Ostatecznie potwierdzono istnienie na Ziemi piątego oceanu!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Trwający od dziesięcioleci spór naukowy, został zakończony dzięki decyzji National Geographic. Ocean Południowy, został oficjalnie uznany za piąty ocean Ziemi i będzie teraz zaznaczany na mapach.

 

National Geographic produkuje mapy od 1915 roku, a od ponad 100 lat, nanoszono na nie cztery oceany: Atlantycki, Pacyfik, Indyjski i Arktyczny. Od 8 czerwca, Światowego Dnia Oceanów – kartografowie National Geographic uznało istnienie piątego oceanu. Jak powiedział Alex Tate, geograf z National Geographic Society:

„Ocean Południowy od dawna jest uznawany przez naukowców, ale ponieważ nie było consensusu na poziomie międzynarodowym, nie uznawaliśmy go oficjalnie.”

Eksperci debatowali, czy wody wokół Antarktydy mają unikalne cechy, które zasługują na ich własną nazwę. Dyskusje dotyczyły tego, czy aby na pewno są one po prostu zimnym przedłużeniem sąsiednich oceanów. W przypadku nazw morskich, National Geographic koncentruje się na Międzynarodowej Organizacji Hydrograficznej (IHO). IHO uznała Ocean Południowy jeszcze w 1937 roku, ale w 1953 anulowała tę decyzję pod naciskiem społeczności naukowej.

Ocean Południowy obejmuje większość wód otaczających Antarktydę do 60 stopni szerokości geograficznej południowej, z wyjątkiem Przejścia Drake'a i Morza Szkockiego. Podczas gdy inne oceany są definiowane przez otaczające je kontynenty, Ocean Południowy jest definiowany przez Antarktyczny prąd okołobiegunowy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika ​euklides

A ktoś mi powie kiedy w tej

A ktoś mi powie kiedy w tej linii czasowej pojawił się 4ty ocean, bo odkąd pamiętam były 3 oceany. Pewnego dnia ze zdumieniem odkryłem, że Morze Arktyczne (ang. Arctic Sea) zmieniło się w ocean. A teraz mamy już 5 oceanów, a niektóre źródła podają, że jest ich nawet 7. Rzeczywistość staje się coraz głupsza.

Portret użytkownika siemaa

Oni tak się boją ocieplenia

Oni tak się boją ocieplenia tego klimatu, ponieważ lodu na antarktydzie jest o wiele więcej niż pokazują te cgi. Te potwory prawdopodobnie resetują cywilizację co kilka tysiącleci jakimiś zarazami. Zostają tylko ci wtajemniczeni w nauki tajemne i od nowa rozmnażają cywilizację. Żyjemy w układzie zamkniętym, nad nami jest płaski sufit. EWAR fajnie to pokazał na swoim kanale na youtube, całe to mud flood.

Skomentuj