Teleskop Kosmiczny Hubble'a przestał działać. NASA próbuje naprawić usterkę

Kategorie: 

Źródło: NASA/Smithsonian Institution/Lockheed Corporation

Agencja NASA pracuje nad restartem Teleskopu Kosmicznego Hubble'a. Awarię spowodował jeden z komputerów pokładowych. Teleskop pozostaje w trybie bezpiecznym.

 

Teleskop Kosmiczny Hubble'a nie działa od 13 czerwca. Od tego czasu trwają też prace nad ponownym uruchomieniem aparatury. Problem spowodował komputer pokładowy NASA Standard Spacecraft Computer-1 (NSSC-1), który powstał w latach 80. XX wieku i stanowi część wymienionego w 2009 r. modułu Science Instrument Command and Data Handling. Maszyna odpowiada za sterowanie i koordynację instrumentów naukowych oraz ich monitoring.

Źródło: NASA

Agencja NASA podejrzewa, że usterkę w Teleskopie Kosmicznym Hubble'a mógł spowodować moduł pamięci. Inżynierowie dwukrotnie próbowali dokonać przełączenia na jeden z modułów tymczasowych, lecz bezskutecznie. NASA planuje przeprowadzić testy, aby dokładniej zapoznać się z problemem. Teleskop pozostanie w trybie bezpiecznym, dopóki usterka nie zostanie usunięta. NASA zapewnia jednak, że wszystkie jego instrumenty są w dobrym stanie.

 

Teleskop Kosmiczny Hubble'a prowadzi badania kosmosu od początku lat 90. XX wieku. Ten wiekowy instrument naukowy w ostatnich latach doświadczał różnych awarii. Naukowcy mają nadzieję, że teleskop wytrzyma do czasu rozpoczęcia misji jego następcy, Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba, który może zostać wysłany na orbitę pod koniec 2021 r.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Quark

No i oto kolejny dowód na to

No i oto kolejny dowód na to jak bardzo potrzebujemy praktycznego statku kosmicznego z prawdziwego zdarzenia , którego pilotarz i koszty utrzymania byłyby porównywalne z dużym samolotem rejsowym. A tak nie ma jak i czym tam podlecieć ani gdzie to naprawić . Bo raczej trudno naprawiać usterkę teleskopu będąc ubranym w dość niewygodny kombinezon , nie mając na czym się oprzeć (stan nieważkości) i w rękawicach którymi trudno uchwycić coś mniejszego . Może wystarczy wymienić jakiś zepsuty moduł a może bez elektryka się nie obejdzie bo mikrometeoryt zrobił dziurkę i naderwał jakiś kabelek ? Wszystko przed nami .. pewnego dnia będziemy patrzeć na te historie tak jak dziś na zmagania XIX wiecznych podróżników . Dla nich to był problem a dla nas to już tylko kwestia kupna biletu na samolot . 

Portret użytkownika baca

no proszę najpierw po kolei

no proszę najpierw po kolei grzecznie wysiadły wszystkie teleskopy na ziemi a teraz awaria spotkała hubbla....
chyba plajadany nadlatują i być może mają dla nas w prezencie hiper covida...
na szczęście czuwa nad ludzkością pan jackowski, którego dzban całe zło w kosmosie i pod ziemią widzi...

 

Skomentuj