Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej odkryto mikroby nieznane nauce

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Menażeria bakterii i grzybów żyjących wśród nas stale rośnie i nie jest to wyjątkiem w warunkach niskiej grawitacji, takich jak Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Indii, współpracujący z NASA, odkryli cztery szczepy bakterii, które żyją w różnych miejscach ISS, z których trzy do tej pory były całkowicie nieznane nauce.

 

 

Trzy z czterech szczepów zostały wyizolowane w 2015 i 2016 roku. Jeden został znaleziony na górnym panelu stacji badawczych ISS, drugi w kopule, a trzeci na powierzchni stołu w jadalni. Czwarty został znaleziony w starym filtrze HEPA zwróconym na Ziemię w 2011 roku.

 

Wszystkie cztery szczepy należą do rodziny bakterii występujących w glebie i słodkiej wodzie. Biorą udział w wiązaniu azotu, wzroście roślin i mogą pomóc w powstrzymaniu patogenów roślin. Zasadniczo dobre bakterie, których musisz mieć w pobliżu, jeśli coś uprawiasz.

 

Można się zastanawiać, jak te bakterie glebowe dotarły aż do ISS, ale astronauci mieszkający na stacji kosmicznej od lat hodują niewielkie ilości pożywienia, więc nie jest zaskoczeniem, że znaleziono na pokładzie mikroby roślinne.

 

Jeden ze szczepów (odkrycie filtra HEPA) został zidentyfikowany jako dobrze znany gatunek zwany Methylorubrum rhodesianum. Pozostałe trzy zsekwencjonowano i stwierdzono, że wszystkie należą do tego samego, wcześniej niezidentyfikowanego gatunku, a szczepy nazwano IF7SW-B2T, IIF1SW-B5 i IIF4SW-B5.

 

Zespół kierowany przez genetyka z University of Southern California, Swati Bijlani, zaproponował nazwanie nowego gatunku Methylobacterium ajmalii na cześć Ajmala Khana, znanego indyjskiego naukowca zajmującego się bioróżnorodnością. To nowe znalezisko jest również blisko spokrewnione z już znanym gatunkiem M.indicum.

 

„Uprawa roślin w ekstremalnych miejscach, gdzie zasoby są minimalne, wymaga izolacji nowych mikroorganizmów, które pomagają stymulować wzrost roślin w stresujących warunkach” - wyjaśniają w oświadczeniu prasowym dwaj członkowie zespołu, Kasturi Venkateswaran i Nitin Kumar Singh z Jet Propulsion Laboratory NASA.

 

Biorąc pod uwagę, że wiemy już, że te drobnoustroje mogą przetrwać w trudnych warunkach ISS, zespół przeprowadził analizę genetyczną czterech szczepów, aby znaleźć geny, które można wykorzystać do pobudzenia wzrostu roślin.

 

„Kompletny zestaw sekwencji genomowych tych trzech szczepów ISS przedstawiony tutaj pozwoli na porównawczą charakterystykę genomową izolatów ISS z ich ziemskimi odpowiednikami w przyszłych badaniach” - napisał zespół o swoich badaniach.

 

„Pozwoli to dalej zidentyfikować uwarunkowania genetyczne, które mogą być potencjalnie odpowiedzialne za wzrost roślin w warunkach mikrograwitacji i przyczynić się do rozwoju samowystarczalnych upraw do długoterminowych podróży kosmicznych w przyszłości”.

 

Naukowcy odkryli, że jeden ze szczepów ISS - IF7SW-B2T posiada obiecujące geny zaangażowane we wzrost roślin, w tym gen enzymu niezbędnego dla cytokininy, który promuje podział komórek w korzeniach i pędach.

 

Do wykonania jest znacznie więcej badań. Naukowcy przyznają, że ledwo dotknęli różnorodności drobnoustrojów na stacji kosmicznej. ISS zebrała już około 1 tys. próbek, ale nadal czekają na powrót na Ziemię.

 

Wyobraźmy sobie ekscytujące mikroby kosmiczne, których jeszcze nie odkryto!

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika baca

no tak już bywa tam gdzie

no tak już bywa tam gdzie starsi panowie nawzajem się onanizują a potem zamiast łapki pozmywać wycierają je w blat...
z drugiej strony nigdy nie widziałem stołu w jadalni na stacji kosmicznej - chciałbym go talinn zobaczyć skoro już o nim piszesz zamiast męczyć nas obrazkami rysunkowych biedronek pod jakąś lupą - też rysunkową zresztą...

 

Portret użytkownika MlotoWiertara

ISS nie jest w kosmosie tylko

ISS nie jest w kosmosie tylko na orbicie okoloziemskiej. Po drugie w kosmosie nie ma bakterii bo jest proznia. Moga byc tylko na obiektach kosmicznych i cialach niebieskich typu planety , komety itp , ktore sa nosnikami transportu bakterii.

Po dziesiate bakterie zyja krotko , zatem cala ISS mikrobiologia to nielogiczny belkot.

Portret użytkownika moon fake

Tak uczenie gadasz ale zauważ

Tak uczenie gadasz ale zauważ że to czym się posługujesz , jest przekłamane. Cała fizyka jest wywrócona na lewo jak skóra ze zdechłego kota w ciemnym pokoju. Próżnia nigdzie nie istnieje. Natura nie znosi próżni. W kosmosie jest do oporu różnych cząsteczek, bardziej jednak subatomowych tylko głupi nałókofcy nie myślą i badają przestrzeń urządzeniami elektrycznymi choć cząsteczki są SUBelektryczne... 

Portret użytkownika Quark

Dla wszelkiego rodzaju

Dla wszelkiego rodzaju bakterii , klimat panujący we wnętrzu stacji orbitalnej to nie są żadne tam "trudne warunki" do życia. Z prostej przyczyny , bo mikroby nie mają żadnych wrażliwych organów narażonych na uszkodzenie w warunkach zmniejszonej grawitacji (a raczej kompensowanej siłą odśrodkową orbitującej stacji) ani ze względu na narażenie napromieniowaniem kosmicznym . A biorąc pod uwagę ich prostotę ciała i związaną z tym niesłychaną wręcz zdolność adaptacyjną do nowych warunków , to wogóle nie ma o czym mówić.. szczególnie w odniesieniu do bakterii żyjących na dnie oceanicznym w pobliżu "kominów termalnych"  w bardzo gorącej i kwaśnej wodzie , bez światła i poddane (z naszego punktu widzenia) ogromnemu ciśnieniu.

Skomentuj