NASA ujawniła pierwszy w historii film z lądowania na Marsie

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nowe wideo z należącego do NASA łazika Perseverance, przedstawia najważniejsze wydarzenia w ostatnich minutach jego wejścia, zejścia i lądowania na Czerwonej Planecie. NASA, uruchomiło wówczas kamerę a nawet i mikrofon, dzięki czemu mogli podzielić się tym co uwieczniono ze światem. Mamy tu więc doczynienia zarówno z pierwszym nagraniem z lądowania, jak i pierwszą rejestracją dźwięków Marsa, w historii ludzkości.

 

Od momentu wypuszczenia spadochronu, uruchomił się zestaw kamer, obejmującyc cały proces opadania. Nagranie z kamer, zaczyna się na wysokości 11 kilometrów nad powierzchnią planety, pokazuje naddźwiękowe rozmieszczenie najbardziej masywnego spadochronu, jaki kiedykolwiek wysłano do innego świata i kończy się lądowaniem łazika w kraterze Jezero. W poniedziałek ukazała się również pierwsza panorama miejsca lądowania łazika, wykonana przez dwie kamery nawigacyjne umieszczone na jego maszcie. Nagranie kończy się w momencie, gdy aluminiowe koła Perseverance stykają się z powierzchnią z prędkością 2,6 km na godzinę.

 

Specjaliści z NASA, są obecnie zajęci testowaniem podsystemów łazika, co powinno zająć miesiąc lub dwa. Jeśli nie odnotują oni żadnych problemów, łazik uwolni niewlelkiego marsjańskiego drona zwanego Ingenuity Mars, który wzbije się w marsjańskie powietrze. Dane pozyskane dotąd za pośrednictwem sondy Mars Reconnaissance Orbiter, wskazują na to, że zarówno wiropłat jak i jego stacja bazowa, działają zgodnie z oczekiwaniami NASA. Sukces Ingenuity, mógłby nadać nowy wymiar przyszłej eksploracji Czerwonej Planety. Zaawansowane robotyczne pojazdy latające, oferowałyby wyjątkowy punkt widzenia, którego nie zapewniają obecne orbitery lub łaziki i lądowniki.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: [email protected]
Portret użytkownika M@tis

Komentarze

Portret użytkownika MlotoWiertara

Niebo na Marsie jest czerwone

Niebo na Marsie jest czerwone sedes ,a tylko po zachodzie Slonca niebieskie.

Czerwien to skutek burz piaskowych obejmujacych cala powierzchnie globalna Marsa. Zatem albo wierzysz NASA w co pokazuja ,albo wierzysz im we fragment ktory ci pasuje??? W tym momencie to niebieskie niebo.

Moze napisz czego sie jeszcze spodziewasz zanim NASA ci to pokaze by potem nie bylo juz rozczarowania ,ze im wierzysz a mowisz ze klamali wczesniej.

Bo ja im nie wierze w nic poniewaz obraz nie jest krecony na planecie MARS.

 

Portret użytkownika Ted

Wszystko wygląda teraz

Wszystko wygląda teraz inaczej. Może wreszcie pokazali jak rzeczywiście jest na Marsie. Bo niedługo mają wylądować Chińczycy, i tak jak w przypadku lądowania na Księżycu, oni dopiero pokazali jak wygląda ten całkiem szary, jak popiół Księżyc made in NASA. Brązowy. Nie jest wykluczone, że na Marsie są już inne sondy NASA, tylko że nie pokazali dotychczas tych prawdziwych, przesłanych fotografii, ale tylko całkowicie zmanipulowane. Po prostu pełne zafałszowanie rzeczywistości. Uzasadnienie czasem nawet nie jest potrzebne, niektórzy zwyczajnie tak mają i czują się z tym wspaniale.

 

 

Trzeba zniszczyć ten świat a najdoskonalej będzie zniszczyć całą tą planetę.

Portret użytkownika MlotoWiertara

Chinczycy ani ich sprzet

Chinczycy ani ich sprzet nigdy nie byl na Ksiezycu. Dowodem sa zdjecia ktore nie przedstawiaja powierzchni Ksiezyca.

Ksiezyc wygladac powinien jak zasypany workami cementu gdzie kazdy slad bedzie w nim widoczny i zaraz zniknie!!!

Ziarenka beda go niwelowac. Wiec nie ma opcji by zostal slad po jakims bucie.

Sprobujcie zanurzyc but w ryzu... a zobaczycie efekt sypkosci ... i jak znika wasz slad..

 

Portret użytkownika MlotoWiertara

Na powierzchni Księżyca

Na powierzchni Księżyca przyciąganie grawitacyjne jest aż 6 razy mniejsze niż na powierzchni Ziemi

a to oznacza ,ze jest mniejsze tarcie . wiec czasteczki nie beda sie trzymac jak na Ziemi by tworzyly slad staly.

