Tajemnicza chmura wielkości galaktyki znaleziona w kosmosie

Kategorie: 

Źródło: XMM-Newton

Astronomowie z Uniwersytetu Alabama w Huntsville (USA) odkryli tajemniczy obłok sierocy (Orphan Cloud - OC) większy niż Droga Mleczna, który znajduje się w przestrzeni międzygalaktycznej. Składa się z gorącego gazu o temperaturze 10-10000 tysięcy Kelwinów i łącznej masie 10 miliardów Słońc, co czyni go masywniejszym niż niektóre galaktyki. 

 

Kosmiczny obłok zlokalizowany jest na obrzeżach gromady galaktyk Lwa (Abell 1367), która zawiera 70 galaktyk i jest odległa o 330 milionów lat świetlnych od Ziemi. Znajduje się 800 kiloparseków (2,6 miliona lat świetlnych) od centrum gromady.

 

Obiekt został wykryty przez teleskop XMM-Newton należący do europejskiej agencji kosicznej ESA. Obłok był również obserwowany za pomocą VLT (Very Large Telescope) w Chile oraz japońskiego teleskopu Subaru. XMM wykonało zdjęcie rentgenowskie obłoku oraz obrazy optyczne w serii atomów wodoru Balmera (ciemnoczerwone) - VLT i Subaru. OC był pierwszym tego rodzaju obiektem zaobserwowanym zarówno w promieniach rentgenowskich, jak i wiązkach optycznych.

 

Według naukowców chmura pochodzi z gazu międzygwiezdnego, który został usunięty z nieznanej galaktyki macierzystej w wyniku ciśnienia uderzeniowego. Dzieje się tak, gdy galaktyka porusza się z prędkością 1000-2000 kilometrów na sekundę, będąc w środowisku międzygalaktycznego gorącego gazu jak w Gromadzie Lwa. W chmurze zachodzi słabe formowanie się gwiazd, a także występuje jonizacja o nieznanej naturze. 

 

Chmura ma również słabe pole magnetyczne o indukcyjności 6 mikrogausów, które może tłumić niestabilność hydrodynamiczną, która pojawia się podczas interakcji z ośrodkiem międzygalaktycznym i być może zapewnia chmurze długowieczność. Szacuje się, że przetrwał setki milionów lat po usunięciu z macierzystej galaktyki, chociaż takie osierocone chmury zwykle szybko się rozpraszają.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Marcin Kozeraa

Robisz zdjęcia "komórką"

Robisz zdjęcia "komórką" która też ma okrągłe soczewki i co? Wychodzą okrągłe? 

Według Twojego rozumowania nie są okrągłe ponieważ ekran w "komórkach" jest prostokątny 

Żenada 

Tacy są tutaj specjaliści 

 

Portret użytkownika r

Zenada to jest poziom fizyki

Zenada to jest poziom fizyki i jej rozumienie u lidzi. W komorce nie takie rzeczy masz, szkoda ze po cyfrowej obrobce. I Pana Kleksa masz i Siwetego Mikolania i nawet Wrozke zebuszke. Ale wyobraz sobie, ze ich tam na prawde tam nie ma, to tylko cyfrowy obrazek jak cyfrowe zdjecie. Ale jak sobie popatrzysz na soczewke to jest okragla. Pytanie bylo jak powstaje podluzne zdjecie, po obrobce cyfrowej, z okraglej soczewki.

Portret użytkownika Quark

Oko też jest okrągłe a na

Oko też jest okrągłe a na dokładkę "widzi" do góry nogami i jeszcze tworzy niewyraźny obraz a jednak Ty widzisz normalnie i wyraźnie - dlaczego ? Bo resztę pracy wykonuje mózg (czyli komputer od przetwarzania grafiki - "karta graficzna mózgu") . Zdziwiony ? Nie pierwszy raz pewnie ... 

Portret użytkownika emel

Rafał Reperowski wrote:

Rafał Reperowski wrote:
Przecież teleskop ma okrągłe soczewki.
Współczesne teleskopy nie używają soczewek. Zamiast soczewek używa się zwierciadeł. Światło jest rejestrowane przez elementy światłoczułe na matrycy (lub dawniej na błonach fotograficznych). Te mają kształt prostokąta.

Skomentuj