Chiński reaktor fuzji jądrowej utrzymał plazmę w temperaturze 160 mln stopni. To nowy rekord

Kategorie: 

Źródło: Chinese Academy of Sciences

Chiński eksperymentalny reaktor termojądrowy EAST (Experimental Advanced Superconducting Tokamak) ustanowił światowy rekord temperatury plazmy. Chiny wykonały kolejny krok w kierunku ujarzmienia fuzji jądrowej oraz pozyskania praktycznie nieograniczonego źródła energii.

 

 

Tokamak EAST znajduje się w Instytucie Nauk Fizycznych Hefei Chińskiej Akademii Nauk. Reaktor fuzji jądrowej imituje procesy zachodzące wewnątrz gwiazd, dlatego też często określa się go mianem "sztucznego Słońca". Kontrolowana fuzja jądrowa może zapewnić niemal nieskończoną czystą energię. Oczywiście pod warunkiem, że plazma zachowa stabilność i uda się utrzymać jej ekstremalnie wysoką temperaturę.

Reaktor EAST najwyraźniej jest coraz bliżej osiągnięcia tego celu. Podczas najnowszych eksperymentów, tokamak podtrzymał temperaturę plazmy na poziomie 160 mln stopni Celsjusza przez 20 sekund i 120 mln stopni Celsjusza przez 101 sekund, a tym samym ustanowił nowy światowy rekord. Dotychczas największym osiągnięciem chińskiego tokamaka było utrzymanie temperatury plazmy na poziomie 100 mln stopni przez 100 sekund. Taka temperatura jest jednym z kluczowych elementów w okiełznaniu fuzji jądrowej.

 

Mimo kolejnych postępów chińscy naukowcy zaznaczają, że technologia wciąż jest w fazie eksperymentalnej i minie jeszcze co najmniej 30 lat, zanim taki reaktor fuzyjny opuści laboratorium i zacznie generować energię do celów komercyjnych. Podkreśla się jednak, że ta technologia przyszłości będzie odgrywać istotne znaczenie w "zielonej transformacji" Chin.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Szkarłatny Leon

Mylisz się, krowid to nie

Mylisz się, krowid to nie kasa, jeżeli nie widzisz w tym szatańskim planie nic poza pieniędzmi to nie mamy o czym rozmawiać. Logika podpowiada że jeżeli coś może przynieść zyski prywatny kapitał w to inwestuje, w przypadku fuzji jądrowej są to co najwyżej słupy do wyciągania grantów i dotacji.

 

Chcesz uratować czyjeś życie? Nie pozwól by mengelowcy "leczyli" go substancją zwaną Remdesevir/ Veklury.

 

Portret użytkownika baca

osiągnęli 160 milionów stopni

osiągnęli 160 milionów stopni przez 20 sekund - mi wychodzi że musieli mieć termometr długi na pół miliona misek ryżu, wyskalowany co do miliona stopni, który się w reaktor wsuwał z prędkością ziarnka ryżu rozpędzonego do III prędkości kosmicznej...
oczywiście te miliony stopni to jakiś chory żart, bo ani nie ma czym tego zmierzyć ani jak....
nikt nie może zmierzyć temperatury lawy wulkanicznej bo termometr wyparuje zanim zacznie coś mierzyc a tu takie hocki klocki, że mały łeb...
pewnie będą bredzić o jakichś zdalnych pomiarach ale to tak jak z prędkoscią światła - nikt jej nigdy nie zmierzył bo jak zaczęto ją mierzyć to na dzień dobry wyszło że nie jest ona stała i w np wodzie jest trzy razy mniejsza niż w próżni, a w tworzywach sztucznych jeszcze mniejsza Smile
to jedna z tych wiadomości z cyklu " możemy bredzić co chcemy bo nikt i tak tego nie ma jak sprawdzić"

 

Portret użytkownika emel

baca wrote: tak jak z

baca wrote:
tak jak z prędkoscią światła - nikt jej nigdy nie zmierzył bo jak zaczęto ją mierzyć to na dzień dobry wyszło że nie jest ona stała i w np wodzie jest trzy razy mniejsza niż w próżni, a w tworzywach sztucznych jeszcze mniejsza
To zmierzono ją w końcu, czy nie?

baca wrote:
mi wychodzi że musieli mieć termometr długi na pół miliona misek ryżu

Zapomniałeś, że temperaturę plazmy można mierzyć innymi metodami. Przede wszystkim temperaturę plazmy można rozumieć na dwa sposoby: temperaturę elektronów oraz temperaturę jonów tam zawartych. Te dwie temperatury są różne zwykle i innymi metodami się je mierzy.

Temperaturę elektronów np. przy użyciu lasera z wykorzystaniem zjawiska rozpraszania Thomsona, albo mierząc elektronowe promieniowanie cyklotronowe (chyba tak po polsku będzie).

Do pomiarów temperatury jonów można zastosować np. pomiary Dopplerowskiego przesunięcia promieniowania Roentgenowskiego emitowaniego przez jony wolframu znajdujące się w plaźmie.

 

Więcej informacji np. tutaj: https://www.scienceinschool.org/2013/issue26/fusion

 

Portret użytkownika Demiurg

Przepraszam, że zaczepiłem

Przepraszam, że zaczepiłem Smile Myślałem, ze osoby, które wypowiadają się w temacie fizyki znają ograniczenia stosowanych definicji. :-) 

Podkreślam: fizyka ani nie umie zdefiniować, ani nie wie czym są wskazane przeze mnie pojęcia.

Portret użytkownika Max77

Oczywiście, że musi to trwać

Oczywiście, że musi to trwać co najmniej 30 lat żeby wcześniej zdążyli zamortyzować wszystkie wszystkie swoje elektrownie węglowe te co posiadają i te co budują. Wcześniej nie będzie żadnych poważnych źródeł ekoenergii dopóki obecny kartel paliwowoenergetyczny nie wyrazi zgody. 

Strony

Skomentuj