Tylko beda sie " odpychac" zatem zdjecie Chinczykow pokazujace piasek zamiast pylu ksiezycowego jest sciema...

a wryte juz slady w piasku ktory wyglada jak bloto to jest KPINA... na Ksiezycu nie ma blota... poniewaz nie wystepuje tam piasek polaczony z woda...

Portret użytkownika Future Defence Community

Wiecie co jest najdziwniejsze

Wiecie co jest najdziwniejsze w tej publikacji?
Dlaczego to nagranie nie było odrazu pokazane publice? Co stało na przeszkodzie? Dla mnie to oczywiste.
Bardzo kontrolują to co widzimy w jaki sposob to widzimy i kiedy, nie mogą popełnić błędów jak w misjach Apollo
i dlatego kilka dni po nagraniu tego filmiku na marsie został opublikowany.
Co dało im mnostwo czasu aby dokladnie przejrzec nagranie i ewentualnie zphotoshopowac niektore z dziwnych anomalii do ktorych ludzie mogliby sie przeczepić.

Patologia , paranoja , globalna kontrola ale huj tam idzmy sobie ogladnac film albo mecz 
Ehh szkoda gadac , stracilem wiare w ludzkosc juz totalnie.

Portret użytkownika emel

Future Defence wrote:

Future Defence wrote:
Dlaczego to nagranie nie było odrazu pokazane publice? Co stało na przeszkodzie?

Transfer danych z kamer zainstalowanych na pojeździe na Ziemię. Łazik ma trzy anteny: 

  • UHF mogąca komunikować się z orbiterami wokół Marsa. Transfer danych to 2 Mb/s do satelity. Transfer tych danych na Ziemię z orbitera pewnie wolniejszy,
  • antena kierunkowa w paśmie X (7 do 8 GHz): bezpośrednia komunikacja z Ziemią. Od 160 bitów na sekundę (gdy odbiorcą jest 34 metrowa antena na Ziemi) do ponad 800 bitów na sekundę, gdy sygnał jest odbierany przez 70 metrową antenę,
  • dookolna antena w paśmie X, głównie do odbioru wiadomości. Pewnie używana w sytuacjach awaryjnych gdy nie można użyć pozostałych dwóch anten.

To jest także powód, dlaczego tuż po lądowaniu dostępne były tylko marnej jakości zdjęcia. Priorytetem było przesyłanie danych telemetrycznych i diagnostyka urządzeń pokładowych, niż wysyłanie zdjęć w maksymalnej  jakości.

Poza tym jeszcze pozostaje kwiestia czasu potrzebnego na zmontowanie tego materiału w celu prezentacji w mediach.

Portret użytkownika Rafał Reperowski

2min nagrania wysyłali kilka

2min nagrania wysyłali kilka dni. Dobre. jak pisałem przy pierwszej informacji o tym lądowaniu, zaraz  powiedzą, że ograniczenia techniczne, bo zamiast kamery toster spakowali. Starlink ma dostarczać internet do calej kuli ziemskiej, a oni nie maja technologi żeby wysłać w dobrej jakości zdjęcia. I skończcie z bajaniami o bezpośrednim wysylaniu sygnału na ziemię. Jak ktoś mysli o wysłaniu ludzi na Marsa, to musi mieć satelity na orbicie Marsa do komunikacji. Jak nie ma takich satelit, to całe opowieść o ludziach na Marsie jest kłamstwem. Nawet z powodu tego, żeby pogoda ludzi nie zaskoczyła.

A teraz mam pytanie. Zobacie od 2min 53sek Moduł opadania nie generuje z silników żadnego ciągu. To jak oni lądowali? To by było na tyle z tego "lądowania na Marsie"

Portret użytkownika emel

Rafał Reperowski wrote:

Rafał Reperowski wrote:
 Moduł opadania nie generuje z silników żadnego ciągu.

Kłamstwo. Generuje ciąg. To, że nie widać płomieni nie oznacza, że nie ma ciągu. Cisnienie na Marsie jest bardzo niskie, więc pewnie gazy wylotowe gwałtownie się ochładzają i rozszerzają, zresztą: tutaj też nie widać gazów wylotowych: https://www.youtube.com/watch?v=J8s4hSMmu6c podobnie jak tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=091ezcY-mkU

 

Z twojego komentarza można wywnioskować, że masz nikłe pojęcie o silnikach odrzutowych (i rakietowych) oraz żadnego o komunikacji i radiu. Napisz coś, o czym masz pojęcie.

 

Rafał Reperowski wrote:
a oni nie maja technologi żeby wysłać w dobrej jakości zdjęcia

Kłamstwo. Mają. Właśnie możesz oglądać tego efekty.

Strony

Skomentuj