Kategorie:
Choć władza robi bardzo wiele, żeby zmusić obywateli do bezwzględnego posłuszeństwa, a biznes chce, byśmy za wszystko musieli płacić, to jednak są jeszcze na świecie inicjatywy, które dają nadzieję na to, że można być wolnym od reguł, które zostały nam podyktowane.
Jednym z takich projektów jest Open Source Ecology. To internetowa sieć skupiająca farmerów i inżynierów, pracujących wspólnie nad „Zestawem Konstrukcyjnym Globalnej Wioski” .
Inicjatywa działa od 2003 roku, a jej twórcą jest pochodzący z Polski amerykański fizyk z doktoratem z fuzji - Marcin Jakubowski.
Chodzi w niej o to, aby w duchu idei Open Source, tworzyć narzędzia rolnicze dla małych, samowystarczalnych gospodarstw domowych.
Open Source Ecology rozwija maszyny przemysłowe, które można wyprodukować za ułamek kosztów komercyjnych. Projekty tychże maszyn są udostępniane za darmo na stronie inicjatywy. Motywacją dla jej twórców jest stworzenie wydajnej gospodarki, zwiększającej innowacyjność dzięki otwartej współpracy.
Główny cel tego ruchu, to zbudowanie 50 maszyn przemysłowych od podstaw, które składają się na „zestaw początkującej cywilizacji”. W skład zestawu wchodzą:
mikrodom, mikrokombajn, silnik elektryczny/generator, turbina wiatrowa 50 kW, wiertnica, spawarka, wirnik uniwersalny, zasilacz uniwersalny, ciężarówka, wymiennik ciepła, nowoczesny silnik parowy, szpadel, liniowy koncentrator słoneczny, siewnik uniwersalny, tartak wielowymiarowy, pręt i młyn druciany, prasa, przecinarka plazmowa, peletyzator, baterie niklowo-żelazne, precyzyjna maszyna wielofunkcyjna CNC, walcownia metali, robot przemysłowy, piec indukcyjny, silnik hydrauliczny, zgrabiarka, przecinak do siana, palnik gazowy, mleczarnia, CNC młyn obwodowy, rębak/młyn młotkowy, mikser cementu, samochód, buldożer, wytłaczarka bioplastyczna, belownica, piec piekarniczy, skaner 3D, ekstraktor aluminium z gliny, mikrotraktor, kostka zasilająca, wycinarka laserowa, drukarka 3D, koparka łańcuchowa, stół do palnika CNC/routera, koparka, ślusarka, agregat uprawowy (rototiller)/zgniatacz gleby, prasa CEB i traktor.
Nie wszystkie schematy konstrukcyjne zostały już opracowane i udostępnione. W 2010 roku z obranych 50 maszyn i urządzeń udało się zbudować 8, w tym prasę do wypalania cegieł, mikrotraktor wózkowy z opcją modyfikacji do orki, koszenia lub cięcia; traktor wielozadaniowy LifeTrac (hybryda koparki z ciągnikiem rolniczym), prototyp wiertarki, kosiarkę i rozdrabniacz ziemi. W 2014 roku 12 z 50 maszyn zostało już zaprojektowanych i prototypowanych, a cztery z nich przeszły do etapu dokumentacji. W 2018 roku projekt osiągnął 33% ukończenia.
Open Source Ecology łączy fascynatów z całego świata. Na stronie organizacji dostępne są dokumentacje, projekty 3D, schematy, nagrania instruktażowe oraz szacowany budżet. Średni koszt wytworzenia maszyn własnymi rękoma jest około 8 razy niższy, niż w przypadku kupna jednego egzemplarza u producenta przemysłowego.
Gdyby ruch ten zyskał na globalnym znaczeniu, mógłby dokonać radykalnej metamorfozy światowego przemysłu, a ludzie zrozumieliby, że nie są skazani na łaskę lub niełaskę politycznych i biznesowych elit.
Marcin Jakubowski został wyróżniony tytułem Człowieka TED roku 2011. Pozostaje mieć nadzieję, że uda mu się zrealizować zamierzone cele z korzyścią dla całej ludzkości.
Ocena:
Opublikował:
Marcin Kozera
|
Komentarze
Skomentuj