W Wielkiej Brytanii znaleziono meteoryt, który jest starszy od Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mały kawałek kamienia znaleziony na polu w Gloucestershire w zachodniej Anglii, okazał się prehistorycznym meteorytem. Naukowcy szacują jego wiek na 4,6 miliarda lat, co czyni go najstarszym meteorytem jaki kiedykolwiek znaleziono na Ziemi. Nasza planeta istnieje przecież "zaledwie" 4,54 miliarda lat. 

 

Odkrycie zostało zgłoszone w komunikacie prasowym z Loughborough University. Według naukowców kamień znaleziony przez mieszkańca Loughborough, pracownika Astrophysical Research Organization of East Anglia (EAARO) Dereka Robsona, jest kawałkiem kosmicznego śmiecia, który istniał jeszcze przed uformowaniem się planet w Układzie Słonecznym. Uważa się, że przybył na Ziemię z pasa asteroid znajdującego się między orbitami Marsa i Jowisza.

Naukowcy z Loughborough University wraz z kolegami z EAARO badają strukturę i skład meteorytu. Obiekt został nazwany Winchcombe od nazwy wioski, w pobliżu której został znaleziony. Naukowcy mają nadzieję znaleźć w nim odpowiedzi na pytania dotyczące procesów zachodzących we wczesnym Układzie Słonecznym. Badaczy interesują zwłaszcza informacje o strukturze krystalicznej, fazach chemicznych i interakcjach molekularnych substancji.

 

Według autorów, meteoryt przypomina słabo związany beton, składający się z cząstek i pyłu, które nigdy nie podlegały silnym zderzeniom kosmicznym. Oznacz to, że nie brały one udziału w powstawaniu ciał protoplanetarnych. Meteoryt jest rzadkim przykładem chondrytu węglowego, skały kosmicznej zawierającej materiał organiczny. Ta grupa obejmuje mniej niż pięć procent meteorytów spadających na Ziemię. Oto co na temat tego meteorytu, powiedział jego znalazca Derek Robson:

„Jego skład różni się od wszystkiego, co można znaleźć tutaj na Ziemi i potencjalnie różni się od innych meteorytów znalezionych wcześniej...Chondryty węglowe zawierają związki organiczne, w tym aminokwasy, które znajdują się we wszystkich żywych istotach. Możliwość zidentyfikowania i potwierdzenia obecności takich związków w materiale, który istniał przed narodzinami Ziemi, będzie ważnym krokiem w kierunku zrozumienia, początkó życia.”

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Turkuss

Hej, 

Hej, 

Z tego co mi wiadomo naukowcy twierdzą, że wszechświat, w tym Ziemia, powstały w wyniku wielkiego wybuchu. Jeśli miałby to być wybuch to wszystko powstało w ciągu sekundy, a więc nie może być starszych i młodszych skał we wszechświecie. Wszystko powstało w tym samym czasie. Jeśli kamień leżał w polu przez 4 miliardy lat to jakim cudem żaden meszek na nim nie wyrósł a jeśli wyrósł to może naukowcy znaleźli kawałek mchu, lub krówka go kiedyś osr...ła i zostawiła kawałek swojego bogatego życia wewnętrznego.

Z niecierpliwością czekam na wyniki badań.

Pozdrawiam,

Portret użytkownika Quark

Brak elementarnej wiedzy o

Brak elementarnej wiedzy o procesach twórczych w kosmosie objawiany przez ignorancję ujawniających się tutaj "kwiatków" nieustannie mnie zadziwia . U prapoczątu wszystkiego powstały jedynie najprostsze cząstki elementarne - kwarki (znanych jest sześć rodzajów) ,  które potem łącząc się utworzyły : elektrony , protony i neutrony . Z nich powstały atomy wodoru (najprostszego pierwiastka) , z niego uformowały się gwiazdy , w gwiazdach wytworzyły się ( w reakcjach termonuklearnej syntezy) wszystki inne pierwiastki . Po eksplozjach gwiazd (gdy reakcje syntezy wygasły) pierwiastki zostały porozrzucane w przestrzeni (wybuch supernowej) , gdy owa materia ostygła zaczęła się skupiać w większe kawałki , z nich uformowaly się planety , księżyce , komety , meteroty itd. A wszystko to powstawało kolejno po sobie oraz (czasem) ulegało wielokrotnemu zniszczeniu w innych procesach , efekt końcowy (wypadkowy) tego wszystkiego widzimy teraz . Dlatego każdy obiekt ma inny wiek , mimo iż cała materia wywodzi się od jednego prapoczątku.

