Nowa epidemia Eboli sugeruje, że wirus może ukrywać się w ludzkim ciele przez lata

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Władze Gwinei ogłosiły, że próbują poradzić sobie z wybuchem wirusa Ebola w wiejskim regionie na południu kraju. W tej chwili potwierdzono 14 przypadków infekcji, kolejne 4 są podejrzane. WHO podejmuje szereg środków ochronnych, a także próbuje powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa.

Domniemane źródło infekcji to 51-letnia pielęgniarka, która zmarła pod koniec stycznia. Trafiła do szpitala i tradycyjnych uzdrowicieli z gorączką, wymiotami, osłabieniem i biegunką. Początkowo zdiagnozowano u niej dur brzuszny, następnie zmieniono diagnozę na malarię, ale dziś stało się jasne, że chorobę wywołuje śmiertelny zairyjski szczep Ebolawirusa.

 

Od końca 2013 do 2016 roku patogen wywołał epidemię w Gwinei, Liberii i Sierra Leone, a około 40% z 28 610 zakażonych zmarło. Mniejsze ogniska odnotowano w Demokratycznej Republice Konga. Jednak naukowcy sugerują, że obecna epidemia w Gwinei nie jest związana z poprzednimi. Okazuje się, że wirus może „żyć” w organizmie żywiciela przez 5 lat lub dłużej.

 

Analiza genomowa próbek wirusów pobranych od 4 pacjentów wykazała, że należą one do wysoce zakaźnego szczepu zachodnioafrykańskiego, co potwierdziła druga analiza trzech próbek, w której porównano geny niedawno odkrytych wirusów z genami 1063 wirusów z zachodnioafrykańskiej Eboli (ognisko w latach 2013-2016). Uzyskane wyniki wyglądają szokująco, sugerując, że wirus mógł żyć w organizmie żywiciela przez kilka lat dłużej, niż uważa się to za możliwe do tej pory.

 

Ogólnie rzecz biorąc, po około tygodniu szczepu zairyjskiego Ebolawiruas ujawnia pierwsze objawy, po czym wydzieliny zakażonego organizmu zaczynają dalej rozprzestrzeniać patogen. Średnio okres zakaźny trwa od 5 do 15 dni, ale są oznaki, że wirus może przebywać w organizmie jeszcze dłużej.

 

Jego RNA znajduje się w moczu w ciągu miesiąca, w pocie przez 40 dni, a w nasieniu przez miesiąc, rok lub nawet dłużej. Ale nawet tych liczb nie da się porównać z szokującymi pięcioma latami, podczas których wirus mógł „usnąć” w człowieku. Jak dotąd naukowcy zakładają, że jest mało prawdopodobne, aby wirus „przeskoczył” ze zwierząt na ludzi i nie wykluczają, że może „przenosić się” z człowieka na człowieka w ciągu tych 5 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika alien972

wirus idealny

wirus idealny

okres inkubacji i zarazania 5 lat
5 lat na rozprzestrzenianie sie po calym swiecie po czym śmiertelność na poziomie 40%

w przypadku COVID ludzie mowili co to za pandemia
pandemia to jak trupy na ulicach leza

no to teraz beda mieli okazje zeby byc zadowolonym

jesli juz dojdzie do sytuacji zobaczymy czy modlitwy pomogą czy moze jednak ratunkiem bedzie nauka i wiedza

Skomentuj