Na Wiekiej Rafie Koralowej odnaleziono koralowy "drapacz chmur"

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Na Wielkiej Rafie Koralowej w Australii odkryto „drapacz chmur” wykonany z koralowca. Wysokość niezwykłej góry sięga 500 metrów! Naukowcy twierdzą, że podobny projekt zaobserwowano 120 lat temu.

 

Jak się okazało, do budowy wysokościowca wcale nie jest potrzebna stal i beton. Wystarczą poczekać kilka tysięcy lat, a resztą zajmą się koralowce. 

 

Koralowy gigant został znaleziony u wybrzeży Cape York w północnej części stanu Queensland. Ma kształt klina. Naukowcy podają, że struktura ta ma u podstawy 1,5 kilometra szerokości, podczas gdy u góry zwęża się do 40 metrów. Pod względem wysokości iglica „drapacza chmur” przekracza wysokość Wieży Eiffla!

Zdaniem naukowców takie niezwykłe struktury powstają w wyniku wzrostu kilku pokoleń koralowców. Najpierw koralowce wyrastają na skałach morskich, a następnie na szkieletach swoich „poprzedników”. Biolodzy morscy zauważają również, że takie struktury mogą tworzyć się przez tysiąclecia, gdy dostosowują się do zmieniającego się poziomu morza.

 

Ten wysokosciowiec został odkryty przez naukowców na pokładzie statku badawczego Falkor w ramach całorocznych badań oceanicznych u wybrzeży Australii. Naukowcy zauważają, że większość raf na tym obszarze została zmapowana już pod koniec XIX wieku.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj