Biolodzy opisali pierwszą bakterię na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Pięć lat temu, biolodzy Biolodzy z Instytutu Ewolucji Molekularnej Uniwersytetu im. Heinricha Heinego w Dusseldorfie, przedstawili opis ostatniego uniwersalnego przodka wszystkich żywych organizmów na Ziemi. Nazwali go LUCA co stanowi skrót od - Last Universal Common Ancestor. Całkiem niedawno, odnaleźli oni nowy protoorganizm, stanowiący przodka dzisiejszych bakterii. Nowe odkrycie zostało opisane w czasopiśmie Communications Biology.

Organizm LUCA żył około 3,8 miliarda lat temu w gorących głębinowych kominach hydrotermalnych. Jego istnienie, zostało potwierdzone tylko przez porównanie genomów poszczególnych organizmów. Korzystając z tej metody, w 2016 roku naukowcy zidentyfikowali zestaw 355 genów, które pochodzą od LUCA. Niedawno, odkryli oni kolejną prehistoryczną komórkę, którą nazwali LBCA. Ostatni wspólny przodek bakterii pojawił się około 3,5 miliarda lat temu w tym samym środowisku co LUCA.

Aby odkryć jego kod genetyczny, cechy jego biochemii i filogenezy, badacze przeanalizowali genomy 1089 bakterii beztlenowych. W eksperymentach nie korzystano z bakterii tlenowych aby nie zanieczyścić badania adaptacjami spowodowanymi przez tlen. Ponieważ organizmy wielokomórkowe przekazują swój kod genetyczny z rodziców na potomstwo poprzez pionowy transfer genów, wszystkie informacje o historii filogenetycznej są przechowywane w genomie. Bakterie dysponują jednak dodatkową formą transferu informacji genetycznej. Tak zwany boczny transfer genów, który zachodzi między różnymi szczepami tych mikroorganizmów. 

Uniemożliwia to zastosowanie tradycyjnych metod filogenetycznych, do jednoznacznego określenia korzenia w drzewie ewolucyjnym bakterii. Aby przezwyciężyć ten poważny problem, naukowcy z Düsseldorfu wykorzystali białka, a także geny do zrekonstruowania genomu LBCA. W sumie autorzy zidentyfikowali 146 rodzin białek, które są obecne w absolutnie wszystkich bakteriach. Po zbudowaniu wiązań biochemicznych tych białek, otrzymano one prawie pełną podstawową sieć metaboliczną pierwszej bakterii. Następnie za pomocą metod statystycznych naukowcy określili, która ze współczesnych grup bakterii najbardziej przypomina LBCA.

„Analiza wykazała, że ​​najwcześniejsza rozbieżna linia bakterii była podobna do współczesnej Clostridia, a następnie deltaproteobacteria, actinobacteria i niektórych przedstawicieli rodzaju Aquifex”

Autorzy uważają, że LBCA, podobnie jak Clostridia, miało najprawdopodobniej kształt pręcika, chociaż nie wykluczono że mogła ona funkcjonować w formie zarodników. Teoretycznie, pozwoliłoby to wczesnym komórkom przetrwać w trudnych warunkach wczesnej Ziemi.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Pilot

Instaurare omnia in Christo +

Instaurare omnia in Christo +++

 

 

Ludu mój ludu, cóżem ci uczynił

W czymem zasmucił, albo w czym zawinił.

Jam cię wyzwolił z mocy faraona,

a tyś przyżądził krzyż na me ramiona.

Jam cię wprowadzi w kraj miodem płynący,

tyś mi zgotował śmierci znak hańbiący.

Jam ciebie szczepił winnico wybrana,

a tyś mnie poił octem swego Pana.

Jam dla cię spuszczał na Egipt karania,

a tyś mnie wydał na ubiczowania.

Jam faraona dał w obłęd bałwanów,

a tyś mnie wydał książętą kapłanów.

Morzem otworzył, byś szedł słuchą nogą.

a tyś mi włócznią bok otworzył srogą.

Jam był ci wodzem, w kolumnie obłoku,

tyś mnie wiółd słuchać Piłata wyroku.

Jam ciebiekarmił manny roskoszami,

tyś mi odpłacił policzkowaniami.

