Naukowcy wypuszczą na Florydzie niemal miliard komarów GMO

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Na archipelagu Florida Keys wkrótce rozpocznie się eksperyment ze zmodyfikowanymi genetycznie komarami. Władze lokalne we współpracy z naukowcami z brytyjskiej firmy biotechnologicznej Oxitec zamierzają wypuścić prawie miliard komarów GMO.

 

Eksperymenty z komarami zawierającymi zmodyfikowane geny były dotychczas przeprowadzane m.in. w Brazylii i Malezji. W tym tygodniu podobne badanie zostanie przeprowadzone po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych.

 

Naukowcy z Oxitec za zgodą władz lokalnych archipelagu Florida Keys wypuszczą do środowiska do 144 tys. zmodyfikowanych genetycznie komarów. Jednak eksperyment potrwa dwa lata, a w tym czasie naukowcy wypuszczą łącznie aż 750 milionów owadów.

Mieszkańcy archipelagu Florida Keys nie zostali powiadomieni o dacie rozpoczęcia eksperymentu. Co więcej, dopiero w ostatnich dniach podano lokalizacje, z których wypuszczane będą zmodyfikowane genetycznie komary. Warto dodać, że eksperyment odbędzie się pomimo obaw opinii publicznej i środowiska naukowego oraz krytyki części polityków.

 

Kontrowersyjny projekt ma na celu zmniejszenie liczebności komarów Aedes aegypti, które mogą przenosić choroby, takie jak denga, żółta febra czy chikungunya, a także wirusa Zika. Komary GMO będą łączyć się z lokalnymi owadami i wydadzą na świat żeńskie potomstwo, które wyginie, zanim się wykluje. To właśnie samice gryzą ludzi i roznoszą niebezpieczne choroby.

 

Jednak część naukowców obawia się, że taka ingerencja w środowisko może przynieść wręcz odwrotny skutek – na drodze mieszania się, mogą powstać hybrydowe dzikie komary, które mogą stać się jeszcze bardziej odporne na środki owadobójcze, a tym samym pogorszyć sytuację z rozprzestrzenianiem się chorób.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Dowód osobisty

I wtedy Bóg ześle ogień na

I wtedy Bóg ześle ogień na Ziemie, bo jej nie pielęgnowali, a, by ZNISZCZYLI całkowicie!
"Gdyby czas owy nie został skrócony, nikt by nie ocalał. Ze względu na wybranych, zostanie skrócony".
Nawracajcie się, jest to droga "Dekalog" do prawości Bożej, gdzie nie musisz znać jego istnienia, a prawo jakie daje Ci na Ziemi, które sam ustaliłeś oraz które Bóg ustalił dla ocalałych.
Czy Twoje prawo które sam ustaliłeś, nie były by smutne przez łamanie innych?

"Poznajcie prawdę, a prawda was wyzwoli" (z domu niewoli, o której sami tak dbacie, by się nie nawrócić) Jezus Chrystus

Portret użytkownika SurvivorMan

Człowiek to jednak fatalna

Człowiek to jednak fatalna pomyłka Matki Natury... Stworzenie które wykorzystuje rzekomo największą inteligencję do tego, aby najpierw niszczyć ziemski ekosystem, a potem bohatersko walczyć z konsekwencjami tego niszczenia...
 

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

DBAJ O SWÓJ NÓŻ! Nigdy nie wiadomo kiedy uratuje Ci życie!

Strony

Skomentuj