Unia Europejska finansuje badania nad „logiką quasi-prawdy”…

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Żyjemy w świecie przepełnionym plotkami, pogłoskami, fake newsami i klauzulami tajności do tego stopnia, iż trudno już jednoznacznie orzec, kiedy mamy do czynienia z faktami, a kiedy z fikcją. Badania finansowane przez Unię Europejską, mogą mieć jednak rewolucyjne następstwa.

Za fundamentalną logikę w nauce, uchodzi logika klasyczna, która uznaje tylko prawdę albo fałsz. Jednak w logice tej występuje tzw. „prawo przepełnienia”, zwane również „prawem eksplozji”. Zgodnie z nim, jeżeli wystąpi jakaś sprzeczność w ramach tej logiki, to „rozlewa” się ona na cały jej system. Zatem na podstawie niespójnych informacji, można wywnioskować cokolwiek.

Naukowcy zaczęli podważać ten pogląd, tworząc tak zwaną parakonsystentną logikę rozmytą, dzięki której podejście do sprzeczności jest nieco inne. Nie jest to tylko wydumany problem teoretyczny, ale także praktyczny. Systemy komputerowe stają się bowiem sprzeczne z uwagi na swoje rozmiary i różnorodność. Brak rozwiązania dla systemowych niespójności, oznacza niemożność odpowiadania na zapytania w ich ramach.

W parakonsystentnej logice rozmytej, twierdzenia nie muszą być albo prawdziwe, albo fałszywe. Ich  prawdziwość może być częściowa, i mieścić się pomiędzy prawdą i fałszem. Co ciekawe, wkład w rozwój tej logiki, ma Polak - Jan Łukasiewicz.

UE postanowiła sfinansować „Projekt PARFUZGENQ”  (Paraconsistent fuzzy logic with generalized quantifiers), który koncentruje się na doskonałych algebrach wielowartościowych. W ich strukturze pod prawdą absolutną istnieje nieskończenie wiele quasi-prawd. Analogicznie powyżej absolutnego fałszu, istnieje nieskończenie wiele quasi-fałszów. W logice tej twierdzenia quasi-prawdziwe, nigdy nie prowadzą do wniosków, które byłyby fałszywe.

Uczonym uczestniczącym w projekcie udało się wykazać, że fakty empiryczne w sylogizmach pośrednich tworzą algebrę wielowartościową. Stworzyli oni ponadto solidne podstawy matematyczne, które umożliwią przystosowywanie logiki rozmytej do bardziej realistycznych zastosowań.

Co za tym idzie, powinniśmy zdać sobie sprawę, że informacje, które część ludzi uważa za idiotyczne, kpi z nich oraz je ignoruje, mogą być bardziej prawdziwe niż się wydaje na pierwszy rzut oka.

Jeżeli najbardziej złożone systemy komputerowe, będą opierały się na parakonsystentnej logice rozmytej, to środowiska wirtualne, które w sobie te systemy wygenerują, również będą wykraczały poza logikę klasyczną. Skoro miliardy ludzi większość swojego życia, spędzają teraz w cyberprzestrzeni i trend ten będzie się już tylko pogłębiał, to najwyższa pora zmienić paradygmaty i przyznać, że prawda już nigdy nie będzie oznaczała tego samego.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Uno1

No ale czy zasada

No ale czy zasada programowania procesorow przestanie bazowac na ciagach zer i jedynek?Nie sadze a wiec i tak maszyna bedie analizowac binarnie czyli prawda falsz. A to co sobie tam ludzie wymysla - ja tego nie rozumiem po co to wprowadzac.To by mialo sens przy zbiorze zdan o nieskonczonych ilosciach.A my mamy skonczona ilosc danych, nawet jesli b.duza.Wiec nie wiem jaki tego sens. A logika rozmyta oznacza tylko tyle ze krawedz zbioru jest rozmyta - czyli jest w przedziale od do. Tak mnie przynajmniej uczono na elektronice.

Portret użytkownika Esteban

"Żyjemy w świecie

"Żyjemy w świecie przepełnionym plotkami, pogłoskami, fake newsami i klauzulami tajności do tego stopnia, iż trudno już jednoznacznie orzec, kiedy mamy do czynienia z faktami, a kiedy z fikcją. ".  I to pisze gość, który jest miSZczem w wypisywaniu (a raczej przepisywaniu) bredni znalezionych w sieci.

Portret użytkownika A to ciekawe

A to ciekawe, bo wygląda na

A to ciekawe, bo wygląda na to, że właściwie prawie wszystko, co głosi Unia Europejska jest półprawdą (dla półgłówków) lub całkowitym kłamstwem!

Głosuj za
8
Portret użytkownika Bartosz Maski

Politycy stosują taki

Politycy stosują taki wymijający język, tak żeby nie skłamać a jednak prawdy nie powiedzieć. Wydaje mi sie, że nie wolno odpuszczać drobnych kłamstw. Gdyby uznać nagrania za dokument (a jest to dokument) to może znalazłby zastosowanie paragraf o poświadczaniu nieprawdy.

Portret użytkownika ARTUR

Najlepszym fake newsem było

Najlepszym fake newsem było wpuszczenie trolli i demorządu łącznie z ministrami " tfu" zdrowia w czipy wszczepiane przy okazji szczepionki , sprawa nabrała rozgłosu na całym świecie , pojawiły się zaprzeczenia a nawet w RMF FM interweniował sam Olbratowski , można się było przekonać kto dla kogo pracuje i jaki ma poziom umysłowy .

Strony

Skomentuj