźnie tam jest napisane, że dopuszcza się stosowanie geoinżynierii w celu obniżenia temperatury o 2 stopnie.

W wersji polskiej, na ministerialnej stronie, napisano natomiast że dopuszcza się stosowanie "najnowszych technik" w celu obniżenia temperatury...

Ostatnio krytykuje się Arabię Saudyjską za stosowanie geoinżynierii, której skutkiem są nieprzewidywalne powodzie...i rozpuszczanie się ichnich domków z gliny...

A teraz zastanówcie się skąd "nagłe" powodzie w Belgii, Czechach, Niemczech i Słowacji?

 

Portret użytkownika endriu gołota

Jest to artykuł promujący

Jest to artykuł promujący narrację fałszywego projektu ocieplenia klimatu. Obwiniający winą zwykłych ludzi poprzez wykreowanie konsumpcyjnego stylu życia. Projekt na którym bazować będą przyszłe zyski światowych elit Taki scenariusz jest jak najbardziej możliwy, zważając na to że korporacje w ostatnich latach zdobyły monopol na wszystkie ekonomiczne i społeczne dziedziny naszego życia takie jak medycyna, handel, media, paliwa kopalne, światowy transport, produkcję przemysłową, monopol na maszyny do produkcji, żywność (gmo) i wiele innych dziedzin Dysponując takimi narzędziami mają nieograniczone możliwości na manipulację i realizowanie swoich planów poza domysłami przeciętnych obserwatorów

Portret użytkownika Set

a teraz zamień słowo elity na

a teraz zamień słowo elity na diabeł

Diabeł zaproponował ludziom łatwe życie jako konsumpcjoniści, czyli bierz od Ziemi i zapłać odpadami chemicznymi, a oni to zaakceptowali i taplają się w tym po dziś dzień, ale nie zwrócili uwagi, że to jest ogromny gar z wodą, w którym właśnie woda zaczyna bulgotać. Tak się kończy zaufanie do złego i egoizm.

Portret użytkownika baca

powodzie i susze są

powodzie i susze są wywoływane od paru miesięcy celowo - na tę jesień zaplanowano głód i wyłaczenia prądu - głód robi rotszyld haarpem, czyli "człowiek klimat ociepla" a wyłączenia prądu zrobi rotszyld, czyli "ruscy hakerzy"
to jest już od dawna zaplanowane w tej żydowskiej plandemii...

 

Portret użytkownika Kwazar

Zaraza, Głód, Wojna ? Jakbym

Zaraza, Głód, Wojna ? Jakbym już to gdzieś czytal i słyszał, że taki jest właśnie plan.Ktoś już dobrze kombinuje żeby, to niby potem powiedzieć, że to ci, nie ONI od nowego porządku Świata ale Jeźdzcy Apokalipsy No i jak to się wielce te proroctwa spełniaja (a paczajcie szaraczki ) Przypadek ? Nie sądzę. Proroctwom zawsze trzeba pomóc i tak sprawy poprowadzić, żeby się móc potem na nie powołać i wskazać  "niedowiarkom" że się oto wypełniły Lol Te wszystkie socjotechniki :) 

Oczywiście jest to tylko moje zdanie, jak również i te, że jak masz możliwość to jak najszybciej ODŁĄCZ SIĘ OD CYWILIZACJI

Strony

Skomentuj