Japończycy wywiercą najgłębszy odwiert podwodny świata

Kategorie: 

Statek badawczy Chikyu ( po japońsku Ziemia) został wykorzystany przez zespół naukowców, którzy zdołali dokonać rekordowego odwiertu w dnie morskim. Japońscy naukowcy wiercą w miejscu gdzie znajduje się uskok Nankai, który bezpośrednio zagraża Tokio.

 

Geofizycy poprzez odwierty próbują zrozumieć kompozycję skał oraz ich skład w głąb ziemi. W zeszłym roku dokonano rekordowego odwiertu na głębokość 3058 metrów. To tylko czterokrotnie mniej niż Rów Mariański.

 

Naukowcy mają nadzieje zrozumieć naturę trzęsień ziemi na uskoku Nankai. To ma w rezultacie pomóc w ich przewidywaniu. Badacze zamierzają kontynuować odwierty i do grudnia tego roku chcą osiągnąć głębokość 5200 metrów.

 

Najgłębszy dotychczas odwiert wykonali Rosjanie. Było to na Półwyspie Kolskim w okolicy miasta Zapolarnyj. Wiercono od 1970 roku do 1989 roku. Osiągnięto wtedy głębokość 12 262 metrów. Od tego czasu nikomu nie udało się dowiercić głębiej. Skorupa ziemska w okolicach dna morskiego może mieć mniejszą grubość dlatego jej penetracja daje dodatkowe cenne informacje.

 

 

Źródło: www.rosbalt.ru

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika simon

ten odgłosy to rzeczywiście

ten odgłosy to rzeczywiście jest wał, nawet ci z odwiertów to przyznali widziałem pare dokumentów o tym fajna sprawa. jakby w kazdym kraju robiono na własna reke odwierty to wsadzali by moby w róznych punktach na mapie kraju potem by nasłuchiwali fali w ziemi i wiadomo co gdzie jest w glebie i jakie złorza. jakby wiedziano gdzie są jakie złorza to wojna by była tylko tam gdzie są najdroższe pierwiastki. a w afryce najwięcej

Portret użytkownika ME

KUPA! Tak namieszales Drogi

KUPA! Tak namieszales Drogi Autorze, ze na pierwszy rzut oka niemal nie mozna tego ogarnac Wink JAKI ODWIERT W KONCU JEST REKORDOWY?? NAJPIERW NAPISALES, ZE JAPONCZYCY ZE STATKU BADAWCZEGO "CHIKYU" DOKONALI REKORDOWEGO ODWIERTU, NATOMIAST W ZESZLYM ROKU TAKZE ZOSTAL DOKONANY REKORD O GLEBOKOSCI 3058 METROW... W PRZYSZLYM ROKU NASTAPI REKORD, KTORY MA WYNOSIC 5200 METROW. PUENTA JEDNAK OKAZAL SIE REKORD ROSJAN, KTOREGO JAK DOTAD NIKT NIE PRZEBIL A WYNOSI ON 12262 METROW. :d:d ??

Strony

Skomentuj

Filtered HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img><h5>
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
  • Emotki będą zastępowane odpowiednimi ikonami.
  • Możesz cytować inne posty osadzając je w tagach [quote]

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To pytanie sprawdza czy jesteś człowiekiem, aby zabezpieczyć witrynę przed spamem