Czy Elon Musk wszczepi nam do mózgów nową religię i ogłosi się… bogiem?

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Stworzenie interfejsów łączących ludzkie mózgi z innymi mózgami, superkomputerami, Internetem i chmurami obliczeniowymi, może mieć zupełnie nieoczekiwane konsekwencje dla światowych religii i naszego podejścia do kwestii wiary.

Technologia opracowywana przez firmę Neuralink, pozwoli oczywiście na bezpośredni dostęp do wszystkich informacji zawartych na wszystkich nośnikach danych, całkowicie przekształci system szkolnictwa, a być może spowoduje nawet jego koniec.

Jaki będzie bowiem sens wtłaczania wiedzy, która będzie dla każdego natychmiast do dyspozycji? Przecież wszyscy wiemy, że szkoły nie uczą kreatywności i praktycznych umiejętności, a są trwającą kilkanaście lat „pamięciówką”, po zakończeniu której 99% „wykutej” wiedzy i tak znika z naszych mózgów.

Jeżeli interfejsy staną się tak powszechne, jak smartfony, to rewolucja dokona się również na rynku pracy, bo nagle każdy stanie się na tym rynku konkurencyjny i nie będzie już faworytów w procesach HR.

Jeżeli rządom wszystkich krajów zależy na jak najbardziej owocnym kształceniu na potrzeby innowacyjnej gospodarki, jasnym powinno być ustanowienie takiego prawa, które nakazuje wszystkim przesyłanie swoich umiejętności wszystkim chętnym na ich posiadanie. Jeżeli więc ktoś chce znać kung fu, to prawo powinno wymagać od każdego znawcy kung fu, udostępnienie wiedzy o tej sztuce walki. To samo dotyczy innych umiejętności, od budowy rakiet, przez konstrukcję elektrowni, po programowanie. Każdy będzie więc uczył się w tempie Neo z kultowego „Matrixa”.

Jednak jest też inny aspekt sprawy - religia.

Jak wiemy, wielu ludzi modli się, gdy jest im w życiu źle, w myśl klasycznego powiedzenia „jak trwoga to do Boga”.  Osobom, którym się dobrze wiedzie w życiu, raczej nie jest tak prędko do odwiedzania kościołów. Czy zatem wyrównanie statusów miliardów ludzi, spowoduje radykalne zmniejszenie motywacji do wiary i modlitwy?

To jednak nie wszystko. Jeżeli wszyscy ludzie na świecie będą korzystali z interfejsów mózg-chmura, to powstanie jedna globalna Świadomość, na wzór cywilizacji Borg ze „Star Treka”.

Jeżeli nagle każdy otrzyma dostęp do wszystkich możliwych na ten moment poglądów na temat rzeczywistości, to z czasem ten jeden „planetarny Umysł”, stworzy dla siebie zupełnie nowe paradygmaty myślowe i być może nową religię.

Ten „globalny Mózg” stanie się w istotnym sensie nową formą „Boga”.

Jeżeli jednak na czele tej technologii będzie stał Elon Musk, to może podjąć decyzję, aby zaprogramować ludzi z interfejsem w taki sposób, by zaczęli samego Muska postrzegać jako Boga. Brzmi to na ten moment trochę niedorzecznie, ale wcale nie jest wykluczone, że po cichu krążą Muskowi i ludziom jego pokroju tego typu pomysły i ambicje.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: Marcin Kozera
Portret użytkownika Marcin Kozera

