Czy właśnie udało się stworzyć procesor odporny na wszelkie ataki hakerów?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Mówi się, iż III wojna światowa od dawna toczy się w ciszy, w świecie wirtualnym. Jednak opracowany niedawno mikroprocesor Morpheus, może wyznaczyć kierunki rozwoju zabezpieczeń przed wszelką cybernetyczną agresją.

Hakerzy jak dotąd prędzej czy później znajdowali sposób obejścia zabezpieczeń sprzętu i oprogramowania. Jednak Morpheus stanowi nie lada wyzwanie. Dlaczego?

Otóż nieustannie zmienia on swoją architekturę, co powoduje, że jest dla hakerów niemożliwym celem. Jego potencjał przetestowano na medycznej bazie danych, która została stworzona na sprzęcie wykorzystującym Morpheusa. Przez 13 tysięcy godzin, dostęp do bazy próbowało uzyskać 580 specjalistów DARPA, bez sukcesu w tej materii.

Todd Austin - profesor z uczelni w Michigan, jest zdania, iż z Morpheusem, nawet jeśli haker znajdzie błąd, to informacja niezbędna do jego wykorzystania, znikać będzie 50 milisekund później. Procesor ten jest w stanie ukryć krytyczne informacje przed atakującym, szyfrując wskaźniki co 100 milisekund. Hakerzy nie mają więc czasu na przeprowadzenie skutecznego ataku.

Morpheus nie jest jednak klasycznym procesorem, który będzie można kupić w sklepie. Został wdrożony poprzez wykorzystanie symulatora gem5 na układzie Xilinx FPGA, po to, aby symulować procesor pracujący z częstotliwością 2.5 GHz z 32 KB pamięci podręcznej L1i, 32 KB pamięci podręcznej L1d i 256 HB pamięci podręcznej L2. 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

Tam sruty tuty. To komputer

Tam sruty tuty. To komputer kwantowy, a reszta to interfejsy.

Powoli wprowadzają jego obecność do informacji ogólnej. Przecież pierwsze co, to wojsko go ma, a potem parchy w bankach.

A to oznacza eliminację starego systemu. Nowy to Starlink.

Portret użytkownika Dzis jestem wypity

procesor zmienia swoją

procesor zmienia swoją architekturę w trakcie pracy i rozumiem że hakerzy nie potrafią się na niego włamać ale w takim razie pytanie czy programy będą na nim działać skoro co chwila ma on inną architekturę? Np RISC i CISC nie można uruchomić tego samego OSa na jednej i drugiej architekturze jednocześnie. Jaka przydatność tego procesora? Jeśli natomiast powstanie os na procesory o zmiennej architekturze to hakerzy włamią się do systemu a nie do procesora. Nie bardzo widzę analogie do hakerów chociaż News ciekawy.

Portret użytkownika wodzu

Nie potrafisz czytać ? to

Nie potrafisz czytać ? to jest emulator , tak jak byś miał win , winuae lub VMware Workstation
i tez tu nie chodzi o system , a emulację CPU na Motorola PPC , nie wiem czy wiesz ze w samolotach są używane
CPU amigowe z serii 040/33Mhz

Portret użytkownika Dzis jestem wypity

Ciekawe co piszesz, muszę

Ciekawe co piszesz, muszę doczytać o tym morfeusie bo nie szukałem w innych źródłach. Dziękuje za odpowiedź, jeśli to emulator to widocznie nie doczytałem. Ale to i tak emulator cpu wiec ciekawe będzie oprogramowanie na takie procki jak powstaną.

Strony

Skomentuj