Marsjański helikopter Ingenuity nie wzniesie się na obcej planecie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Społeczność naukowa spodziewała się, że dzisiaj dojdzie do pierwszego w historii lotu helikoptera na Marsie. Nazywa się on Inguenity i został wysłany na Czerwoną Planetę wraz z łazikiem Perseverance. Wszystko wskazuje na to, że do niego jednak nie dojdzie

Cały czas trwa testowanie układów tego pozaziemskiego pojazdu latającego. Helikopter wysłał już na Ziemię pierwsze zdjęcie w kolorze z powierzchni Marsa. Widać na nim spód marsjańskiego krateru Jezero i część łazika Perseverance - a konkretnie dwa jego koła. Jakość obrazu jest słaba, ale to pierwsze zdjęcie - przyszłe ujęcia powinny być ostrzejsze.

Pierwsze zdjęcie z Inguenity w kolorze - Źródło: NASA

Mały helikopter niedługo wykona swój pierwszy lot. Ma on potrwać zaledwie 30 sekund i będzie pierwszym etapem uruchomienia tego urządzenia. Oczekiwano, że nastąpi to 11 kwietnia, ale wykryto pewien błąd techniczny jednego z wirników i postanowiono przełożyć lot do 14 kwietnia. Podczas lotu 13-megapikselowa kamera zrobi zdjęcia powierzchni planety, łazika i przekaże dane naukowcom.

 

Łazik Perseverance spróbuje uchwycić lot Ingenuity. Będzie filmował to, co dzieje się za pomocą swojego systemu kamer. Możliwe jest również, że łazik z powodzeniem nagra odgłosy lotu helikoptera dzięki dwóm wbudowanym mikrofonom. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Zrozum , jeśli to coś wogóle

Zrozum , jeśli to coś wogóle da radę się wznieść w "powietrze" na marsie to już będzie sukces a Ty byś chciał tam jeszcze dołożyć aparatury ? W założeniu ten dron ma jedynie dokonać szybkiego rozpoznania czyli zobaczyć z góry gdzie jest coś ciekawego , żeby wysłać tam łazika badawczego , bo póki co to kreci się on jak kupa w przerębli bez większego celu .. na "ślepo".

Portret użytkownika Prorok

Zastanawia ta podwójna

Zastanawia ta podwójna sprzeczność:

1. jeśli na Marsie jest bardzo cienka atmosfera (i to bez wody) to oczywiście tęczy nie ma Smile i dowody naukowe są prawdziwe. Jeśli jednak tędza jest, to dowody naukowe nie są dowodami naukowymi, zaś atmosfera jest ciut gęstsza i zawiera wodę.

2. jeśli jest cienka, to helikopter nie polata, bo siły nośnej nie zbuduje. Ale jesli jest gęsta, to tez nie polata, bo to czysta pustynia (więc wiatr tam miota jak chce i to bardzo szybko - ze względu na różnice temperatur dzień/noc).

Więc?

btw to są śmigła o całkiem zwyczajnym, ziemskim, dronowym profilu nośności, więc nawet modelarz policzy siłę udźwigu? jest tu jakiś?

Portret użytkownika Jomsborg

Ło matko, co ty wypisujesz?

Ło matko, co ty wypisujesz?

Po pierwsze, na Marsie jest woda i to duże ilości, lecz w formie lodu, głównie pod powierzchnią (jak ziemska tundra) i na biegunach. Mars ma rzadką atmosferę (na Ziemi średnie ciśnienie amosferyczne to 1000 hPa, na Marsie 600 Pa), dlatego ciekła woda pojawia się na bardzo krótko, gdyż sublimuje (niskie ciśnienie).

I co ma obecność wody w atmosferze do jej gęstości? To tylko jeden ze składników. Ważna jest masa atmosfery, a nie jej skład.

Weź pod uwagę, że siła ciążenia na Marsie to tylko 33% siły ciążenia na Ziemi.

Co do wiatru, to wyobraź sobie, że potrafi tam wiać kilkaset kilometrów na godzinę, lecz przy tak rzadkiej atmosferze, nie jest to wiatr który porwałby człowieka. Do tego prędkość wiatru zależy od pory roku na Marsie i, uwaga, niecodziennie tam wieje.

Co do samego drona, to wyobraź sobie, że wystarczy zwiększyć obroty śmigieł, by zwiększyć siłę nośną. Wiem, to szokujące informacje. Do tego sam dron jest zbudowany tak, by był jak najlżejszy. Oprócz silnika ma tylko kamerę, a ładuje się w łaziku. I nawet jeśli na Ziemi ważyłby 1 kg, to na Marsie będzie ważyć 333 dag.

Strony

Skomentuj