Islandia masowo przechodzi na czterodniowy tydzień pracy

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Przeprowadzone na dużą skalę pięcioletnie badanie czterodniowego tygodnia pracy wykazało, że zmniejszenie tygodniowego nakładu pracy nawet o cztery do pięciu godzin nie tylko pozytywnie wpływa na samopoczucie psychiczne i fizyczne pracowników, ale także prowadzi do znacznego wzrostu wydajności.

 

Badania mające na celu ocenę wpływu krótszego tygodnia pracy przeprowadzono w kilku krajach i przyjęły różne formy, od krótszego dnia pracy przez cały tydzień do czterodniowego tygodnia pracy z taką samą liczbą przepracowanych godzin. Według New Atlas islandzkie badanie obejmujące 2,5 tys. osób z różnych branż pokazuje, jak można zastosować krótsze tygodnie pracy.

 

Eksperyment, zainicjowany przez Radę Miasta Reykjaviku, rozpoczął się od kilkudziesięciu pracowników, których poproszono o utrzymanie wynagrodzenia w wysokości 40 godzin, ale pracując tylko 35 – 36 godzin tygodniowo. Wstępne wyniki wykazały korzyści płynące z tego podejścia, a w kolejnych latach doświadczenie to zostało powtórzone w innych instytucjach, w tym szkołach, szpitalach i organach ścigania.

 

W tym przypadku uczestnicy mieli swobodę wyboru sposobu skrócenia czasu pracy. Niektórzy brali pół dnia wolnego raz w tygodniu, inni brali trzy dni wolnego co drugi tydzień. Aby zachować produktywność, organizacje musiały zmienić wewnętrzne procesy. Doprowadziło to do krótszych, bardziej integracyjnych spotkań i nowych strategii pracy. Nawet policja dostrzegła przewagę w zmianie schematów zmian.

 

„Na posterunku policji śledczy mieli krótsze godziny pracy co drugi tydzień, więc funkcjonariusze wracali do domu godzinę wcześniej od poniedziałku do czwartku (08:00 do 15:00), a cztery godziny wcześniej w piątek (08:00 do 12:00). W kolejnym tygodniu pracowali dłużej (od 08:00 do 16:00).”

 

We wszystkich parametrach odnotowano dodatnią dynamikę. W zdecydowanej większości przypadków wydajność uległa poprawie lub pozostała niezmieniona, a samopoczucie i zdrowie pracowników znacznie się poprawiły.

 

Nic dziwnego, że ludzie mniej lubią pracować, ale dane zebrane w ciągu dziesięciu lat w większości bogatych krajów Europy pokazują, że wydajność na godzinę spada wraz ze wzrostem godzin pracy. Proces ten działa w odwrotnym kierunku, tak że istnieje korelacja między wzrostem wydajności pracy a skróceniem czasu poświęcanego na pracę.

 

„Badanie to pokazuje, że największy na świecie eksperyment z krótszym tygodniem pracy w sektorze publicznym zakończył się sukcesem pod każdym względem” – powiedział Will Strong, dyrektor ds. badań w Autonomy, brytyjskiej organizacji zajmującej się analizą danych. „Pokazuje, że sektor publiczny jest gotowy do pionierskiego krótszego tygodnia pracy – czego można się nauczyć od innych rządów”.

 

Kluczem do pomyślnego wdrożenia tego doświadczenia jest elastyczność w wykonywaniu zadań, harmonogramie i zmianach, połączona z zaangażowaniem w proces. Wyniki były tak imponujące, że pod koniec eksperymentu 86% wszystkich pracowników w Islandii albo już przeszło na taki program, albo było w stanie to zrobić w dowolnym momencie w przyszłości.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Nickt

Od około 15 lat powtarzam, że

Od około 15 lat powtarzam, że tak samo powinno być ze szkołą. Zamiast katować dzieciaki po 5-6-8 godzin dziennie, spokojnie można byłoby zrobić 4h dziennie. Albo naukę przez 4 dni w tygodniu, a nie 5. Więcej czasu na zajęcia dodatkowe, hobby, odpoczynek, cokolwiek. Pamiętam jak czułem się wiedząc, że idę do szkoły tylko na 4h. Aż chciało się iść i uczyć. A dni gdzie było 8h i jeszcze 2-3 klasówki godzinne to były dramaty, które pamiętam do tej pory. Efektywność zerowa, każdy zakuwał tylko po to, żeby odwalić materiał (z nauczycielami włącznie). A w praktyce, w dorosłym życiu i tak musiałem się wielu rzeczy nauczyć. Z wiedzy szkolnej nie korzystam nawet w 10%. Szkoda tylko tych zmarnowanych lat i najlepszego okresu w życiu człowieka, gdy zamiast swoich pasji musiałem siedzieć i zakuwać głupoty.

Portret użytkownika Quark

I to jest bardzo dobre

I to jest bardzo dobre podejście gdyż zamiast łazić i "ściemniać" czekając na "fajrant" taki pracownik świadomy , że musi się wyrobić ze swoimi zadaniami w krótszym czasie - szybciej pracuje i wydajniej ale wie też , że wcześniej pójdzie do domu ! Z tym , że lepiej jest pracować nie 8 a 6 godzin przez 5 dni w tygodniu niż 8 godzin przez 4 dni. Lepiej krócej pracować każdego dnia niż pracować mniej dni .

Skomentuj