Nowy sezon na obłoki srebrzyste NLC rozpoczyna się wcześniej niż oczekiwano

Kategorie: 

Źródło: Andy Stables / spaceweathergallery.com

NLC znane również jako obłoki srebrzyste to najwyższe chmury na Ziemi. Powstają wtedy, gdy letnie strumienie pary wodnej unoszą się od biegunów na skraj przestrzeni kosmicznej. Rezultatem tych procesów są piękne, niebieskie struktury, które zwykle są widoczne gołym okiem od listopada do lutego na południu i od czerwca do sierpnia na północy.

 

Całkiem niedawno doszło do pierwszej obserwacji tego fenomenu nad Polską, Czechami, Kanadą i Szkocją. Wczesny sezon NLC 2021 rozpoczął się na przełomie 25 i 26 maja. W ciągu zaledwie czterech dni od pierwszego zaobserwowania chmur, ich obecność w Arktyce wzrosła 10-krotnie. Przyczyną może być dodatkowa woda w mezosferze.


Kraków Źródło: Tomasz Adam

Praga Źródło: Martin Setvak

Dane satelitarne NASA pokazują, że rok 2021 jest jednym z najbardziej mokrych lat od 2007 roku. Ponieważ NLC mają więcej wody do wykorzystania, sezon siłą rzeczy rozpoczął się wcześniej. W ostatnich latach letnie NLC rozprzestrzeniły się na południe przez co były widziane nawet w Los Angeles i Las Vegas. Rok 2021, może się okazać kolejnym takim rokiem.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika lotos

Procesu powstawania obłoków

Procesu powstawania obłoków srebrzystych do dziś naukowcom nie udało się jednoznacznie wyjaśnić. Wskazuje się na pozostałości po spalonych meteorach, popiołach wulkanicznych lub gazach z silników rakiet transportujących w przestrzeń kosmiczną. 

Właśnie nikogo nie powinno dziwić takie zjawisko w czasach wzmożonej aktywności wszystkich tych czynników.

Skomentuj