Gdyby wszyscy konsumowali tak, jak ludzie w Katarze, potrzebne byłoby aż dziewięć planet wielkości Ziemi

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Mieszkańcy Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Luksemburga zużywają najwięcej zasobów na świecie. Jak tak dalej pójdzie, trzeba będzie wprowadzić „kartki” na wszystko.

Natura tworzy zasoby, które ludzie zużywają. Nic w tym dziwnego. Jednak z każdym kolejnym rokiem, nasza cywilizacja zużywa ich więcej niż Ziemia jest w stanie odtworzyć w ciągu 12 miesięcy.

Tempo zużywania tych zasobów wzrasta niezwykle szybko. Nie wszyscy konsumują jednak tak samo. Ciągle mamy przecież do czynienia z rozwojem skrajnie niezrównoważonym.

Dla przykładu, mieszkańcy Stanów Zjednoczonych są w konsumpcji tak „biegli”, że gdyby cała ludzkość chciała brać z nich przykład, to na zaspokojenie zachcianek nas wszystkich, trzeba by nie jednej Ziemi, a aż pięciu!

Jednak nawet oni nie są tak rozpasani jak obywatele Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Luksemburga.

Gdyby wszyscy mieszkańcy naszej planety żyli w ten sam sposób, potrzebowalibyśmy od 5,5 do 9,1 Ziemi.

Oczywiste jest to, że potrzebne są jakieś zmiany. Trzeba albo wprowadzić globalną reglamentację wszystkich towarów konsumpcyjnych, albo odtajnić „zabawki Pentagonu”, które tak bardzo wyprzedzają technologię głównego nurtu, że z pewnością znacząco zniwelowałyby wiele czynników, które wpływają na obecną sytuację na świecie.

Ludzie nadal mają niską świadomość planetarną, myślą i działają tak, jakby żyli tu sami albo co najwyżej w niewielkiej grupie uprzywilejowanych, którym wszystko się należy. Brak poczucia uniwersalnej solidarności, podsycają istniejące od zarania dziejów konflikty, które wyrobiły w człowieku poczucie konieczności powielania schematów ukrytych w pojęciu „darwinizmu społecznego”.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Wynika z tego faktu pewna

Wynika z tego faktu pewna oczywista odwrotność.To nie chodzi o 9 planet ale o to, że jesteśmy zbędnymi i pezproduktywnymi, zjadaczami dóbr, które mogłyby służyć lepszemu ULAPSZANIU ŚWIATA według potworów.

Portret użytkownika Pieant

Tak Ci bez produktywni są

Tak Ci bez produktywni są tak bezproduktywni że to oni cały czas na ten postęp technologiczny harowali jak juz przestali byc potrzebni to wyrzuca się ich na śmietnik niemartwcie sie wszyscy co usypiali tych ciężko pracujących też staną się niepotrzebni

Portret użytkownika inzynier magister

prsesadzacie, bo w układzie

prsesadzacie, bo w układzie słonecznym mamy nieograniczoną ilość minarałów ale trzeba ujawnić naped ufo ktory mająjuż w tajnych magazynach mocarstwa i polecieć wydobywać minerały z innych planet ! nie ujawnią tego super napędu bo energia była by za darmo i co wtedy by zrobili wariaci NWO ?! ścierwo NWO chce mordować a nie naprawiać ludzkość i polepszać nasz byt !

PiS i lewica wprowadzą Fundusz Odbudowy i wspólny dług UE! KONIEC suwerenności Polski? Ewa Rzeuska

https://www.youtube.com/watch?v=RzsFi7ucpzE

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Rafał Reperowski

Ciekawe jak chcecie odtwarzać

Ciekawe jak chcecie odtwarzać metale ziem rzadkich. Trzeba ryć coraz głębiej i caraz bardziej dewastować środowisko, ale trzeba produkować tandetę, która zaraz ląduje na śmietniku. Cała "zielona energia" zurzywa ogrąmna ilośc metali. Węgiel przy odpowiednich filtrach jest mniej syfiący niż "zielona energia", zurzyqajaca ogromne ilości zasobów. A "najbardziej ekologiczne" to sa farmy wiatrowe w słonej wodzie. Przyspieszona korozja powoduje, że po 10 latach trzeba generalnego remontu tych oblimich instalacji. Ile trzeba zniszczyć zasobów, żeby to postawić i remontować. Do tego niszczenie środowiska naturalnego w miejscach gdzie to postawią.