Jam ci ze skały dobył wode zdrową,

a tyś mnie pioł gorycza żółciowa.

Jam dał,że zbici Chaanan królowie,

a ty zaś trzciną biłes mnie po głowie.

Jam dał ci berlo Judzie powierzone,

a tyś mi wtłoczył cierniowa koronę.

Jam cię wywyższył między narodami,

tyś mnie na krzyżu podwyższył z łotrami.

 

Modlil sie i spiewal z Wami w Wielki Piatek - Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

.

Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

Portret użytkownika drako_tr

Witaj Medium ... jeszcze nie

Witaj Medium Smile ... jeszcze nie zauważyłaś, że to jest tylko zakłamany dezinformator i troll, którego głównym zadaniem jest oszczekiwanie Polski i Polaków...?...w dodatku już kilka razy pogubił się w swoich wywodach...ale to akurat, jest normalne u tych, co kłamią.

Portret użytkownika Medium

Witaj! Niekoniecznie troll,

Witaj! Niekoniecznie troll, poszukałam w sieci po podpisie i znalazłam kilka wartościowych wypowiedzi.

Na tym portalu niestety mamy bardzo wiele chamstwa, więc to raczej tylko samoobrona.

A o dacie Wielkanocy, to z punktu widzenia cyklu słoneczno-księżycowego wydaje się być logicznym, że wiosna zaczyna się od równonocy wiosennej, czyli Punktu Barana z nałożonymi na to Światłami, a więc Słońcem i Księżycem.

Cykl liczy się od nowiu w znaku Barana, a nów nastąpi 12 kwietnia. Teraz mamy tylko Słońce (energia męska) w znaku Barana, zaś Księżyc (energie żeńskie) rezyduje przez 2 dni w Koziorożcu, a to jest znak bożonarodzeniowy! Ten Księżyc niesie jeszcze w sobie informacje z nowiu w znaku Ryb, to taka nieutopiona zimowa Marzanna.

Stąd wnioskuję, że kościół katolicki preferuje wyłącznie męskie, patriarchalne energie, a na kobietach czyni gwałt! Muszą udawać, że święto, choć w duszy (i w pogodzie) zdecydowanie zima nie ustąpiła.

Portret użytkownika Arya

Na tym portalu niestety mamy

Na tym portalu niestety mamy bardzo wiele chamstwa, więc to raczej tylko samoobrona

Nawet tu pisał wartościowe posty. Ale to, co robi, to nie jest samoobrona, tylko zwykłe spamowanie. Dziwie się trochę adminowi, że jeszcze tego nie ukrócił. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Arya

Nie tylko twoje, ale

Nie tylko twoje, ale większości odbieram jako coś normalnego. Ale ok, pytasz o siebie, więc napisze o Tobie. Piszesz o różnych rzeczach ze swojego punktu widzenia. Mogę się z Tobą zgadzać lub nie, ale ważniejsze jest to, że nie zauważyłem u Ciebie chęci narzucania innym jedynej słusznej prawdy. Ja wiem, że pewnych przekonań będziemy mocno bronić, i dopóki mieści się to w pewnych normach, to jest ok. Mam tu na myśli etykę.  Ja sam dostosowuje poziom do adwersarza i jak ktoś pisze w sposób kulturalny i nie przekracza pewnych norm, to ja też tego nie robię. Staram się nie oceniać ludzi, tylko ich zachowanie, więc Ciebie też nie oceniam, tylko co najwyżej mogę ocenić to, o co poprosiłaś, czyli twoje pisanie tutaj. Pilotowi się o de mnie trochę dostało w innym miejscu, bo spamuje i w jednym miejscu obraził wszystkich Polaków. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Portret użytkownika Medium

Dzięki! Coraz rzadziej tu

Dzięki! Coraz rzadziej tu bywam, dlatego jest perspektywa do oceny, a znamy się wirtualnie dość długo.

Co do Pilota, to przegiął obscenicznym obrazkiem, zgłosiłam na czacie. Już nigdy nie będę go bronić.

To jakiś śmieć, a nie prawdziwie prawosławny człowiek. Tylko hańbę przynosi religii, do której się przyznaje.

Strony

Skomentuj