Sonda kosmiczna Juno okrążyła Jowisza i Ganimedesa

Kategorie: 

Źródło: NASA

7 czerwca 2021 r. należąca do NASA sonda kosmiczna Juno przeleciała bliżej pokrytego lodem księżyca Jowisza Ganimedesa niż jakikolwiek inny statek kosmiczny od ponad dwóch dekad.

Niecały dzień później Juno wykonał 34 przelot nad Jowiszem, po czym NASA skompilowała animację ze zdjęć wykonanych przez pojazd. Obrazy z JunoCam były rzutowane prostopadle na sferę cyfrową, a syntetyczny materiał filmowy został dodany w celu wskazania zbliżania się statku i odległości od Ganimedesa i Jowisza.

 

Animacja zaczyna się, gdy Juno zbliża się do księżyca, Ganimedesa, lecąc w odległości 1038 kilometrów nad powierzchnią ze względną prędkością 67 tys. kilometrów na godzinę. Zdjęcia pokazują kilka ciemnych i jasnych obszarów satelity. Przypuszcza się, że ciemniejsze obszary są wynikiem sublimacji lodu do otaczającej próżni, pozostawiając zaciemnione pozostałości. Widać również krater Tros, który jest jednym z największych i najjaśniejszych blizn po kosmicznych kolizjach na powierzchni Ganimedesa.

 

Juno pokonanie 1,18 miliona kilometrów między Ganimedesem a Jowiszem zajmuje zaledwie 14 godzin i 50 minut, a obserwator jest przeniesiony zaledwie 3400 kilometrów nad spektakularnymi szczytami chmur gazowego giganta. W tym czasie potężna grawitacja Jowisza przyspieszyła statek kosmiczny do prawie 210 000 km/h !

 

Zgodnie z planem, przyciąganie grawitacyjne gigantycznego księżyca wpłynęło na orbitę Juno, powodując skrócenie jego okresu orbitalnego z 53 dni do 43 dni. Następny przelot Jowisza, 35. z rzędu, zaplanowano na 21 lipca.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Może i nie ma prawa ale

Może i nie ma prawa ale lepszej metody jak dotąd nie wymyślili . Księżyc też został sfotografowany po kawałku tak jak i wszystkie inne obiekty kosmiczne . Sonda wchodzi na orbitę a potem wykonuje zdjęcia , które nieraz nakładają się czasem na siebie a dopiero potem trzeba to wszystko razem poskładać - masz lepszy sposób ? Jedyny minus takiej operacji jest taki , że nie da się tak pokierować sondą , żeby w równych odstępach robiła zdjęcia wzdłuż np. południków , bo to tylko automat z ograniczonym zapasem paliwa i skromnymi możliwościami sterowania . A przecież musi ona pozostać na orbicie wystarczająco długo i nie dać się ściągnąć w dół .

Portret użytkownika Quark

Powierzchnia ziemi też jest

Powierzchnia ziemi też jest strasznie "płaska" , bo czym są nawet wysokie góry ze szczytami na wysokości 8 km w porównaniu do 12.600 km średnicy planety ? A na księżycu widać tylko cienie w zagłebieniach a nie żadne nierówności.

Portret użytkownika Kukusia

Dużo gór na księżycu jest

Dużo gór na księżycu jest wokół kraterów po uderzeniu. Głębokość kraterów po naszej stronie dochodzi do 6 km i są doskonale widoczne wraz z ich zboczami (zwierciadło 8") Nie są to byle zagłębienia. Przy odpowiedniej fazie Księżyca pięknie widać góry (Apeniny - wysokość do 5 km) i ich cień. Ganimedesowi (średnica 5268km) znacznie bliżej wielkością do naszego Księżyca (3474km) niż Zemi. Widok gór na naszej planecie jest ograniczony przez atmosferę -  Venus tu przoduje :) 

Skomentuj