Portret użytkownika Quark

Wystarczy nie kupować , wciąż

Wystarczy nie kupować , wciąż nowych modeli telefonów , komputerów , telewizorów i czego tam jeszcze tylko dlatego , że jest "nowy model". Samochodów sprawnych też nie ma obowiązku złomować tylko dlatego , że "mają już swoje lata" - usuwaj usterki na bierząco i jeździj nie czekając aż dziurę w podłodze zobaczysz jezdnię ... Zobacz w jak dobrym stanie niemcy oddają swoje "wysłużone" samochody na złom , u nas też zaczyna być podobnie. Podam Ci przykład : pewien człowiek (którego znam) wyrzucił na złom sprawny i dobry (!) samochód tylko dlatego , że ten miał już 20 lat i uszkodzony rozrząd , którego naprawa kosztowała by zaledwie 300 zł (nic poważnego) ... więc uznał , że się go "nie opłaca" naprawiać. Telewizory kineskopowe poszły "precz" bo trzeba było dokupić dekoder za 100 zł ... i mieć dwa piloty .. a sąsiad ma już 60 cali "plazmy" ! I tak jest ze wszystkim.

Portret użytkownika kl

No tak, zacznijmy od Arabiw

No tak, zacznijmy od Arabiw ktorym naprawde nie potrzeba torow saneczkowcych z sztucznym sniegiem na srodku pustyni, ogromnych hoteli, centrow handlowych itp.  budowanych za petro dollary i na wyzysku hindusow i innej sily roboczej. Wszystko importowane ;// bo zachcialo im sie "europejskiego stylu zycia". Do namiotow ich wyslac! Jedzenie europejskie powoduje u nich epidemie cukrzycy - przezciez ich przodkowie zyli na daktylach i nie jedli w letnim sezonie/ czy kiedy byla susza. 

Portret użytkownika Ractaros96

Zmiana musi wyjść od samych

Zmiana musi wyjść od samych jednostek oddolnie, bo wątpię, aby u szczytów władzy pojawił się ktoś rozsądny. Ludzie którzy teraz żyją skromnie i zaspokajają swoje potrzeby unikając zachcianek, a nadmiar pieniędzy inwestują będą przygotowani na ewentualny brak wszystkiego. Natomiast ludzie, którzy są przyzwyczajeni do wygodnego życia i z niego nie zrezygnują w porę będą cierpieć, gdy nagle ich świat wygód się zawali.

Mówi się, że technologia rozwija się coraz szybciej i może to prawda, ale prawdziwą miarą postępu technologicznego jest poziom wdrożenia nowych technologii w społeczeństwie, a na tym polu kulejemy niesamowicie, bo wolimy konsumować, zamiast inwestować w przyszłość.

Prosty przykład:

Ile jest domów, które są niezależne energetycznie w formie paneli PV + pompy ciepła, do tego przydomowa szklarnia z której masz jakieś jedzenie zawsze? No właśnie, a to jest coś co może zrobić każdy jeśli tylko postanowi oszczędnie żyć.

Zamiast tego mamy ciągłą konsumpcję ubrań, samochodów, wycieczek na drugi koniec świata, postarzanej celowo elektroniki, a alkoholu ludzie piją coraz więcej i więcej płacąc temu głupiemu państwu wysoką akcyzę.

"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa

Portret użytkownika Quark

Tak powinno być ale tak się

Tak powinno być ale tak się nie stanie bo u zwykłych ludzi nie ma woli do wyższego zrozumienia ani do rozwoju. Małpa z komputerem dalej małpą pozostanie - tak jak człowiek , któremu stary piec wymienią na nowoczesny pozostanie ciemniakiem , który wracając do starego pieca dalej będzie bezmyślnie kopcił z komina gdyż nie rozumie procesu spalania ani tego jak to poprawnie robić , bo sam się nad tym nie zastanowi ani nie da się przekonać. Podsumowując , postęp nie polega na wymianie sprzętu na lepszy ale na zmianie sposobu myślenia.

Strony

Skomentuj