Superksiężyc utworzył w Kanale Sueskim nienormalną falę pływową, co uwolniło kontenerowiec Ever Given

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Kulisy odblokowania żeglugi w Kanale Sueskim okazały się bardzo zaskakujące. Okazuje się, że w operacji pomógł tzw. Superksiężyc. To właśnie fakt dużego zbliżenia naszego ziemskiego satelity napędzał falę pływową o wysokości 46 cm powyżej normy, co ułatwiło ponowne poruszenie kontenerowca Ever Given, który skutecznie zablokował Kanał Sueski.

W ciągu roku występuje 12-13 pełni Księżyca, ale tylko 6-8 z nich jest w stanie wywołać falę pływową tak wysoką, jak niedzielny superksiężyc, który był pierwszym w tym roku. Często takie pływy są o około 30 cm wyższe niż zwykle w ciągu roku, kiedy Księżyc jest dalej od Ziemi. Nie można wykluczać, że te wysokie fale pływowe były częścią strategii uwolnienia z mielizny tak masywnego statku.

W sobotę Biuro Kanału Sueskiego poinformowało, że przypływ, który się rozpoczął, pomógł zepchnąć kontenerowiec i zwiększa szanse na powrót do normalnych operacji tego kluczowego toru wodnego.

 

W poniedziałek kontenerowiec Ever Given o wyporności 220 tys. ton i długości 400 metrów, należący do japońskiej firmy Shohei Kisen, który 23 marca zablokował jednotorową południową część Kanału Sueskiego z powodu silnych wiatrów i burz piaskowych, został usunięty z mielizny. Statek blokujący kanał kanału stał się przyczyną całkowitego zablokowania żeglugi. W rezultacie około 400 statków było ustawionych w kolejce do przejścia.

 

Przez te wszystkie dni próbowano osadzić statek na mieliźnie. Początkowo próbowali go po prostu odciągnąć za pomocą holowników, których liczba w tych dniach wzrosła z pięciu do 17, a następnie w rejonie dziobu prowadzono prace z wykorzystaniem koparek poszerzających nabrzeże.

Rozładowanie wielkich korków po obu zakończeniach kanału potrwa jeszcze wiele tygodni a skutki tej dziwnej blokady z pewnością odczujemy na skutek nieuchronnego czasowego ograniczenia dostaw towarów transportowanych z Azji.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Jak ten statek zblokował

Jak ten statek zblokował kanał klinując się w nim na poprzek to jaki byłby w tym sens , żeby go "osadzić na mieliźnie" ? Zawsze mi się wydawało , że zator udrażnia się usuwając przeszkodę a nie ją zaklinowując jeszcze bardziej ... 

Portret użytkownika Zakaz skrętu w lewo

Czyli, że co? Inżynierowie

Czyli, że co? Inżynierowie plandemii i nowej normalności nie przewidzieli / nie spodziewali się, że po udanej operacji zablokowania kanału "kanadyjskie" plany przerwania łańcucha dostaw pokrzyżuje im księżyc? Smile Czy to właśnie księżyc i sama natura uratowała nas przed głodem? Jeżeli tak to... po prostu brak mi słów i się najzwyczajniej w świecie cieszę Smile do czasu oczywiście Język

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Pilot

Instaurare omnia in Christo +

Instaurare omnia in Christo +++

 

Rozumiem ze ten "sensacyjny tekst" pochodzi zapewne z jewtubowych cyklicznych wizji mistycznych bl. Jackowskiego Krzysztofa - jasnomaga z Czluchowa. W Wielki Tydzien nawet polskiemu glupokatolowi wypadaloby zachowac niekoniecznie post ale przynajmniej jakas duchowa wstrzemiezliwosc i dystans, prawda li ?

.

Быдлошевский Л.З. - wielojezyczny prawoslawny publicysta bialoruski

Portret użytkownika baca

kurde po tym jak postawili na

kurde po tym jak postawili na cześć faraona evergreena wielką piramidę z kontenerów i sprowadzili zawodowca żeby profesjonalnie nabrał płukanego piasku, myślałem że egipcjanie są poważni i na serio bedą jeszcze w tym tygodniu te piramidę tynkować - jak tylko majster skończy nabierać piasek i ukręci wreszcie zaprawę...
chyba się z majstrem od koparki nie dogadali skoro wszystko poszło nie tak...

 

Portret użytkownika zajac legionista

@Быдлошевский Л.З.,

@Быдлошевский Л.З.,

czasami cos wartosciowego napiszesz, ale to jest 3%, jestes meczacy, nie lubimy cie i nie chcemy cie tutaj, odbierasz innym przyjemnosc czytania madrych i wnoszacych bardzo duzo do artykolow postow, nie bede cie wyzywal ani obrazal poniewaz ulomny jestes na pewnie kilka sposobow, zyj i daj zyc innym w pokoju, nam wystarczy tego syfu co sie rozpetal na swiecie, a tu jeszcze tacy jak ty.

Strony

Skomentuj