Czy dane wytworzone przez ludzkość mogą przetrwać miliardy lat?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z całego świata od dekad starają się opracować techniki zapisu danych oraz nośniki, które pomogą zarchiwizować zgromadzoną przez naszą cywilizację wiedzę nie przez kilkadziesiąt lat, ale znacznie dłużej.

Uczonym z uniwersytetu w Southampton, udało się zaprojektować nowy rodzaj nośnika danych i opracować skuteczną metodę ich zapisu i odczytu.

Wykorzystali do tego celu tak zwany laser femtosekundowy, za pomocą którego wypalają w szkle drobne plamki. Każda z kropek ma swoje konkretne miejsce w trójwymiarowej przestrzeni. Plamki mają ponadto odpowiednią wielkość i właściwy kąt nachylenia. Każdą z nich opisuje pięć liczb.

Jeśli chodzi o przechowywanie danych, to szkło jest doskonałym materiałem. Nie dość, że wykazuje stabilność struktury do temperatury nawet 1000 stopni Celsjusza, to jeśli nie przekroczy ona 190 stopni, umożliwi trwałość zapisu obliczaną na 13,8 miliarda lat! Jest to więc czas porównywalny z obecnym wiekiem naszego Wszechświata!

Dzięki trójwymiarowej strukturze posiada ono także wielką gęstość. W krążku, którego średnica wynosi kilka centymetrów, a grubość mniej niż centymetr, można zapisać 360 terabajtów danych.

W tej chwili trwają przygotowania do seryjnej produkcji takich urządzeń. Co zrozumiałe, znajdą one przede wszystkim zastosowanie w centrach danych oraz wszelkiej maści cyfrowych repozytoriach.

Jest więc szansa, iż wyprodukowane przez nas informacje przetrwają, nawet jeśli my znikniemy z powierzchni planety. Pytanie czy ktoś kiedyś będzie w stanie je odczytać?

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Czy dane wytworzone przez

Czy dane wytworzone przez ludzkość mogą przetrwać miliardy lat? Na początek to wydaje mi się że operowanie taką skalą czasu już samo w sobie jakby sensu nie mia. Ziemia istnieje od 4.5 mld lat a ludzkość ? Lepiej nie wspomnę.Ale przejdźmy do sedna pytania. Moim zdaniem NIE Żadne dane tego nie przetrwają,przynajmniej nie te, w naszym pojęciu technologicznym.Prędzej już jestem skłonny przyznać, że żadna wytworzona informacja podobnie jak energia nie ginie w kosmosie (Kosmos też jest tu pojęciem daleko umownym. Nie rozumiemy czym "JEST TO COŚ " W czym istnienijemy a nazywaliśmy to Kosmosem) Kontynuując, więc jestem skłonny przyznać że informacja...dane nie giną ale to się potem nazywa np.Kroniką Akashy czy jakoś tak ? Energia, podobnie jak informacja nie znikają z tego naszego "Kosmosu" 

Portret użytkownika axell69

Tyle miliardów lat  przetrwa

Tyle miliardów lat  przetrwa  oczywiści   ZnZ   jako  ostatni  bastion ochrony ilości  wyświetleń  reklam pod szyldem
-Wolność słowa może zniknąć z Internetu dlatego potrzebujemy Waszej pomocy aby przetrwać.- tyle lat , więc  klikajcie treści nadrzędne - czyli reklamy które, notabene   są  lepszej jakości niż   arty  sTallinna  czy  Insztalatora 

Portret użytkownika Fitoestrogeny

Kto to odczyta? Czytniki CD

Kto to odczyta? Czytniki CD po 30 latach od powstania są niemodne i odchodzą w niepamięć. Za 13 mld lat nikt nie będzie pamiętał o naszej cywilizacji. Nie wiem nawet kto i w jakim celu stawiał budowle w okresie megalitycznym. Nie wiemy jak one powstały, a co dopiero jakieś tam inteligentne ssaki czy gady za 13mld lat będą miały zrobić ze szklanymi krążkami z kropkami w środku? Bardzo długo będzie to jakaś tam wątpliwa ozdoba, aż ktoś z naukowców wykombinuje, że to można odczytać spójną wiązką światła.

Skomentuj