Czy w USA wybuchnie nowa wojna domowa?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niedawno Stany Zjednoczone obchodziły 160. rocznicę wybuchu wojny secesyjnej. Liczba ofiar śmiertelnych wyniosła ok. 750 000 żołnierzy, w tym tych, którzy zginęli w wyniku wypadków, chorób i głodu. Większość wojen domowych nie pojawia się z dnia na dzień, a wojna secesyjna nie była wyjątkiem.

 

 

Po tylu latach konflikt ten nadal ma znaczenie, rany Ameryki jeszcze się nie zagoiły, a naród jest ponownie podzielony między ludzi, którzy chcą wielorasowej demokracji, w której każdy Amerykanin ma prawo do głosowania, oraz tych, którzy tęsknią za systemem antydemokratycznym, w którym ekstremistyczna biała mniejszość sprawowała niekontrolowaną władzę nad wszystkimi innymi. Amerykanie są bardziej podzieleni w kwestiach społecznych i politycznych niż w poprzednich dekadach i bardziej się nienawidzą.

Oznaki nadchodzącego konfliktu są wszędzie. Wzrosła polaryzacja polityczna, wzrosła sprzedaż broni i amunicji, a protesty są powszechne w amerykańskich miastach. Policja zabija nieuzbrojonych ludzi na ulicach, rząd jest spolaryzowany i skorumpowany, a amerykańskie instytucje upadają. Uzbrojone milicje patrolują ulice Stanów Zjednoczonych, a grupy, takie jak Atomwaffen Division i Base, spiskują, aby rozpocząć większy konflikt. Masowe strzelaniny, czasami motywowane ideologicznie, a innym razem nie, zdarzają się często. Powszechne są problemy społeczne i bezrobocie.

Jeśli napięcia będą nadal rosły, te odosobnione incydenty mogą stać się bardziej powszechne – a Stany Zjednoczone mogą pójść drogą innych narodów, które w ostatnich dziesięcioleciach doświadczyły pełnego konfliktu zbrojnego.

Niezależnie od czynników rozdzierających naród, „żołnierze” każdej strony konfliktu mogą iść na wojnę z powodów osobistych: poszukiwania przygód, uwikłania w namiętności i emocje rówieśnicze, udowadnianie ich męskość itp.

Jak wynika z ostatnich wydarzeń w USA, nowa wojna domowa może wybuchnąć w Stanach Zjednoczonych w dowolnym momencie na tle politycznym lub rasowym.

W międzyczasie reputacja wojska jako apolitycznego była przez jakiś czas pod ostrzałem krytyki. Grupy ekstremistów, takie jak Proud Boys i Oath Keepers, wciąż się rozwijają, a niektóre aktywnie rekrutują osoby z doświadczeniem wojskowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami wojskowymi z 2012 r., żołnierz może być członkiem organizacji ekstremistycznej.

Stany Zjednoczone mają obecnie ok. 175 000 żołnierzy rozmieszczonych w bazach wojskowych w ok. 140 krajach, w tym w państwach bałtyckich i Polsce.

Jest oczywiste, że żołnierze amerykańscy nie będą bronić Łotwy, Litwy, Estonii, Polski i innych krajów, gdy w ich ojczyźnie wybuchnie chaos, zniszczenia lub wojna domowa, w stawką będzie przyszłość Ameryki.

Autorstwo: The Baltic Word
Źródło: WolneMedia.net

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Strony

Skomentuj