Małe reaktory jądrowe przy każdym mieście mogą być alternatywą dla energii słonecznej i wiatrowej

Kategorie: 

Źródło: NuScale

Po certyfikacji nowego małego reaktora jądrowego, na którą stosowne dokumenty zostały już złożone, każde miasto będzie mogło mieć własną elektrownię jądrową, która zaopatrzy je w energię - bezpiecznie i wydajnie.

 

Energetyczny startup w Oregonie (USA) zmieni sposób myślenia o energetyce jądrowej. Opracowany reaktor NuScale jest niewielki i według jego twórców jest znacznie bezpieczniejszy niż jakiekolwiek nowoczesne reaktory jądrowe.Łatwiej go umieścić w osłonie ochronnej i łatwiej sterować w sytuacjach awaryjnych.

 

Jedną z zalet korzystania z nowego reaktora jest to, że nie trzeba go chować w 15-kilometrowej strefie wykluczenia. Może znajdować się na terenie miasta i zasilać je energią elektryczną bez strat podczas przesyłu na wiele kilometrów. W ten sposób krajobraz pozbędzie się linii energetycznych, które są niebezpieczne dla ludzi. 

 

Twórcy NuScale określają tą technologię jako nowe źródło czystej energii, które według nich jest równie dobre jak energia wiatrowa czy słoneczna. W reaktorze NuScale rdzeń jest chłodzony przez cyrkulację zwykłej świeżej wody, jak ma to miejsce w nowoczesnych elektrowniach jądrowych, ale na znacznie mniejszą skalę i dzięki grawitacji. 

Ze względu na swój rozmiar reaktor zawiera bardzo mało paliwa jądrowego, które jest łatwe do kontrolowania. Wydajność NuScale to 60 MW, czyli dziesiątki i setki razy mniej niż moc elektrowni jądrowych, ale w razie potrzeby można zwiększyć liczbę reaktorów, co daje wymaganą ilość energii. Tym samym w przyszłości zamiast setek potencjalnie niebezpiecznych elektrowni jądrowych mogą pojawić się tysiące bezpiecznych, zajmujących znacznie mniej miejsca i niewymagających skomplikowanej infrastruktury.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Tak wiem,znowu ta brudna

Tak wiem,znowu ta brudna zaraza jądrowa ale...Na chwile obecna uważam, że nie istnieje żadna rozsądna alternatywa do zaspokajania ogromnych potrzeb energetycznych.Oczywiście zostaje jeszcze nadal węgiel To jednak są ogromne zanieczyszczenia środowiska i atmosfery. O "wiatrach,światłach i wodach energetycznych" możemy zapomnieć.To są takie źródła na wesoło.Drogie,mało wydajne i nad wyraz egzotyczne. Dlatego droga jest otwarta dla energii atmowej tylko że: Zamiast wydawać GIGANTYCZNE pieniądze na zabijanie tą energią wydajmy te GIGANTYCZNE PIENIĄDZE na bezpieczne zasilanie tą energią !  

Portret użytkownika r

Wiecie czemu to glupota. Bo w

Wiecie czemu to glupota. Bo w reaktorze nie da sie dopasowac pracy reaktora do zapotrzebowania w krotkim czasie. Regulacja pracy zajmuje wiele godzin. Do tego ta niby eko-energia dziala tak samo, moze byc duzo, albo malo w zaleznosci od warunkow pogodowych. Juz niedlugo bedzie jak w latch piecdziesiatych, gdy byly stopnie zasilania, a na ekoenergii beda duze straty, bo siec energetyczna nie bedzie w stanie odebrac pradu. Ale propaganda w TV, bedziecie miec prad za darmo, a odpady radioaktywne beda tak skladowane jak smieci, ktore jednoczasowo same sie podpalaly. Oczywiscie nikt nie widzial w tym nic dziwnego, pogoda podpalila smieci, wcale lapowkarze nie przyjmowali nielegalnie, pewnie tez z zagranicy i zeby zatuszowac skad tak duzo, to podpalali. Jak tylko Niemcy beda miec wiecej smieci z elektrowni atomowych, czy tych eko, to wiedzie gdzie przyjada.

Portret użytkownika Quark

Jak to się nie da regulować .

Jak to się nie da regulować .. do tego służy moderator reakcji . Zmniejsza się lub zwiększa pochłanianie neutronów i moc spada bądź rośnie z taką samą bezwładnością jak moc pieca na węgiel w zwykłej elektrowni. A za bufor energetyczny służy zbiornik na parę wodną pod ciśnieniem , gdzie się ją gromadzi zamiast puszczać na nieobciążone turbiny - regulacja jest prosta.

Portret użytkownika SurvivorMan

To będzie gratka dla

To będzie gratka dla terrorystów *bomb**bomb**bomb*
Jeden porządny zamach i zginie nie kilkadziesiąt osób, ale setki tysięcy... Jedni od razu, drudzy z czasem... Rzekoma zaleta, czyli brak 15-kilometrowej strefy wykluczenia, stanie się największą wadą.

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika Quark

A bo patrzysz nie w tą stronę

A bo patrzysz nie w tą stronę co trzeba . Mały reaktor da się zakopać głęboko w ziemi np. 20 m pod powierzchnią i jaki terrorysta temu zgrozi ? A tu mowa jest o reaktorach podobnych tym montowanym na łodziach podwodnych - całkowicie bezpiecznych skoro służących za napęd okrętu.

Strony

Skomentuj