Oto historia powstania wszechświata w kilku zdaniach.

Portret użytkownika Turkuss

Ale sama materia (kwarki)

Ale sama materia (kwarki) powstała w tym samym czasie czy nie?

Czy mój organizm złożony z mld kwarków nie jest zbudowany z tej samej materii, która istniała od początku wszechświata?

Żeby oszacować wiek danego materiału należy opierać się o dane fizykochemiczne, których w tym przypadku nie mamy!

To dlatego jeden węgiel buduje roślinki, drugi człowieczka, trzecim palimy w piecu a czwarty jest najlepszym przyjacielem kobiety.

Więc szacowanie wieku tej skały jest tak samo sensowne jak określanie mojego wieku na podstawie pozostałości wczorajszego obiadu!

Pozdro Quark,

Kiedyś zaproszę Cię na piwo i będziemy mogli sobie popolemizować Smile

Portret użytkownika emel

Turkuss wrote: Jeśli kamień

Turkuss wrote:
Jeśli kamień leżał w polu przez 4 miliardy lat to jakim cudem żaden meszek na nim nie wyrósł
Ten meteoryt spadł 28 lutego 2021 w Angli. Upadek został zarejestrowany przez wiele kamer oraz był słyszany z dużej odległości. Dlatego bardzo szybko go znaleziono i przeniesiono do laboratorium.

Turkuss wrote:
wszechświat, w tym Ziemia, powstały w wyniku wielkiego wybuchu. Jeśli miałby to być wybuch to wszystko powstało w ciągu sekundy, a więc nie może być starszych i młodszych skał we wszechświecie. Wszystko powstało w tym samym czasie
Ziemia nie powstała w Wielkim Wybuchu. Podobnie jak żadne skały. W Wielkim Wybuchu (tak nazwanym, choć nie było żadnego wybuchu) powastała materia i energia, z których, po milionach, a czasem miliardach lat, powstały różne struktury jak np. gwiazdy, planety, skały, galaktyki, mgławice. Datowanie skał polega na określeniu, kiedy dany odłamek się uformował, nie kiedy powstały protony i elektrony składające się nań.

Podobnie z datowaniem skał na Ziemi. Np. w przypadku skał wulkanicznych określa się czas, w którym lawa zastygła w postaci skały. A nie wiek atomów, z których złożona była lawa albo wiek samej lawy.

Portret użytkownika Turkuss

Tak, ale musimy posiadać dane

Tak, ale musimy posiadać dane fizykochemiczne!!!

Co jest starsze węgiel kamienny czy diament?

Widzisz już bzdurę...

Ponadto:

"Wszystkie aminokwasy są substancjami krystalicznymi, które wykazują wysokie temperatury topnienia. Najczęściej temperatura rozkładu aminokwasów białkowych przekracza 200oC, a w niektórych przypadkach nawet 300oC. Wysokie temperatury topnienia aminokwasów wynikają z ich jonowej budowy."

Na podstawie powyższego cytatu, który możesz sobie znaleźć korzystając ze swojego potężnego narzędzia, jakie masz w ręce możesz takie bzdury naukowców wywalić do kosza. Aminokwasy musiały być "zassane" z pola od specyficznego ziemskiego organizmu, bo wszystkie kosmiczne uległy degradacji pod wpływem temp.

Pozdrawiam,

Portret użytkownika Kwazar

No i kolejna zagwozdka dla

No i kolejna zagwozdka dla "wielce oświeconych a wiedzących wszystko" Czy ten meteoryt jest starszy niż Ziemia A może Ziemia jest starsza A może znowu walnięto pomyłkę z datowaniem kamienia Smile Ja nie mówę nie ! Jak to się obecnie eufemistycznie mówi ? Wszystkie opcje są na stole a jutro się okaże że to jeszcze z innej beczki :) 

Portret użytkownika Quark

Meteoryty przybywające z

Meteoryty przybywające z zewnątrz mogą być wielokrotnie starsze od ziemi , co w tym dziwnego ? Inną rzeczą jest , że archeolodzy poznajdywali już wiele artefaktów całkowicie nie pasujących do obowiązującej teorii o historii ziemi , wiec tak naprawdę niczego nie możemy być pewni . Nasze metody badawcze w większości przypadków się sprawdzają (tak myślimy) ale są też takie w których zawodzą i co teraz ? Nic - pozostaje poczekać aż ktoś wymyśli lepsze metody datowania . 

Strony

Skomentuj