Regularne spożywanie grzybów zmniejsza ryzyko raka o 45%

Kategorie: 

Źródło: tg

Niektóre rodzaje grzybów zawierają więcej składników odżywczych i przeciwutleniaczy, ale duża metaanaliza siedemnastu badań, obejmująca prawie 20 tys. przypadków raka, wykazała, że niezależnie od rodzaju, regularne spożywanie dowolnego grzyba zmniejsza prawdopodobieństwo rozwoju guza.

 

Zespół z University of Pennsylvania przeprowadził metaanalizę siedemnastu badań w latach 1966 - 2020, w których zbadano związek między występowaniem raka a obecnością grzybów w diecie. W sumie naukowcy przeanalizowali prawie 20 tysięcy przypadków raka i odkryli, że regularne spożywanie grzybów znacznie zmniejszyło ryzyko zachorowania na raka.

 

Grzyby są bogate w witaminy, składniki odżywcze i przeciwutleniacze. Na przykład zawierają silny przeciwutleniacz ergotioneinę. Autorzy wyjaśniają, że w grzybach shiitake, boczniakach, maitake (żagwica listkowata) występuje on częściej niż w innych grzybach, ale nie miało to fundamentalnego znaczenia dla profilaktyki raka.

 

Naukowcy odkryli, że spożywanie co najmniej 18 gramów grzybów dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka o 45%. Naukowcy odkryli największy związek w przypadku raka piersi, ale odkrycie to może być tak istotne ze względu na występowanie dużej liczby ekspertyz, w których badano guzy piersi.

 

„Ogólnie rzecz biorąc, wyniki stanowią ważny dowód ochronnego działania grzybów przed rakiem” - skomentował współautor badania, John Ritchie.

 

Konieczna jest dalsza obserwacja, aby określić mechanizmy związane z tą ochroną, a także konkretne typy raka, które mogą odnieść największe korzyści z tej profilaktyki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

A spożywanie Muchomorów

A spożywanie Muchomorów zmniejsza ryzyko wszystkich chorób łącznie z rakiem w 95 % Dlaczego 95 % a nie 100 % ?? Bo, są przypadki że po spożyciu w/w grzyba dalej jest się żywym i to z chorobami.

 

 

Zalecam NIE SPOŻYWANIE MUCHORA !!!!!

Portret użytkownika ARTUR

Widzę sporo minusów .

Widzę sporo minusów . Niestety lasy są słabo przelewane deszczem a ściółka zalega corocznie warstwami pomiędzy którymi rośnie grzybnia , tym sposobem dość mocno taki grzybek wchłania opad promieniotwórczy z Czarnobyla i inne naleciałości z ub. dziesięcioleci . Niektórzy czasami zachowują się jak małe dzieci które zakrywają głowę kołdrą gdyż uważają że jeśli czegoś nie widzą to tego nie ma .

Portret użytkownika BG

Borowik ceglasty , u mnie

Borowik ceglasty , u mnie zwany "czarnym". Polecam . Łatwo go poznać,  bo po ścięciu robi sie granatowy/czarny, stąd nazwa.  Bardzo dobry na gulasz grzybowt bo nawet po ugotowaniu jest twardy/ chrupki. 

Portret użytkownika Quark

Jako "jadalne"

Jako "jadalne" zaklasyfikowano tylko te grzyby , które są smaczne i mają jakąś tam wartość odżywczą , ale jest cała masa pozostałych grzybów jadalnych , które jednak żadnych powyższych walorów nie mają ale za to mogą mieć inne "zalety" , bo jedne odurzają inne zapewniają kolorowe sny i widzenia a jeszcze inne nakręcają ich amatora jak ruski budzik.

Prosty przykład - muchomor czerwony .. wcale trujący nie jest , ale za to zapewnia stan podobny do upicia się "wodą ognistą".

Portret użytkownika drako_tr

Chodziło mi o to, że gulasz z

Chodziło mi o to, że gulasz z borowików, możesz jeść trzy razy dziennie...ale gulasz z muchomorków sromotnikowych, zjesz tylko na śniadanko Biggrin

Chociaż gdzieś czytałem, że odpowiednio długie gotowanie i częsta zmiana wody wypłukuje toksyny z nawet najbardziej trujących grzybków, ale nie zalecam tego sprawdzać.

Portret użytkownika tubylec

No właśnie objawy zatrucia

No właśnie objawy zatrucia muchomorem sromotnikowym nie pojawiają się od razu, tak że spokojnie zdążysz zjeść dokładkę a nawet dwie. Ale są inne grzyby jeszcze bardziej zdradliwe, działające z opóźnieniem 2 tygodnie. Wtedy już trudno powiązać grzyby ze śmiercią .. zupełnie tak samo jak będzie ze szczepionkami.

Co do tego gotowania to tak, z większością grzybów ten motyw się uda ale nie z każdym i tu już trzeba dobrze wiedzieć co się robi. Ja się tak raz zatrułem bo zbyt krótko przesmażyłem grzyby warunkowo jadalne.

Portret użytkownika baca

legendarny redaktor wie po

legendarny redaktor wie po sobie że regularne spożywanie grzybów zmniejsza o połowę ryzyko raka piersi, ale zwiększa o 90 procent ryzyko grzybicy...
jednakże z drugiej strony, rozległa grzybica pochwy talinna to raczej niewielki dla planety Ziemia problem - żadnych odczuwalnych zmian klimatu z tego powodu na pewno nie będzie

 

Strony

Skomentuj