Northrop Grumman zbuduje autonomiczny system wyrzutni rakiet z powierzchni Marsa

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

NASA podpisała kontrakt z korporacją wojskowo - przemysłową Northrop Grumman na opracowanie pierwszego systemu napędowego do wystrzeliwania małych rakiet Mars Ascent Vehicle (MAV) na orbitę w ramach misji Mars Sample Return. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, autonomiczny system będzie gotowy za czternaście miesięcy.

 

Choć łazik Perseverance jeszcze nie zaczął podróżować po powierzchni Marsa (trzeba poczekać na naładowanie akumulatorów i przeprowadzić audyt wszystkich systemów), agencje kosmiczne NASA i ESA już pracują nad kolejnym etapem działań na Marsie. Chodzi o Misję Sample Return, w wyniku której próbki gleby z Czerwonej Planety dotrą na Ziemię po raz pierwszy.

 

Łazik zacznie wykonywać swoje zadania naukowe, kiedy zakończy sprawdzanie wszystkich systemów, tj. zacznie zbierać i pakować próbki gleby oraz kamieni do rurek ochronnych. W ciągu następnych kilku lat lądownik pobierania próbek opuści się na powierzchnię i połączy się z łazikiem pobierania próbek, który będzie podróżował za urobkiem. Urządzenie pobierze pojemniki i załaduje je na rakietę MAV. Rakieta wejdzie następnie na orbitę, skąd inny statek kosmiczny odbierze ładunek i ostatecznie dostarczy go na Ziemię.

 

Kluczem do sukcesu misji musi być pierwszy system napędowy zbudowany do wystrzeliwania rakiet z Marsa. Pomimo tego, że rozrzedzona atmosfera Marsa i zmniejszona grawitacja pozwolą na zmniejszenie rozmiarów rakiety dwustopniowej w porównaniu do jej ziemskich odpowiedników, cały proces startu będzie musiał odbywać się autonomicznie.

 

System zostanie opracowany przez amerykański koncern Northrop Grumman, który podpisał z NASA kontrakt na kwotę od 60,2 mln do 84,5 mln dolarów. Projekt rozpocznie się natychmiast, a początkowy harmonogram to czternaście miesięcy i są dwie możliwości przedłużenia ostatecznego terminu przedsięwzięcia.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika test

A to wszystko w imie obrony

A to wszystko w imie obrony LUDZKOSCI przed problemami pustki kosmicznej, z zewnatrz, bo nie z wewnatrz. Na Ziemi mamy sie wszyscy cool. Byl sobie kiedys taki pakt o nie rozprzestrzenianiu militarnego skrwsnstwa w przestrzeni kosmicznej (chyba za kowboja Reagana sie zaczelo). No i byl, i wyglada, ze chyba sie skonczyl.

Portret użytkownika Kwazar

Z tym Marsem, to jeszcze

Z tym Marsem, to jeszcze niczego pożytecznego nie wymyśłono ale lecimy. To nic, że na drodze mamy torby pełne mega bajek. Nawet rakiety już tam są. Ręce opadają z bezsilności z zapytaniem Co jeszcze wymyśli "ludzka gadzina" ?! 

Portret użytkownika Quark

To prawda , ale nawet gdyby

To prawda , ale nawet gdyby naładowany akumulator ważył więcej choćby o 1kg od nienaładowanego to jakie ma to znaczenie przy masie łazika wynoszącej prawie TONĘ ! .... z czego oni go zrobili z żeliwa ?

Skomentuj