Astronomowie zidentyfikowali niezwykłe źródło szybkiego rozbłysku radiowego

Kategorie: 

Źródło: NASA

Astrofizycy prześledzili lokalizację źródła niedawno wykrytego szybkiego impulsu radiowego FRB 20200120E. Okazało się, że znajduje się w odległości 11,7 miliona lat świetlnych, co czyni go najbliższym pozagalaktycznym rozbłyskiem radiowym. Co więcej, kojarzy się nie z magnetarem, jak wcześniej zakładano, ale z gromadą kulistą gwiazd - niezwykłym miejscem pochodzenia szybkich rozbłysków radiowych. Wyniki badań zostały opublikowane na serwerze preprintów arXiv.org.

Szybkie impulsy radiowe (FRB) to niezwykle jasne i krótkie impulsy radiowe, które trwają ułamek sekundy i w tym czasie wyrzucają w przestrzeń energię równoważną energii emitowanej przez Słońce przez kilkadziesiąt tysięcy lat. Po raz pierwszy odkryto je w 2007 roku, ale ich natura wciąż pozostaje tajemnicą. W zeszłym roku naukowcom udało się połączyć kilka FRB z magnetarami – kompaktowymi, wściekle wirującymi gwiazdami neutronowymi o bardzo silnym polu magnetycznym i potężnych emisjach promieniowania gamma i rentgenowskiego. Jednak szybki impuls radiowy FRB 20200120E odkryty w 2021 roku przyniósł nowe niespodzianki.

 

Astronomowie prześledzili jego położenie w kulistej gromadzie gwiazd w galaktyce spiralnej M81, oddalonej o 11,7 miliona lat świetlnych, 40 razy bliżej niż jakikolwiek inny znany pozagalaktyczny FRB. Ponieważ takie gromady kuliste zawierają stare populacje gwiazd, magnetarów racze tam nie ma, naukowcy najpierw kwestionowali poprawność określenia źródła rozbłysku radiowego. W nowym badaniu autorzy twierdzą, że FRB 20200120E naprawdę pochodzi z gromady kulistej M81, co oznacza, że ​​mechanizm powstawania szybkich impulsów radiowych jest szerszy niż wcześniej zakładano.

Ponieważ takie gromady kuliste zawierają stare populacje gwiazd, to powiązanie kwestionuje modele FRB, które wykorzystują magnetary supernowych zapadających się jądra jako źródło promieniowania FRB. Według autorów źródłem FRB może wcale nie być magnetar, ale rentgenowski układ podwójny o małej masie, taki jak biały karzeł i gwiazda neutronowa lub gwiazda neutronowa i egzoplaneta. Ponieważ gromady kuliste są tak gęste, zawarte w nich gwiazdy mogą wchodzić w interakcje, a nawet zderzać się ze sobą, tworząc obiekty, takie jak małomasywne binarne promienie X i pulsary.

 

Od czasu do czasu w gromadach kulistych odkrywane są szybko rotujące gwiazdy neutronowe, znane jako pulsary milisekundowe. Biały karzeł oddziałujący z inną gwiazdą i akreujący ją może uzyskać wystarczającą masę, aby zapaść się w gwiazdę neutronową. Albo dwa białe karły mogą połączyć się w ten sam sposób. Inną opcją jest narastająca czarna dziura. Naukowcy zauważają, że jak dotąd nie mają jednoznacznych dowodów na korzyść takiej czy innej opcji. Sytuację komplikuje fakt, że w tym przypadku szybkiemu rozbłyskowi radiowemu nie towarzyszyła aktywność promieniowania rentgenowskiego lub gamma, którą zwykle obserwuje się razem z FRB. Naukowcy są skłonni wierzyć, że źródłem FRB 20200120E była młoda, silnie namagnesowana gwiazda neutronowa, powstała albo w wyniku zapadnięcia się białego karła w wyniku akrecji, albo w wyniku połączenia się gwiazd kompaktowych w układ podwójny .
 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Karlenlem

Jest tutaj kilka osob

Jest tutaj kilka osob przychylajacych sie teorii resetu, majacego byc skutkiem jakiegos kataklizmu kosmicznego. Asteroida, rozblysk sloneczny etc. Wiem, ze takie tematy wymagaja godzin studiowania, ale ja ostatnio troche na bakier z czasem wolnym jestem. Moze ktos podrzucic jakies dobre linki? Moze cos w pigulce? Dzieki!

Portret użytkownika Quark

Nie będzie żadnego

Nie będzie żadnego "kosmicznego resetu" - już kiedyś był za czasów dinozaurów , minęło 65 mln. lat i nic się takiego ponownie nie wydarzyło i pewnie jeszcze długo nie wydarzy. Chyba nie sądzisz , że ktokolwiek potrafiłby przewidzieć jakikolwiek kataklizm o planetarnym zasięgu ? A druga sprawa to kto (?) niby miałby o takim wydarzeniu zadecydować ... "złe kosmity" ? Posumowując poszukiwanie rzetelnych informacji w tej materii jest równie bezcelowe jak szukanie daty wybuchu III wojny światowej. 

Portret użytkownika Zenek ;)

Jedyny ZAPOWIEDZIANY "RESET"

Jedyny ZAPOWIEDZIANY "RESET" to WYWALENIE a dokładniej "WYMAZANIE WSZELKICH WYSTĘPUJĄCYCH na planecie WYZNAWCÓW JUDEONAZIMU w dowlolnej BAŁWOCHWALCZEJ ODNMIANIE (skoro nie zamierzają ZAPRZESTAĆ SWOJEJ LUDOŻERCZEJ DZIAŁALNOŚCI)" zapieddziane im jakieś 2000 lat temu. "WYMAZANIE ICH, ICH KULTURY ICH GROBÓW a NAWET PA MIĘCI  NICH...że "istnieli" "...  Linki masz w biblii

 

zaś

"PRZEBIEGUNOWANIE PLANETY" to powrót planety z "CZASÓW BAŁWOCHWALENIA JEZUSOWI i MARYI " (mashiachowi i abrahamowi,  gogowi i magogowi (molohowi) ) do czasów "WŁADANIA NIĄ poprzez CHRYSTUSA"...

 

kler woliński to wie DLATEGO KŁAMIE w tym temacie JAK NAJĘTY... zamiast RATOWAĆ swoje OWIECZKI SKŁANIAJĄC je ku NAWRACANIU się z BAŁWOCHWALENIE NIERZADNICY PIJANEJ KRWIĄ LACHÓW na BOŻĄ LECHICKĄ WIARĘ.. CHRZEŚCIJAŃSKĄ (bo tym było SŁOWIAŃSTWO, PODSŁUGĄ "SŁOWU" od BOGA).

Skomentuj