Google wynajęło sztuczną inteligencję do szybkiego projektowania chipów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Google zaczęło korzystać z usług sztucznej inteligencji w projektowaniu chipów nowej generacji. Korporacja wskazuje, że algorytmy tworzą porównywalne lub nawet lepsze projekty od tych stworzonych przez ludzi. Zadanie, które zajmuje inżynierom kilka miesięcy, AI potrafi wykonać w zaledwie kilka godzin.

 

Google od lat próbuje zautomatyzować proces projektowania chipów, jednak przełom w tej kwestii nastąpił dopiero dziś. W najnowszym artykule, który ukazał się w czasopiśmie Nature, wykazano, że sztuczna inteligencja pozwoliła zaprojektować nową generację procesorów tensorowych (TPU).

 

Naukowcy zasilili model uczenia maszynowego danymi zawierającymi 10 tys. układów chipów, a następnie przeszkolili go, korzystając z tzw. uczenia ze wzmacnianiem (reinforcement learning). W każdym projekcie uwzględniono również "nagrody", które AI mogła otrzymać w zamian za spełnienie określonych warunków. Algorytm najpierw ocenił poszczególne elementy projektów, a następnie zaczął generować własne.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji pozwoliło przede wszystkim skrócić czas pracy. Nowy model AI korporacji Google potrzebował prawie sześciu godzin, aby opracować złożony projekt, podczas gdy inżynierowie potrzebują na to kilka miesięcy. Google zauważa również, że projekty chipów sztucznej inteligencji są podobne lub nawet lepsze od ludzkich.

 

Najnowszy sukces ma duże implikacje dla branży chipów. Zastosowanie sztucznej inteligencji do projektowania chipów powinno umożliwić firmom szybsze zbadanie możliwej przestrzeni architektonicznej dla nadchodzących projektów i łatwiejsze dostosowanie chipów do określonych obciążeń.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

To nie tak , człowiek ma

To nie tak , człowiek ma swoje nawyki myśleniowe i ograniczenia wynikające z uwarunkowań , których sztuczna inteligencja jest pozbawiona , więc istnieje szansa że wpadnie na pomysł jakiego człowiek by nie wymyślił.

Portret użytkownika entyr

AI to nic innego jak pewien

AI to nic innego jak pewien sposób postrzegania problemu danych wejściowych, prowadzący do generacji uniwersalnej maszyny znajdującej rozwiązania.
Cały ambaras polega na tym, że obecnym "kutangom wielkim" nauki (zwanych uczonymi, albo wprost - małpom które zasiedliły upadłą świątynię wiedzy i którym dano białe kitle i identyfikatory ID) nie chce się zagłębiać w to co stworzyły pokolenia przed nimi.
Obecne AI opiera się na rzeczach stworzonych przez matematyków setki lat wstecz. Tamtym się chciało, tamci analizowali, myśleli, wyobrażali sobie. Obecnie nauka rozwija się jedynie w dziedzinie: "jak się najbardziej da się skurwić, żeby osiągnąć największe granty od chujwiekogo". Jak najszybciej dla jak największej kasy.

Niestety - pierwsze AI powstały na zlecenie psychopatycznych skurwysynów w mundurach. Od nich wyszły niby otwarte biblioteki skompresowanych danych do uczenia algorytmów AI dostępnych dla wszystkich, ale i tak są skażone tzw "grzechem pierworodnym". Nikt teraz nie jest w wstanie zapanować nad skutkami uczenia sieci neuronowych danymi dostarczonymi niby dla każdego który chciałby rozwijać swój własny projekt. To coś jak z genami - na obecną chwilę niby nic, ale w drugim czy trzecim pokoleniu dzieją się cuda.

Mówię to z żalem, ale błogosławieństwo AI pojęli pierwsi skurwysyni żądni władzy, dlatego obecna, w obecnej formie, AI musi zostać zniszczona.

Portret użytkownika Myaki

Zapytam na bezczelnego: Kogo

Zapytam na bezczelnego: Kogo to interesuje?!

Zabawimy się w szybke pytanie i odpwiedź

1: Na ten moment nikt nikogo nie przymusza, ludzie sami biegną po truciznę,

2. Podpisują papiery, że się godzą na przyjęcie ścieku

3. Na tym etapie, na którym się znajdujemy, bardziej bałbym się powikłań po grypie aniżeli tego "czegoś".

Za głupotę ludzką się płaci, w tym wypadku prawdopodobnie będzie to życie. 

Portret użytkownika Maryjan_66

No tak. "... W każdym

No tak. "... W każdym projekcie uwzględniono również "nagrody"..., wszystko w temacie. Jaki system nagród takie potem działanie procesora. Zreszta na tym samym opiera się system edukacji, choć nie kazdy sie mu tak łatwo poddaje..i czasem uda mu sie wybic ponad przeciętność. W religiach też nagrody się sprawdzają - wieczny harem w islamie, bujanie w obłokach w kk, panowanie nad światem w judaiźmie, tylko ci skośnoocy ze swoja filozofia zrównoważonego rozwoju jakoś nagrody ostatecznej nie mają sprecyzowanej, to i twórczośc -  przebojowość tam nieco kuleje. Jak opanują świat to zanudzą wszystkich na śmierć..

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Nowy model AI korporacji

Nowy model AI korporacji Google potrzebował prawie sześciu godzin, aby opracować złożony projekt, podczas gdy inżynierowie potrzebują na to kilka miesięcy

A przygotowanie modelu AI i stworzenie oprogramowania trwało ile? Jest granica powyżej której nie opłaca się automatyzować procesów, a ludzka inteligencja zawsze będzie ograniczeniem. Najwięcej zasobów tracimy na obsługę biurokracji. nieefektywne systemy społeczne, utrzymywanie światowej patologii. Punktowe zwiększanie efektywności to zabawa głupiego i tacy są inżynierowie Google.

Skomentuj