Dron przeprowadził pierwsze w historii tankowanie w powietrzu

Kategorie: 

Źródło: Boeing

Bezzałogowy latający samolot MQ-25 dokonał pierwszego w historii udanego tankowania w powietrzu. Podczas przełomowego testu, dron przekazał paliwo myśliwcowi F/A-18, który był sterowany przez człowieka.

 

Test bezzałogowego tankowca miał miejsce 4 czerwca. W skrócie - pilot myśliwca F/A-18 po prostu zbliżył się do latającego tankowca koncernu Boeing i podłączył się do przewodu paliwowego. Tankowanie w powietrzu miało charakter wyłącznie demonstracyjny i zakończyło się pełnym powodzeniem.

Źródło: Boeing

Marynarka wojenna USA zapowiada, że dane pozyskane podczas tego eksperymentu zostaną dokładnie przeanalizowane, aby wprowadzić poprawki do oprogramowania sterującego bezzałogową cysterną MQ-25, jeśli zajdzie taka konieczność. Dron będzie przechodził przez kolejne testy w nadchodzących miesiącach, po czym jeszcze w 2021 r. zostanie wypróbowany na pokładzie lotniskowca.

 

US Navy zapowiada, że MQ-25 będzie pierwszym na świecie bezzałogowym samolotem przeznaczonym do tankowania, który będzie wykonywał swoje misje z pokładu lotniskowca. Samolot zajmie się także wywiadem, obserwacją i rozpoznaniem. Prace nad bezzałogowym tankowcem powietrznym są elementem wprowadzania nowych technologii i integracji współczesnych rozwiązań z systemami bazującymi na sztucznej inteligencji.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj