Białoruskie służby zmusiły do lądowania w Mińsku samolot Ryanair i aresztowały opozycjonistę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Białoruskie służby specjalne przeprowadziły dzisiaj akcję, której celem było aresztowanie niejakiego Romana Protasiewicza, który pracował nad projektem medialnym NEXTA, krytycznym wobec panującego. Zdaniem niektórych polskich polityków "Białoruś porwała polski samolot"!

 

Samolot o oznaczeniach SP-RSM, który został dziś zmuszony do wylądowania w Mińsku należy do firmy RYANAIR SUN, spółki córki tanich linii lotniczych Ryanair, zarejestrowanej w Warszawie, na ulicy Cybernetyki. Samolot ma polskie oznaczenia i polską flagę na kadłubie. 

Sekwencja zdarzeń była następująca. Ktoś - prawdopodobnie białoruskie służby - poinformował, że na pokładzie samolotu Ryanair lecącym z Aten do Wilna znajduje się bomba. Zgodnie z wytycznymi samolot wylądował awaryjnie w Mińsku a na pokład weszły białoruskie służby. Następnie aresztowano jednego z pasażerów, Romana Protasiewicza. Nie ma wątpliwości, że posadzenie samolotu miało tylko jeden cel, czyli zatrzymanie znanego białoruskiego blogera, któremu na Białorusi za swoją działalność grozi nawet kara śmierci! 

 

Protasiewicz w 2019 r. musiał wyjechać z Białorusi w związku ze współpracą z kanałem NEXTA na kanale Telegram, uznanym przez władze tego kraju za rozpowszechniający treści terrorystyczne. Pod koniec ubiegłego roku Roman Protasewicz został umieszczony na  liście terrorystów ściganych przez Białoruś. Został oskarżony o organizację masowych zamieszek, rażące naruszenie porządku publicznego, podżeganie do nienawiści.W ładze białoruskie zażądały też jego ekstradycji z Polski. Teraz wykorzystano po prostu okazję. 

 

Dzisiejszy incydent może zostać zbadany przez międzynarodową organizację lotnictwa cywilnego ICAO w celu wydania polecenia tymczasowego zawieszenia lotów nad terytorium Białorusi. Zdarzenie może też spowodować jeszcze poważniejszy kryzys w i tak złych relacjach dyplomatycznych Polski i Białorusi. 

 

Ocena: 

Średnio: 3.6 (45 votes)

Komentarze

Portret użytkownika Realista57

Łukaszenka zrobił woltę i dla

Łukaszenka zrobił woltę i dla stołka liże teraz Putinowi wiadomo co. AK i w ogóle Polacy to "naziści" i "zbrodniarze". Rozmawiałem wczoraj ze starym Polakiem z Białorusi, 92 lata, który był w grodzieńskiej AK, który przyjechał do rodziny siostry do Polski 21-tego maja. "Chyba już do śmierci będę tu kątem, bo nie wrócę, mieszkanie skonfiskowali, w ostatniej chwili wyjechałem przez Łotwę". Mówi, że teraz jest taki sam strach i terror, jaki był po 1944 po zajęciu przez ruskich ziem zabużańskich aż do końca lat 50tych. Łukaszenka i jego bezpieka tępią Polaków, żeby się przypodobać Putinowi. Procesy pokazowe , nawet się nie silą z fałszywymi zeznaniami, wyroki z góry na telefon. W ruskiej tv odbieranej na Białorusi w kółko, że to Polacy to naziści i że winni II wojnie światowej i holokaustowi, a dzielna armia czerwona zrobiła porządek z Polakami i wyzwoliła od nich wszystkich. I w białoruskiej tv to powtarzają jak papugi. Po mojemu, jak słuchałem tego człowieka, bo myślał, że przeczeka i wyjechał, jak naprawdę zaczęli dopiekać Polakom, to myślę, że Orwell i Goebels wysiadają przy tym, co się wyprawia na Białorusi i w Rosji z tą propagandą kłamstw i nienawiści do Polaków od tych wszystkich uczepionych czerwonych stołków. Nie mówię, że zwykli Białorusini, bo swoje dostają od władzy, ale urzędnicy i służby zrobią każdy rozkaz z góry, żeby się utrzymać i jeszcze zasłużyć u władzy. Jak zatrzymali jego znajomego, też dość starego człowieka i ten pytał "za co?" to mu powiedzieli, że tylko Dzierżyński jest w porządku, a reszta Polaków to bandyci.

Portret użytkownika ARTUR

Cytujesz chyba żydów , którzy

Cytujesz chyba żydów , którzy mówią że jesteśmy gojami / bydłem / , nazistami , mordowaliśmy żydów , rozpętaliśmu II wojnę światową , ukradliśmy im majątek i teraz mamy za to wszystko zapłacić bo inaczej przyjadą ich przyjaciele z USA i nam wszystko zabiorą na podstawie wyroku tamtejszego " sądu ' .

Portret użytkownika Realista57

Myślisz, że nie rozumiem po

Myślisz, że nie rozumiem po rosyjsku tych seansów nienawiści do Polaków w ruskiej tv? Masz "Polaczków" za durniów? Kolejna czerwona świnia. Z tych co to klaskali jak Putin z Netanjahu blatowali kolejny antypolski pakt Hitler-Stalin 9 maja 2018 na placu czerwonym. Ja sklerozy nie mam. I gówno mnie obchodzi ameryka. Tylko Polska. A czerwona chołotę trzeba tępić, bo znowu odrosła.Kreml to Kreml, tam zawsze jest azja.

Portret użytkownika MlotoWiertara

Nie osmieszaj sie , bo tylko

Nie osmieszaj sie , bo tylko na tym narod traci.

Podstawowe pytanie : dlaczego Polacy nie tworzyli zakazanych piosenek o ZSRR w czasie okupacji tylko o NIemcach?

Kto sprzedal  3 wrzesnia POznan Niemcom i wydal dokumenty w akcji Prometeusz Stalinowi 17 wrzesnia 1939 r?

Kto zakazal otwarcia magazynow z bronia na Wolyniu w 1943 roku ?

Nie wystarczy ci tych oszustw przez cale zycie? Badz sprawiedliwym . lepiej na tym wyjdziesz...

Portret użytkownika Medium

Taki z Ciebie realista, jak z

Taki z Ciebie realista, jak z Brigitte Bardot zakonnica.

Ruska TV jest pod zarządem amerykańskim, polska pewnie też, nie oglądam. Przez media płynie wzjemnie polsko-rosyjska złowroga propaganda po to tylko, by doprowadzić do idealnego rozwiązania kwestii... nie, nie Żydów, a Słowian. Niech się wybijają w walce ze sobą, anglosasom więcej zostanie. 

Dałeś się złowić na ten sam haczyk, na który łapano Polaków od wieków.

Portret użytkownika Medium

Daleko się AK zapędziła. Toż

Daleko się AK zapędziła. Toż w Białymstoku ludzie w najlepsze mówili po rosyjsku, a to i po niemiecku niektórzy w latach międzywojennych. Wstawiam niżej rewers rodzinnego zdjęcia mego ojca, data wpisana piórem.

Polacy widać o kulturę słabo dbali tylko pędzili po ziemie.

Strony

Skomentuj