Asteroida Psyche wcale nie przypomina jądra planety

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nowe dane dotyczące gigantycznej asteroidy zmyliły naukowców. Okazało się, że asteroida Psyche wcale nie przypomina jądra planety, jak początkowo wyobrażali sobie eksperci. 



Położona około 370 milionów kilometrów od Ziemi asteroida Psyche jest jednym z najmasywniejszych obiektów w pasie planetoid w naszym układzie planetarnym. Jego promień wynosi 113 km. Szeroko zbadana metalowa asteroida od dawna uważana jest za gołe żelazne jądro małej planety, która nie mogła powstać we wczesnych dniach Układu Słonecznego. 

 

Jednak nowe badania przeprowadzone przez University of Arizona sugerują, że asteroida może nie być tak metaliczna i gęsta, jak wcześniej sądzono, i wskazuje na zupełnie inną historię jej pochodzenia. Nowy autor badań, David Cantillo, twierdzi, że asteroida zawiera 82,5% metalu, 7% piroksenu o niskiej zawartości żelaza i 10,5% chondrytu węglowego, co prawdopodobnie pochodzi z innych uderzeń asteroid. Cantillo obliczył również, że sądząc po porowatości, 35% olbrzyma to po prostu pusta przestrzeń.

Szacunki naukowca różnią się od wcześniejszych analiz składu Psyche, co doprowadziło badaczy do wniosku, że może on zawierać do 95% metalu i być znacznie gęstszy. Według Cantillo prawdopodobne jest, że Psyche nie jest jądrem wczesnej planety, ale zbiorem szczątków połączonych ze sobą. Coś jak asteroida Bennu będąca wyszczerbionym fragmentem większego ciała w pasie asteroid.

 

NASA planuje już w 2022 roku rozpocząć misję badającą Psyche. Oczekuje się, że statek kosmiczny dotrze na asteroidę w 2026 roku. Następnie tajemniczy obiekt zostanie zbadany bardziej szczegółowo.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ascendant 149

1. kratery wyglądają jak

1. kratery wyglądają jak imitacje czaszy anten - lub odwrotnie, są to czasze anten, które imitują kratery; 2. kratery wyglądają jak miejsca po ostrzale, ktoś kiedyś próbował zmienić kierunek jej lotu - jak silna broń musiałaby to być; 3. kratery nie są naturalnymi tworami - patrz pkt.1.; 4. całość, to normalny naturalny twór - nie ma się czego czepiać :-); 5. naturalna forma transportu pomiędzy czymkolwiek w przestrzeni - pytanie: kto z nimi leci? Biggrin

Portret użytkownika baca

asteroida nie przypomina

asteroida nie przypomina jądra planety?
a kto widział i wie jak wygląda jądro planety?
odkrycie z gatunku: "nie wiadomo jak wygląda dorota wellman, bo nikt się nie dokopał tak daleko, ale wiadomo że nie przypomina kobiety" - jest to bardzo krzywdząca opinia dla posiadaczy jąder, czyli planety

 

Portret użytkownika gjfjrty

To problem jaki zadal Faynman

To problem jaki zadal Faynman (bardzo polecam doczytać) jak zbadac co jest wnętrzem cegły. Jak rozkroisz cegłe to nie zobaczysz wnetrza ale znów dostaniesz brzegi wiec musisz badać go jako całość. To proste. 

I tak samo się robi z planetami. Można je zważyć na odległość a często nawet popukac jak pacjenta czy przeswietlić gamma. Nawet neutrinami da sie prześwietlić ale nie mamy narzedzi jak to potem odczytać Wink

Portret użytkownika Wiertaranachazara

zapomnieli , ze chca jeszcze

zapomnieli , ze chca jeszcze sprawdzic w 2022 ( rok 6) asteroide LUCY.
Jak to w kulcie NWO bywa LUCY to pierwsza malpa czlekopodobna, a Psyche to dusza tej malpy.
Polaczenie sondy , z dusza malpy to oznacza niewole dla ludzkosci.

Skomentuj