Jądro Ziemi może zawierać dziesiątki razy więcej wodoru niż oceany

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Eksperymenty wykazały, że jądro Ziemi może zawierać znaczne ilości wodoru, który dostał się tam w wyniku bombardowań meteorów miliardy lat temu. Gdyby ten wodór nie był uwięziony w jądrze, Ziemia mogłaby nigdy nie uformować lądu i byłaby wodnym światem!

Nie można jeszcze zajrzeć do wnętrza naszej planety, więc naukowcy mogą symulować tylko pewne procesy zachodzące w jej wnętrzu. Najczęściej stosuje się dane sejsmiczne, które służą do ustalenia gęstości i składu jądra planety. Wiadomo, że składa się ono z żelaza, ale jego gęstość okazała się niższa niż oczekiwano.

 

Dlatego naukowcy zaczęli myśleć o tym, że wraz z żelazem w jądrze znajduje się znaczna ilość lekkich pierwiastków. Naukowcy z Uniwersytetu w Tokio w Japonii byli pionierami w zachowaniu wody w eksperymentach laboratoryjnych obejmujących związki metalicznego żelaza i krzemianów, które dokładnie symulują reakcje metal-krzemian (tj. Rdzeń-płaszcz) podczas formowania się naszej planety.

 

Jak się okazuje, kiedy woda styka się z żelazem, w ekstremalnych temperaturach i ciśnieniach, większość wodoru rozpuszcza się w metalu. Tlen ostatecznie reaguje z żelazem, tworząc materiały krzemianowe. Aby się tego dowiedzieć, laboratorium musiało stworzyć ekstremalne warunki, których nie ma na powierzchni Ziemi. W tym celu naukowcy wykorzystali diamentowe kowadło, za pomocą którego można wytworzyć ciśnienie 30-60 gigapaskali i temperaturę od 3100 do 4600 kelwinów.

W eksperymencie wykorzystano krzemian zawierający metal i wodór, podobny do tych, które znajdują się w jądrze i płaszczu planety. Autorzy badania umieścili je następnie w warunkach ultra wysokiego ciśnienia i wykonali obrazowanie w wysokiej rozdzielczości przy użyciu spektrometrii mas jonów wtórnych. W rezultacie odkryli, że większość wodoru, który dostał się na Ziemię w wyniku bombardowania meteorytem, ​​może znajdować się w jądrze. A jego ilość jest ogromna. Zdaniem ekspertów, gdyby ten wodór pozostał na powierzchni, Ziemia mogłaby nigdy nie uformować lądu i zostałaby pokryta przez ocean.

 

Praca naukowa opisująca te odkrycie została opublikowana w czasopiśmie Nature Communications.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika nil

Wodór w cząsteczce H2 jest na

Wodór w cząsteczce H2 jest na zerowym stopniu utlenienia, po oddaniu elektronu jest na +1 stopniu utlenienia i mówi się, że wodór się utlenia. Nie nalezy tego mylić z przyłączeniem tlenu. Np w siarkowodorze H2S też jest utleniony do stopnia +1. Tlen lub siarka przyjmują dwa elektrony, ulegają przy tym redukcji z zerowego stopnia utlenienia do stopnia -2.

Portret użytkownika SurvivorMan

Piekło to wymysł kapłanów,

Piekło to wymysł kapłanów, który ma pełnić rolę kagańca dla bogobojnych wiernych i jest zarezerwowane przede wszystkim dla trzech siostrzanych religii których fundamentem jest Biblia, a więc Judaizmu, Chrześcijaństwa i Islamu.
Mnie jako Poganina  na ten przykład piekło nie dotyczy... Oczywiście to nie oznacza że nie mam dążyć do bycia jak najlepszym człowiekiem... Muszę do tego dążyć i muszę się nad tym skupić nawet bardziej niż np. Katolik, ponieważ w mojej religii, podobnie jak w większości religii świata, nia ma patologicznego mechanizmu resetu, zwanego roboczo "spowiedzią".

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika adik11

Bedziesz płakał wiecznie. Ból

Bedziesz płakał wiecznie. Ból i zgrzytanie zębów. To jest śmierć druga, straszna. Człowiek żyje raz i póżniej jest SĄD. Oddaj swoje zycie Jezusowi. Czytaj Słowo. Weź Biblię. Prawda Cie wyzwoli z takiego błędnego myślenia. Jeszcze masz czas póki żyjesz

Portret użytkownika SurvivorMan

Kolego... Od straszenia to są

Kolego... Od straszenia to są duchy Wink
Widzisz... Gadasz jak rasowy katoradykał i nawet powiem Ci coś o Tobie, bo znam takich jak Ty i jestem pewien że tak właśnie jest... Otóż, zapewne posiadasz w domu Biblię... Problem w tym, że nigdy jej nie przeczytałeś! Masz ją, bo tak wypada... Jak ksiądz przylezie po kolendzie, to lepiej na stoliku będzie wyglądało obok świeczek i koperty... Co nie? Dirol
I nie pisz nawet że tak nie jest, bo wy wszyscy tacy jesteście...
Natomiast ja kilkanaście lat temu przeczytałem Biblię... Całą... I to właśnie ten wyczyn sprawił, że dziś uważam to co uważam.
Bo jeśli ktoś ma jakiekolwiek odruchy empatii czy współczucia dla drugiego człowieka i ogólnie istot żyjących, nie będzie w stanie przyjąć do wiadomości, że Biblia to kompendium wiedzy o dobru, moralności, współczuciu itd.
Jak się zdejmie do czytania kolorowe religijne okularki, okazuje się że Biblia to jedna wielka księga zbrodni, krew leje się strumieniami strona po stronie, a biblijny Bóg i jego chorzy na umyśle podwładni, jak na przyład Mojrzesz, to zwyczajni zbrodniarze przeciwko ludzkości!
W Biblii zamordowanie każdego z tych wszystkich milionów ludzi, niemal zawsze sprowadza się do czegoś "dobrego"... Bo Bóg tak chciał... Bo grzesznicy... 
Zdejmij więc na chwilę kolorowe religijne okularki, pomyśl nad tym... Pomyśl kim jesteś... I pamiętaj... Jeśli ktoś idąc przez życie jest dobrym człowiekiem, z empatią, współczuciem i zrozumieniem pojęcia moralności, to nic mu nie grozi po śmierci, nawet jeśli czasem popełni błąd!
Oto wielka tajemnica wiary Dirol

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Portret użytkownika moon fake

Naukowcy nawet nie rozumieją

Naukowcy nawet nie rozumieją natury i zależnosci pomiędzy tzw pierwiastkami , więc lepiej niech się nie wypowiadają. Ta sama cząsteczka jest jądrem helu a kiedy indziej promieniowaniem alfa. No idz pan w *uj, przyjdź w piątek. (Korekta do artykułu : Ziemia BYŁA JUŻ wodnym światem)

Strony

Skomentuj