Czy genetyczne algorytmy zastąpią wynalazców?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Choć ludzka kreatywność na przestrzeni czasu istnienia naszej cywilizacji, niejednokrotnie wznosiła się na swoje wyżyny, to jednak nadal nie wiemy do czego jeszcze jest zdolna i czy przypadkiem nie da się jej zastąpić czymś jeszcze lepszym. Niektórzy sugerują, że znają już odpowiedź.

John Koza, to informatyk i profesor z uczelni w Stanford. Kilka lat temu przeprowadził on serię badań z użyciem tzw. „genetycznych algorytmów”, jako „maszyn do zautomatyzowanych odkryć”.

Okazało się, iż udało mu się wyodrębnić  co najmniej 76 przypadków, w których genetyczne algorytmy stworzyły wzory mogące konkurować z pracą inżynierów i naukowców z różnych dziedzin nauki, takich jak na przykład: układy elektroniczne, systemy mechaniczne, optyka, naprawa oprogramowania oraz inżynieria lądowa.

W większości przypadków owe algorytmy jedynie kopiowały istniejące wzory, ale co najmniej 2 razy stworzyły nowe wynalazki, które można opatentować. To były pomysły, na które dotąd nie wpadł żaden uczony.

Zdaniem naukowca z USA, warto inwestować w rozwój algorytmów genetycznych, ponieważ mogą mieć one dużą przewagę nad projektantami, gdyż nie ograniczają ich z góry przyjęte osądy. Maszyny mają mieć większą szansę na znalezienie niestandardowych rozwiązań problemów, nad których rozwiązaniem pracują obecnie najinteligentniejsi ludzie na planecie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika wefew

Szkoda, ze nikt nie uzywa

Szkoda, ze nikt nie uzywa tych algorytmów do naszego polskiego systemu MIZAR.

wtedy mielibysmy postep w matematyce. niestety nie jest to juz takie proste bo trzeba dowodzić twierdzeń

swoja droga naukowcy z bialegostoku to łajzy, maja taki skarb i sie nim nie chwala i nie robia jakis fajnych zastosowan

Skomentuj