Helikopter Ingenuity wykonał drugi bardziej odległy lot na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Po udanym eksperymencie z 19 kwietniajuż w trzy dni później śmigłowiec NASA Ingenuity z powodzeniem ukończył swój drugi lot. Trwał on łącznie 51,9 sekundy, podczas których inżynierowie z Amerykańskiej Agencji Kosmicznej, testowali kolejne systemy i wznieśli go na jeszcze wyższy pułap. Nagranie z tego eksperymentu, zostało udostępnione publicznie i możecie zobaczyć je poniżej.


Sterowanie Ingenuity w sposób kontrolowany na Marsie jest znacznie trudniejsze niż latanie samolotem na Ziemi. Chociaż grawitacja Czerwonej Planety wynosi zaledwie jedną trzecią ziemskiej, helikopter unosi się w atmosferze stanowiącej około 1% ziemskiej. Każda sekunda lotu dostarcza mnóstwo danych, które można porównać z przeprowadzanymi wcześniej symulacjami i testami. Podobnie jak w pierwszym teście, łazik Perseverance uzyskał zdjęcia z próby lotu z odległości 64,3 metrów. Dane i fotografie wskazują, że helikopter marsjański przetrwał drugi lot, oraz leciał zgodnie z przewidywaniami.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (4 votes)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika ​​​​​euklides

Oczywiście wszyscy

Oczywiście wszyscy pobłażliwie traktują fakt, że Mars już nie jest krwiście czerwony. A NASA powinna się z tego gętso tłumaczyć, bo kiedyś zażarcie twierdzili, że światło na Marsie ma takie niezwykłe własności, że niebieski zmienia się w czerwony... Czy zatem NASA łgała czy pracują tam kompletni debile?

Portret użytkownika S

Atmosfera Marsa to około 0,7%

Atmosfera Marsa to około 0,7% atmosfery Ziemskiej. Podaje się też, że gęstość gazów jest tam taka jak na wysokości 30 kilometrów na Ziemi. Maksymalna wysokość jaką pokonał helikopter to 9 kilometrów. Wyżej po prostu powietrze jest zbyt rzadkie by śmigła dały radę unieść maszynę. Ale luzik, latamy na Marsie zdalnie sterowanym helikopterem.

Portret użytkownika emel

S wrote: Maksymalna wysokość

S wrote:
Maksymalna wysokość jaką pokonał helikopter to 9 kilometrów. Wyżej po prostu powietrze jest zbyt rzadkie by śmigła dały radę unieść maszynę

Po uważnym przyjrzeniu się dospnępnym materiałom może dostrzeżesz różnicę między helikopterami, które na Ziemi przenoszą ludzi, a tym małym urządzeniem. Na zdjęciach nie widać masy obiektu ani prędkości obrotowej wirników, ale te dane z łatwością znajdziesz , by porównać z parametrami helikopterów (np. tego, który na 9km się wzniósł).

Portret użytkownika emel

Toja wrote: Co więcej

Toja wrote:
Co więcej przedstawia ten super teleskop?

Większe przybliżenie. Poza tym, ten teleskop nie służy do obserwacji Księżyca. Gdybyś przeczytał tekst za zamieszczonej przeze mnie stronie, może zrozumiałbyś, że te zdjęcia zostały wykonane "przy okazji" kalibracji urządzeń fotometrycznych. Do obserwacji Księżyca mamy lepsze narzędzia, a Hubble robi to, czego inne teleskopy nie potrafią. Szkoda jego cennego czasu na obserwacje Księżyca.

Portret użytkownika deoo

Już to zdjecie ci udowoadnia

Już to zdjecie ci udowoadnia że księżyc jest dużo bliżej niż nam powiedzieli, nie można by było robić takich wyraźnych fotek jakby był tak daleko jak oni nam wmówili. Tak samo przybliż samolot Nikonem P1000.

Portret użytkownika emel

W jaki sposób z faktu, że

W jaki sposób z faktu, że Nikonem P1000 można zrobić zdjęcie tarczy Księżyca wynika, że "jest dużo bliżej niż nam powiedzieli"?

deoo wrote:
nie można by było robić takich wyraźnych fotek jakby był tak daleko jak oni nam wmówili.

Kłamstwo. Ktoś cię wprowadził w błąd takim twierdzeniem. Możesz robić ostre zdjęcia obiektów dowolnie dalekich*. Najlepiej podaj źródło tej rewelacji.

Faktem natomiast jest, że w niektórych warunkach duże przybliżenie gwiazd lub Księżyca będzie rozmazane, ale to wynika z turbulencji w atmosferze. Odległe obiekty będą wówczas rozmazane i będą falowały (tutaj przykład: https://youtu.be/LhQlwKX3LQA?t=414). To jest powód dla którego teleskopy umieszcza się na orbicie ponad atmosferą, albo buduje nowe obserwatoria w górach w suchym klimacie, gdzie te efekty są mniejsze (i dlaczego stosuje się optykę adaptacyjną). Natomiast istotne jest te, że te efekty są wprowadzane przez atmosferę, więc będą takie same dla obiektu umieszczonego 100km nad powierzchnią lub 100 000km.

 

*Czasami można spotkać zestaw, który nie jest w stanie ostrzyć dowolnie daleko. Np. wtedy gdy na korpus aparatu montuje się obiektywy do innego systemu przez jakieś przejściówki, albo gdy montuje się obiektyw odwrotnie (np. celem robienia zdjęć makro).

Strony

Skomentuj