Odkryto żółwia olbrzymiego uważanego za wymarłego od stu lat

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jeszcze pod koniec maja, władze Ekwadoru potwierdziły, że żółw olbrzymi znaleziony na Wyspach Galapagos, należy do gatunku, który został uznany za wymarły ponad sto lat temu. Park Narodowy Galapagos przygotowuje ekspedycję w poszukiwaniu nowych żółwi olbrzymich w celu uratowania tego gatunku.

 

Żółw został znaleziony dwa lata temu na wyspie Fernandina, jednej z najmłodszych i najbardziej nienaruszonych na archipelagu. Znaleziska dokonano podczas wspólnej wyprawy Parku Narodowego Galapagos i Organizacji Ochrony Galapagos. Naukowcy z Uniwersytetu Yale, zidentyfikowali zwierze jako gatunek Chelonoidis phantasticus, który został uznany za wymarły w poprzednim wieku. Uniwersytet Yale opublikował wyniki badań genetycznych, które zostały wykonane w oparciu o próbkę uzyskaną w 1906 roku.


Szczątki zwierzęcia schwytanego 5 kwietnia, 1906 roku

Wyspy Galapagos, to szczególne miejsce, które w XIX wieku stały się podstawą dla teorii ewolucji gatunków, stworzonej przez brytyjskiego naukowca Karola Darwina. Są one również domem dla wielu zagrożonych gatunków flory i fauny. Według danych Narodowego Parku Wysp Galapagos, obecną populację żółwi olbrzymich różnych gatunków, szacuje się na 60 000 osobników.

Samica gatunku Chelonoidis phantasticus odnaleziona w 2019 roku

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Zwierzęta dziko żyjące

Zwierzęta dziko żyjące prędzej czy później i tak wymrą bo obszary środowiska w które człowiek nie ingeruje wciąż się zmniejszają . A my jako gatunek najbardziej inwazyjny pewnego dnia zawłaszczymy każdy skrawek tej ziemi na własne potrzeby - to nie uniknione. 

Skomentuj