Naukowcy odkryli nieznaną cząstkę elementarną, która może zmienić nasze pojmowanie fizyki

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W 2020 roku międzynarodowy zespół naukowców ogłosił, że eksperyment XENON1T mógł zarejestrować tajemnicze sygnały, wskazujące na odkrycie aksjonu, czyli hipotetycznej cząstki spoza Modelu Standardowego. Teraz naukowcy pracujący przy chińskim detektorze cząstek PandaX-II powiadomili, że pozyskane podczas badań dane sugerują, że XENON1T mógł odkryć nieznaną nauce fizykę.

 

 

XENON1T składa się między innymi z kilkutonowego zbiornika, który jest wypełniony płynnym ksenonem o temperaturze -95 stopni Celsjusza i ukryty głęboko pod ziemią we włoskim laboratorium Gran Sasso National Laboratory, aby chronić go przed promieniowaniem kosmicznym. Jeśli ciemna materia przedostanie się do tego zbiornika, wzbudzi atomy ksenonu i stworzy błysk światła oraz wolne elektrony, które mogą zostać wykryte przez czujniki. Jednak podobne sygnały mogą wyzwolić również inne cząstki.

 

Międzynarodowy zespół naukowców prowadził eksperymenty w latach 2016-2018. Ich celem było odnalezienie cząstek nieuchwytnej ciemnej materii podczas ich interakcji ze zwykłą materią. Podczas tamtych eksperymentów zarejestrowano 53 tajemnicze zdarzenia, których pochodzenia nie udało się wyjaśnić. Naukowcy uważają, że nadmiar zdarzeń może wskazywać na odkrycie aksjonu - hipotetycznej cząstki spoza Modelu Standardowego, choć inne wyjaśnienia dla tego zjawiska również wydają się prawdopodobne. Wykryte sygnały mogą pochodzić z nieznanych wcześniej właściwości neutrin lub mogą wynikać z zakłóceń.

Detektor PandaX-II – źródło: PandaX

Teraz naukowcy z Szanghajskiego Uniwersytetu Jiaotong przeprowadzili niezależne eksperymenty przy użyciu detektora PandaX-II, który znajduje się w podziemnym laboratorium China Jinping Underground Laboratory w prowincji Syczuan. Badania wykazały, że naukowcy pracujący przy detektorze XENON1T faktycznie mogli dokonać odkrycia, choć opcja zakładająca zakłócenia tła nie mogła zostać całkowicie wykluczona.

 

Naukowcy z Chin przeprowadzają właśnie modernizację detektora, który otrzyma nazwę PandaX-4T i powinien zacząć zbierać dane jeszcze w 2021 roku. Przez modernizację przechodzi również urządzenie XENON1T, które rozpocznie pracę jako XENONnT. Tymczasem w amerykańskim podziemnym laboratorium Sanford Underground Research Facility instalowany jest detektor LUX-ZEPLIN. Dzięki nowym i ulepszonym detektorom wkrótce powinniśmy dowiedzieć się, jakiego odkrycia dokonał XENON1T.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

A miało być tak pięknie

A miało być tak pięknie.Cudowne równanie na "klucz do wszeświata" było podobno o krok od sformułowania.Kolejne odkrycia pokazują jak bardzo jeszcze niczego nie wiemy i nawet jeśli owo "równanie" na oczywistość wszechświata istnieje, to nadal jest ono, daleko poza zasięgięm naszej wyobraźni.

Portret użytkownika Tujalesik

"mógł odkryć nieznaną nauce

"mógł odkryć nieznaną nauce fizykę" ja już odkryłem nieznana do tej pory fizykę:

żarcie jest zarute, lekaże zabijajom ludzi, sądy wsadzajom niewinnych za kraty a wielkich bandziorów uniewinniajom, telewizja pierd....bzdety i ryje banie, k...wa piwa nie można normalnego się napić bo zaraz trutka, jabłka nie zjesz normalnego bo GMO, chleba nie ma tylko jakieś gówno, ludzie się prześladują, jeden drugiego by zeżarł za kawałek papierka, jajka od kury nie ma tylko jakis śmieć z fermy biochemicznej oooo taka to fizyka panie. To ja poliniacki naukowiec odkryłem Smile Ale weś se szczepionke może zdechniesz. Apropo cząstek których nikt nie widział , dajcie mi forse to ja wam wymyślę wiele jeszcze cząstek.

Portret użytkownika Quark

A co Tobie daje wiedza o

A co Tobie daje wiedza o istnieniu kwantów - sześciu rodzajów i dziesięciu subwymiarów w świecie cząstek elementarnych ? Też NIC.  Ale nie oto chodzi ! Każde odkrycie naukowe przybliżające ludzkość do głębszego zrozumienia zasad rządzących kosmosem , sprawia że proporcja między tym co wiemy a czego nie wiemy przechyla się na naszą korzyść co kiedyś może zaowocować jakimś fantastycznym wynalazkiem. Bo najpierw trzeba zdobyć wiedzę , żeby móc ją praktycznie wykorzystać .

Portret użytkownika baca

w artykule "naukowcy odkryli"

w artykule "naukowcy odkryli" nie pisze co naukowcy odkryli ale że zrobili eksperyment który mógł coś tam zarejestrować...
to tak jakby kolumba wysłać na misję i napisać w tytule "kolumb odkrył" a w tekscie "kolumb zrobił eksperyment bo poszedł na kibel odważnie bez papieru i mógł coś niesamowitego odkryć"

 

Skomentuj