Trwa ekstremalna aktywność wulkanu Etna

Kategorie: 

Źródło: @etnawalk (Twitter)

W ciągu zaledwie 30 dni, doszło do 13 erupcji włoskiego wulkanu Etna. Nowa aktywność, rozpoczęła się późnym wieczorem 14 marca 2021 roku i trwała aż do 15 marca.

 

Do aktywności typu stromboliańskiego, doszło jeszcze w niedzielę. Po raz kolejny w ostatnim czasie, zaobserwowano tam fontany lawy o wysokości kilkuset metrów. Ruch lotniczy w bezpośredniej okolicy wulkanu, został zupełnie wstrzymany.

 

Etna jest drugim najbardziej aktywnym wulkanem na świecie. Każdego roku produkuje milion ton lawy, 7 milionów ton dwutlenku węgla i dwutlenku siarki. Stanowi to spory problem dla lokalnego ruchu lotniczego, który często jest zawieszany z powodu emisji wulkanicznych. Mieszkańcy żyją też w permanentnej obawie, że żywioł może któregoś dnia pozbawić ich życia.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego oraz wielki fascynat nauki. Jego teksty dotyczą przełomowych ustaleń ze świata nauki oraz nowinek z otaczającej nas rzeczywistości. W przerwach pełni funkcję głównego edytora i lektora kanałów na serwisie Youtube: 

zmianynaziemi.pl/ innemedium.pl/ tylkomedycyna.pl/tylkonauka.pl oraz tylkogramy.pl.

Projekty spod ręki [email protected], możecie obserwować na jego mediach społecznościowych.

Facebook: https://www.facebook.com/M4tis

Twitter: https://twitter.com/matisalke


Komentarze

Skomentuj