Naukowcy obliczyli, ile ptaków żyje na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z University of New South Wales, opierając się na informacjach przechowywanych w zasobach eBird z zakresu nauk cywilnych, przeprowadzili największe w historii liczenie wszystkich ptaków żyjących na naszej planecie.

 

Jak się okazało, na Ziemi żyje 6 razy więcej ptaków niż ludzi. Na planecie jest 50 miliardów osobników należących do ponad 9700 gatunków. Naukowcy doszli do tych liczb dzięki algorytmowi, który przetwarzał zarówno dane z portalu eBird, jak i dane z badań naukowych.

 

Ponadto liczba ptaków różnych gatunków jest bardzo różna. Na przykład liczba papug tęczowych sięga kilku milionów, podczas gdy na planecie jest mniej niż sto przepiórników czarnopierśnych. Ponadto naukowcy zidentyfikowali 4 gatunki ptaków, których liczba osobników sięga miliarda. Były to wróble domowe, szpaki pospolite, mewy i jaskółki.

Naukowcy zauważyli, że w ich obliczeniach mogą wystąpić nieuniknione błędy związane z wieloma czynnikami, tj. od częstotliwości obserwacji przez naukowców amatorów po cykle migracji poszczególnych gatunków ptaków. Niemniej jednak badanie jest uważane za najdokładniejszą próbę obliczenia całkowitej liczby ptaków żyjących na planecie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Wizard

Skoro ci szumnie zwani

Skoro ci szumnie zwani naukowcy tak dokładnie policzyli ptactwo na tej planecie , to naprawdę muszą być ze świecą szukać geniuszami , bo jak można policzyć wszelkiej maści ptactwo świata , na  bezludnych wyspach , w niedostępnym buszu , na Syberii itd.?

Portret użytkownika Quark

Nie policzyli dokładnie tylko

Nie policzyli dokładnie tylko oszacowali , posługując się statystykami , obserwacjami i algorytmem zliczającym te dane. Z grubsza .. chodziło o przybliżone dane bo dokładnych uzyskać się nieda . Przykład : robisz zdjęcie stada ptaków (jakiejś jego części) liczysz te co widać na fotografii a potem przeliczasz to przez powierzchnię całego zdjęcia i masz szacunkową ilość "pterodaktyli" . 

Skomentuj