Komentarze

Portret użytkownika Quark

Żaden tam "Łelon" nic nam do

Żaden tam "Łelon" nic nam do mózgów nie wszczepi . Kto to wymyśla ? Gdyby nawet komuś udało się zbudować jakiś elektroniczny implant zdolny do komunikacji z mózgiem to mówienie o "panowaniu na światem" za jego pomocą jest równie wielkim nadużyciem jak nazywanie lampowego kalkulatora o wielkości kredensu "mózgiem elektronowym". Póki co "raczkuje" dopiero technologia umożliwiająca protezowanie widzenia po utracie oka a efekt jaki udaje się tak uzyskać jest jeszcze daleki od oczekiwań. Zaś co do teoretycznej możliwości "uczenia się" jak we filmie , to nic z tego bo mózg to nie pamięć komputera w której umieszcza się dane liczbowe ale sieć neuronalna , która aby nabyć nową umiejętność musi wytworzyć fizyczne i namacalne połączenia neuronalne , czyli prosto mówiąc powpinać kabelki w nowe dziurki . Co przypomina programowanie komputera za pomocą lutownicy i zworek ! A zatem "matriksową" rzeczywistość wirtualnego uczenia się pozostawmy w sferze fantazji nie do zrealizowania. Co zaś do kwestii religii to ta "potrzebna" jest wyłącznie umysłom ubogim w wiedzę , gdyż jedynie w ten sposób potrafią tłumaczyć sobie fakty i zjawiska , których charakteru nie rozumieją . To stąd brały się mity , zabobony i opowieści o "bogach" zstępujacych z "nieba" na ognistych rydwanach . Trzeba jednakowoż pamietać o tym , że rozwój technologiczno cywilizacyjny nie jest tożsamy z rozwojem psychologicznym i pod tym względem znaczna część ludzkości mimo iż posiada dostęp do zaawansowanej techniki , mentalnie niczym nie różni się od średniowiecznej ciemnoty ! To dlatego wystarczy wyłączyć prąd i "zgasić światło" , żeby w ruch poszły maczugi w nowej walce o ogień . I tu ciekawostka - bo wygląda na to , że ci którymi biali (i reszta) pogardzają bo w naszym rozeznaniu nie mają nic , to jednak w kwestii świadomości są na DUŻO wyższym poziomie .. a mam tu na myśli ludy "pierwotne" - aborygenów , buszmenów i indian.

Portret użytkownika Pieant

<h2 style="text-align: center

Elon Musk wszczepi nam do mózgów nową religię i ogłosi się… bogiem

Przecież gimbaza wraz z informatykami już dawno uważa go za wizjonera i człowieka sukcesu i ch^&*nie wiadomo kogo cieszą się z starlinkow i 5g także dla mnie wygladają tak samo jak w kolejce po darmowe maseczki ,nie raz piszą jakim jest wielkim wizjonerem wynalazcą wynajdując :PAYPALL: czy "Tesle" która lata już w kosmosie a nigdy jej nie widziałem Paypall to nic innego jak pośrednik banku światowego bo w którym banku na świecie nie można płacić przez internet

DrakoTR
jak masz pisać posty w stylu [email protected] to odpuść

ps. a chciałem w następnym poście CIę przeprosić ale szybko sam się wyjaśniłeś chyba z konta barona często takie teksty leciały %%?

Portret użytkownika Mojeimię44

Oni już to wszystko mają

Oni już to wszystko mają przygotowane pod względem technologicznym teraz jest tylko kwestia jak to wprowadzić więc informują nas stopniowo. Ten film powstał 10 lat temu. Jest to film illuminati i wszystko wam przedstawia. Pomyślcie. Sztuczne mięso, mózg podłączony do komputera, wirus, nauka zdalna w domu etc. 

https://youtu.be/dyAbXq7FFoI

Oni już w to się bawią a my na swoją kolej musimy zaczekać. Jak to się skończy? Tak jak w filmie. Skąd mogli wiedzieć 10 lat temu o internecie rzeczy? No skąd. Jest nawet pająk symbolizujący wirusa, zarazę. Ma krzyżyk na odwłoku. Przeanalizujcie dokładnie. I Pet go II to przy tym tylko bajka. Nawet w 13:48 pada słowo illuminacja. Sterowanie wszelkiej maści dronami daje zwycięstwo na polu walki. Warto znać ten filmik. Pędzimy według scenariusza tylko nie wiadomo kto go rozpisuje? Tego nikt nie wie bawet wielcy tego świata.

PILNE! Linkuj ciekawe artykuły znz u siebie na koncie społecznościowym. Zwiększaj zasięg. 

Portret użytkownika Groot

Już została wszczepiona.

Już została wszczepiona. Pierwszą było globalne ocipienie, ale niezbyt się przyjęło i miało tylko kilka procent wyznawców. Obecna religia covidizm o wiele lepiej się przyjęła i ma jakieś 90% wyznawców wśród mieszkańców Ziemi. Rozpoznać ich można po tym, że mają brudną, przepoconą i porośniętą grzybami szmatę na ryjach, która ma ich "chronić" przed mitycznym wirusem powodującym katar.
ROFL ROFL ROFL

Nieposłuszeństwo jest prawdziwą podstawą wolności, posłuszni muszą być niewolnicy” – George Orwell.

Strony

Skomentuj