Na Jowiszu zaobserwowano zorzę polarną

Kategorie: 

Źródło: HST/NASA

Przy pomocy teleskopu Hubble'a astronomowie NASA zdołali nakręcić film przedstawiający zorzę polarną na Jowiszu.

 

Na podstawie zdjęć wykonanych przez teleskop Hubble'a w zakresie dalekiego ultrafioletu, astronomowie NASA stworzyli dwa filmy poklatkowe - wideo w zwolnionym tempie - aby pokazać ruch zorzy na Jowiszu, największej planecie w Układzie Słonecznym.

Średnica regionów, nad którymi pojawiają się zorze, jest znacznie większa niż średnica Ziemi.

Niezwykłą poświatę wokół biegunów Jowisza po raz pierwszy zarejestrowano w 1979 roku za pomocą sondy kosmicznej Voyager 1. Następnie, w latach 90-tych teleskop Hubble'a wykonał lepsze zdjęcia. Przez długi czas powód pojawienia się zorzy na gazowym gigancie nie był dokładnie określony. 

 

W przeciwieństwie do ziemskich, które występują w okresach wzmożonej aktywności słonecznej, zorze Jowisza są stałe, chociaż ich intensywność zmienia się z dnia na dzień. Ponadto są osiem razy jaśniejsze i setki razy bardziej energetyczne niż zorze na Ziemi.

 

Według ekspertów NASA zorze polarne na Jowiszu powstają w wyniku zderzenia naładowanych cząstek wiatru słonecznego z cząsteczkami gazu, które przekazują im energię.

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika emel

Szkarłatny Leon wrote:  do

Szkarłatny Leon wrote:
 do Jowisza dociera mniej niż 4% światła/energii słonecznej jaka dociera na Ziemię

Nie. Trochę dobrze policzyłeś, ale chyba nie wiesz co.

Wynik który otrzymałeś (mniej niż 4% wartości na Ziemi) to tzw. strumień światła na jednostkę powierzchni. I jest on faktycznie ok. 28 razy mniejszy na Jowiszu niż na Ziemi. Jowisz ma jednak promień 10 razy większy od Ziemii, więc całkowita ilość energi doceirająca na powierzchnię Jowisza jest 4 razy większa niż na powierzchnię Ziemi.

Wciąż jednak nie wiem, co, według ciebie, z tego wynika.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika Quark

Za to Ty nie rozumiesz nawet

Za to Ty nie rozumiesz nawet tego co sam napisałeś ... bo gdyby było inaczej cała wypowiedź miała by "ręce i nogi" a nie tylko - kikut. A teraz jak Ci wszyscy pokazali "kuku na muniu" to się ciskasz jak jordańska żmija rogata .

Zamień sobie turban na coś lżejszego , co mózgu nie uciska . 

Portret użytkownika 23

a dlaczego wobec tego to ty

a dlaczego wobec tego to ty masz być traktowany jako naukowy mesjasz i słuchany? Ty wierzysz, że wszechswiat stoi w miejscu i wszystko sobie wisi bez ruchu, to jest jeszcze bardziej pojebane niż niektóre ich teorie. Na zdroey chłopski rozum nie jedt możliwe, aby cokolwiek pozostało niezmienne w kosmosie, tj położenia gwiazd itd. ale taki jak ty zawsze musi kończyć dyskusję jako najmądrzejszy. Ewentualnie spuści pomyje i powie, że nie warto dysutować.

Skomentuj