Eksplozja w Bejrucie wstrząsnęła jonosferą bardziej niż erupcja wulkanu

Kategorie: 

Źródło: Twitter

4 sierpnia 2020 roku, światem wstrząsnęła informacja o tragicznej eksplozji, jaka wydarzyła się w porcie w Bejrucie, stolicy Libanu. Ładunek składający się z 2750 ton azotanów amonu eksplodował, wywołując jedną z największych sztucznych eksplozji niejądrowych w historii. Międzynarodowy zespół naukowców opublikował właśnie wyniki badań szczegółowo opisujące wpływ, jaki podmuch wywarł na ziemską jonosferę.

 

Jonosfera, to zjonizowany region górnej atmosfery Ziemi, rozciągający się na ponad 900 kilometrów. Wszelkie czynniki, które zaburzają jej działanie, wywołują zakłócenia w łączności radiowej. Mowa tu o takich zjawiskach jak burze geomagnetyczne, czy chociażby erupcje wulkanów. Działalność człowieka również wywiera na nią wpływ, czego skrajnym przykładem są testy jądrowe.

Zdaniem badaczy, eksplozja w Bejrucie, wstrząsnęła jonosferą bardziej niż wybuch wulkanu Asama w Japonii w roku 2004. Zespół naukowców, w skład którego wchodzili badacze z Narodowego Instytutu Technologii Rourkela w Indiach, obliczył zmiany całkowitej zawartości elektronów w ziemskiej jonosferze. Jak twierdzi Kosuke Heki, naukowiec z Uniwersytetu Hokkaido i współautor publikacji:

„Odkryliśmy, że podmuch wywołał falę, która przemieszczała się w jonosferze w kierunku południowym z prędkością około 0,8 kilometra na sekundę.”

Naukowcy obliczyli zmiany zawartości elektronów w jonosferze, analizując różnice w opóźnieniach, jakich doświadczają sygnały mikrofalowe przesyłane przez satelity GPS do ich stacji naziemnych. Zmiany zawartości elektronów wpływają na te sygnały, gdy przechodzą one przez jonosferę i muszą być regularnie brane pod uwagę w celu dokładnego pomiaru pozycji GPS.

Eksplozja była spowodowana słabo zmagazynowaną saletrą amonową (używaną głównie jako nawóz i składnik materiałów wybuchowych), która została porzucona w magazynie w 2014 roku. W magazynie, w którym znajdowały się również fajerwerki, wybuchł pożar. Te eksplodowały jako pierwsze z siłą równoważną około 2 tonom trotylu. Około pół minuty później całe złoże eksplodowało z siłą równoważną 1,1 kilotonowi trotylu, podobnie jak w przypadku bomby atomowej o niskiej wydajności.

Eksplozję w Bejrucie słychać było na Cyprze w odległości ponad 240 kilometrów. Została ona zarejestrowana przez United States Geological Survey jako zdarzenie sejsmiczne o wielkości 3,3 i pozostawiła krater widoczny z orbity o średnicy 140 metrów. To druzgocące wydarzenie zabiło 210 osób, zraniło 7500 innych i pozostawiło bez dachu nad głową 300 000 osób.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: M@tis
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki M@tisa, możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Saletra amonowa czyli azotan

Saletra amonowa czyli azotan amonu jest substancją wybuchową z tym , że trudno detonującą - potrzebuje silnego zapalnika np.odrobiny dynamitu a do celów kruszenia skał w kopalniach i kamieniołomach właśnie ją się wykorzystuje bo 1 - jest b.bezpieczna a 2 - niezwykle tania . Z tym , że aby ułatwić detonację miesza się ją z ... odrobiną oleju napędowego lub siarką albo węglem drzewnym a w ostateczności z pyłem drzewnym . A w tym przypadku zapalnikiem był trotyl (TNT) więc i szczególnej "zachęty" do detonacji nie potrzebowała. Ale oczywiście Rumcajsie gdybyś nabił nią swój garłacz to nawet do chrabiego z Żacholeckiego lasu byś nie wystrzelił ... bo iskierki z zamka skałkowego nie wystarczą !

Portret użytkownika Quark

No dobra , to skoro oni już

No dobra , to skoro oni już to wiedzą , to teraz niech spróbują odpowiedzieć na pytanie . Jak bardzo zakłucona została ziemska jonosfera i wszystkie inne warstwy naszej atmosfery przez te kilka tysięcy wybuchów jądrowych i wodorowych , którymi tak bardzo się zachwycali przez lata ?? I pytanie drugie jaki destrukcyjny wpływ one wywarły na cały ziemski ekosystem !? Bo kto wie , może dzisiaj nie byłoby tych wszystkich zmian klimatycznych gdyby nie te ich "próby" !

Portret użytkownika Pilot

Instaurare omnia in Christo +

Instaurare omnia in Christo +++

 

 

Moj Jezus z martwych wstal i mi przez to szanse na wieczne zbawienie dal a i nawet pädalom i pädofilom jezeli sie opamietaja i przestana w koncu wkladac siusiaka w dupe doroslym i dzieciom nieraz i swoim i mojego Jezusa o wybaczenie poprosza +++

.

Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

Portret użytkownika Quark

A poza tym wszyscy zdrowi ?

A poza tym wszyscy zdrowi ? Nikt Ci nie broni wierzyć w co tam chcesz i modlić się do woli ile razy dziennie ci się spodoba , tylko po jakie licho wciąż nas tutaj agitujesz swoimi fantazjami ? Przepisujesz tutaj jakieś farmazony nie wiadomo skąd na trzy strony strony i więcej i myślisz , że ktoś to czyta ??? Coś Ci podpowiem to nie jest forum religijne ! A narzucanie swojego światopoglądu poprzez codzienne nim nękanie jest formą agresji .

Skomentuj